Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Jak wyjaśnia rzecznik prasowy „Kraków Airport” Justyna Zajączkowska:
„Nie ma żadnych ograniczeń, co do podróżowania dzieci, nawet małych samolotami, jedynie noworodki poniżej tygodnia ze względu na słaby jeszcze układ oddechowy i układ krążenia nie mogą latać samolotem”.

Co nas czeka na lotnisku ?
Obecnie lotniska są przygotowane do przyjmowania również małych pasażerów.
Oto szereg udogodnień dla rodziców i dzieci oferowanych w Kraków Airport:
• specjalny rozkładany przewijak, który można znaleźć w damskiej i męskiej toalecie na poziomie O
• pokój matki z dzieckiem
• miejsce do zabawy
• winda
• automat medyczny, a w nim: lekarstwa, pieluchy, nawilżone chusteczki

film

Co warto zabrać ze sobą w podróż samolotem:
• nawilżone chusteczki
• picie
• pieluchy (jeśli dziecko używa)
• słoiczki z jedzeniem
• kocyk
• zabawki
• książeczki

Kto to jest INFANT?
Mianem infanta określa się dzieci, które nie mają ukończonych 2 lat. Podróżują one za niewielką opłatą (niektóre linie pobierają 10% ceny biletu normalnego).
„W takim wypadku nie przysługuje im jednak oddzielne miejsce w samolocie. Infant spędza podróż na kolanach rodziców. Jeśli jednak samolot nie ma całkowitego obłożenia i koło nas są wolne miejsca, można posadzić tam dziecko, lub postawić fotelik-kołyskę”- dodaje rzeczniczka Kraków Airport Justyna Zajączkowska .

Istnieje też możliwość wykupienia osobnego miejsca dla malutkiego dziecka. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, czasem dość wysokimi.
Limit bagażu dla infanta wynosi od 5 do 15kg, w zależności od linii lotniczych, z którymi wybieramy się w podróż. Dzieci do 16 roku życia mogą zabrać bagaż o takiej samej ciężkości, jak osoby dorosłe (od 15 do 20kg w zależności od linii lotniczych). Wózek nie jest objęty tym limitem.Oczywiście przed wylotem należy zasięgnąć w swoich liniach lotniczych szczegółowych informacji na temat limitów bagażu dla dziecka.

Jak sprawić by przelot był dla dziecka i dla rodziców przyjemny?
Starajmy się w miarę możliwości wybierać przeloty z najmniejszą liczbą przesiadek. Odpowiednio wcześnie przygotujmy dokumenty podróżne dla dziecka takie jak paszport, wiza. Dla dziecka pierwsza w życiu podróż samolotem będzie ważnym przeżyciem, zadbajmy by nie była stresująca a atrakcyjna i spokojna.
Wcześniej przygotujmy dziecko do lotu (np. opiszmy mu przebieg przygotowań do lotu, procedury na lotnisku przed odlotem i podczas lotu; spróbujmy opowiedzieć zabawną historyjkę dotyczącą podróżowania samolotem). Pamiętać trzeba o zabraniu smoczka na smyczy, jeśli nasz maluch go potrzebuje, a także o kilku drobnych zabawkach, najlepiej ulubionej i takich, których dziecko nie zna.
Pobyt na lotnisku zazwyczaj jest dla dziecka interesujący, ale na czas długiego oczekiwania warto zapewnić dziecku trochę atrakcji (np. poobserwować odlatujące/przylatujące samoloty; pooglądać wystawy; zaproponować czytanie zajmujących książeczek lub gry i zabawy nie wymagające szczególnych akcesoriów).

Kiedy będziemy już w samolocie
Trzeba pamiętać że startowanie i lądowanie to dwa najgorsze momenty dla dziecka ze względu na zmianę ciśnienia, dlatego też wart podać mu coś do picia lub ssania. Niemowlę najlepiej przystawić do piersi lub podać butelkę z napojem.

Pokarmy dla dzieci na czas podróży nie muszą być pakowane w plastikowe torebki, ale muszą zostać poddane kontroli. Posiłek dla dziecka na czas podróży przygotowujemy w domu i pakujemy do bagażu podręcznego. W samolocie możemy poprosić o pomoc przy podgrzaniu butelki. Tradycyjne linie lotnicze oferują na wszystkich rejsach żywność dla niemowląt. W przypadku tanich przewoźników nie zawsze jest ona dostępna – trzeba to sprawdzić przed wylotem.
Osoby podróżujące z dzieckiem mogą przy odprawie bagażowej poprosić o miejsce z przodu. Z reguły w pierwszym rzędzie jest więcej przestrzeni. Można swobodniej wyciągnąć nogi, postawić na ziemi fotelik lub pozwolić maluchowi pobawić się trochę na podłodze.

Jeśli podróżujemy z dzieckiem do 3 miesięcy zapytajmy o kołyskę/łóżeczko na pokładzie samolotu.
Wózek dziecięcy można wnieść na pokład i dopiero przy wejściu oddać stewardessie (zostanie nam wydany od razu przy opuszczaniu samolotu).
Można też nadać wózek ze zwykłym bagażem, należy go wtedy odpowiednio zabezpieczyć.

Samodzielna podróż dziecka
Dziecko od 5 do 16 lat może odbyć samodzielną podróż samolotem. W takim przypadku wymagane jest pisemne potwierdzenie, że w porcie docelowym będzie na nie oczekiwać upoważniona osoba dorosła.

616 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent