Zawitał Nowy Rok, a wraz z nim postanowienia noworoczne. Tak jak wiele osób, zapewne i Ty planujesz zmiany w swoim życiu w tym roku. A czy pomyślałaś o swoich dzieciach i postanowieniach noworocznych dla nich?
Zdrowe odżywianie jest kluczowym czynnikiem gwarantującym prawidłowy rozwój naszych pociech. Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych może niekorzystnie rzutować na zdrowie dzieci w późniejszym okresie. Otyłość w wieku dziecięcym zdecydowanie trudniej wyleczyć niż tą, która powstanie w wieku dorosłym. Z wielu badań wynika, że pierwsze zmiany miażdżycowe tworzą się w żyłach już u dzieci. Prawidłowa podaż kwasów tłuszczowych n-6 i n-3 oraz antyoksydantów, selenu, miedzi , cynku czy miedzi wspiera rozwój układu immunolocznego i chroni przed wystąpieniem chorób autoimmunologicznych oraz alergii.
Nawyki żywieniowe, które nabędzie nasze dziecko pozostaną z nim przez całe życie, dlatego warto zadbać o to, co spożywają w domu, przedszkolu i w szkole.
Przedstawiamy zasady zdrowego żywienia dla dzieci. Zmiany w sposobie żywienia naszych pociech warto wprowadzać powoli i stopniowo, ponieważ maluch czy nawet starsze dziecko może nie rozumieć dlaczego zmieniamy jego przyzwyczajenia.
1. Obowiązkowe pierwsze śniadanie
To podstawa zdrowego odżywiania dzieci. Posiłek powinien być zjedzony do 30 minut od wstania z łóżka i powinny znaleźć się w nim takie elementy, jak: produkty zbożowe, produkty mleczne, białko zwierzęce, warzywa oraz owoce. Przegapianie tego posiłku skutkuje spowolnieniem metabolizmu u naszego dziecka, brakiem koncentracji u uczniów i rozwojem nadwagi przez większe spożycie przekąsek w ciągu dnia.
2. Regularność spożywania posiłków
Dzieci, tak jak dorośli, powinny spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Dlatego też należy pamiętać o drugim śniadaniu dla dzieci szkolnych, które powinny spożyć po 2-3 lekcji. Regularne posiłki powodują, że nasze pociechy rzadziej będą sięgały do przekąski i słodycze, zapewnią im energię na cały dzień oraz uchronią przed nadmierną masą ciała.
3. Różnorodność posiłków
Nie ma produktu spożywczego, który zawierałby wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Brak urozmaicenia w diecie może powodować niedobory witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W codziennej diecie dzieci powinny się znaleźć produkty zbożowe pełnoziarniste, mleczne, wysokobiałkowe (mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych), warzywa i owoce oraz tłuszcze roślinne. Ważna jest także różnorodność w poszczególnych grupach produktów.
4. Produkty zbożowe podstawą diety
Tak jest, właśnie one. Dostarczają one mnóstwa witamin i składników mineralnych, antyoksydantów, błonnika pokarmowego, a także białka. Wybierajmy produkty zbożowe pełnoziarniste, ponieważ zawierają one mniej cukrów prostych, a więcej wartości odżywczych. Warto zamienić białe pieczywo pszenne na razowe, żytnie lub orkiszowe, słodzone płatki do mleka na owsiane, jaglane lub żytnie, można też samemu wykonać musli.
5. Warzywa i owoce w każdej formie
Bez nich nie istnieje zdrowa dieta. Są źródłem witaminy C, która wspiera odporność organizmu, antyoksydantów, które chronią przed rozwojem nowotworów i wielu chorób cywilizacyjnych, błonnika i flawonoidów. Zarówno warzywa, jak i owoce warto spożywać w formie surowej. Jednak blanszowane warzywa, zupy krem czy duszone owoce także są dobrym źródłem wartości odżywczych. Jeśli nasze dziecko nie przepada za tymi bombami witaminowymi warto przemycić je w formie koktajlu, zapiekanki czy właśnie zupy krem. Pamiętajmy jednak, że szklanka koktajlu to dla dziecka odpowiednik posiłku.
6. Mleko buduje nasze kości
Jest to podstawowe źródło dobrze przyswajalnego wapnia w diecie. Odpowiednia ilość mleka i produktów mlecznych w diecie chroni przed wystąpieniem krzywicy i osteoporozy. Dostarcza też pełnowartościowe białko niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Dzienne zapotrzebowanie dla dzieci to 2-3 szklanki chudego mleka (1,0-2,0% tłuszczu), które można zamieniać na naturalne jogurty, kefiry, maślanki i twarogi. Nie polecamy słodkich serków owocowych, ponieważ zawierają one mnóstwo cukru i słodzików, a owoców w ogóle lub w śladowych ilościach. Warto samemu wykonać mus owocowy i dodać do naturalnego jogurtu.
7. Ogranicz słodycze, słodkie napoje i sól w diecie dziecka
Próchnica, cukrzyca, nadwaga czy otyłość to tylko początek listy chorób, które wywołuje nadmiar cukrów prostych w diecie. Warto nauczyć dzieci, aby na przekąski wybierały owoce, warzywa bądź pestki i orzechy zamiast cukierków, batoników, czekoladek lub herbatników i ciasteczek . Sól kryje się nie tylko w tak oczywistych produktach jak solone orzeszki czy paluszki, ale także w zupach, szynkach, pieczywie, a nawet ciastkach. Ograniczenie soli reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie i ułatwia pozbywanie się toksyn oraz związków przemiany materii.
Przeczytaj także: