Platformy i portale edukacyjne dla dzieci przydatne do nauki w domu
UD

Platformy i portale edukacyjne dla dzieci przydatne do nauki w domu

nauka w domu strony do edukacji domowej
📖 Czyta się średnio w 8 min. 🕑
Co robią dzieci w domu? Najchętniej cały czas spędzałyby przed telewizorem albo monitorem komputera. Trudno im tego całkowicie zabronić, bo przecież w XXI wieku technologie stają się nieodłączną częścią naszego życia – są źródłem rozrywki, komunikacji, informacji i nauki. No właśnie… A może by tak zainteresowanie dziecka tym, co widzi na ekranie laptopa przełożyć na coś pozytywnego i podsunąć mu platformy edukacyjne czyli coś co  uczy, ale w formie innej niż ta szkolna, a więc od razu i atrakcyjniejszej dla dzieci? Taka mała próbka edukacji domowej.

TUTAJ kilka zdań o odpowiednim wyborze sprzętu komputerowego dla dziecka.

Oczywiście dalecy jesteśmy od namawiania rodziców do realizowania planu nauczania czy nauki przez kilka godzin dziennie zaraz po powrocie ze szkoły, ale czasem można połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawić by – zamiast grać w kolejną strzelankę – dziecko uczyło się przez zabawę. Mój syn nie przepada za matematyką, a zadania na Matlandii robi z dużym zainteresowaniem. A i ja chętnie próbuję jakieś rozwiązać od czasu do czasu 😉

Co zatem robić z dziećmi przed komputerem?

Przejrzeliśmy najciekawsze internetowe źródła wiedzy, które mogą przydać się do wspólnej nauki. Bardzo wiele z nich zostało przygotowane zgodnie z podstawą programową. Korzystanie z większości z nich jest bezpłatne, ale część wymaga od użytkowników rejestracji.

Serwis dla dzieci i młodzieży zawierający materiały edukacyjne z większości przedmiotów. Do każdego tematu udostępniony jest film pozwalający usystematyzować wiedzę oraz ćwiczenia dotyczące poruszanych w filmie zagadnień i słowniczek z wyjaśniający najważniejsze hasła. Zalecana jest rejestracja, ale można korzystać także bez logowania.

Tutaj dzieci rozwiązują zadania matematyczne bez rejestracji, wystarczy wybrać klasę i zagadnienia, których mają te zadania dotyczyć. Prosto, intuicyjnie, z możliwością sprawdzenia poprawności odpowiedzi.

Serwis działa na podobnych zasadach jak matzoo.pl, choć jest chyba odrobinę mniej intuicyjny. Są za to zadania nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży i przykładowe arkusze maturalne. Do każdego zadania jest mała pomoc z wytłumaczeniem danych zasad matematycznych i przykładami. Nie potrzeba rejestracji.

Trochę zadań i zasad ze świata liczb, trochę łamigłówek i matematycznych ciekawostek. Zadania są podzielone na zagadnienia, a nie na klasy i rozwiązujemy je nie w systemie a w sposób tradycyjny. Serwis raczej dla starszych dzieci. Z serwisu można korzystać bez rejestracji, ale rozwiązania są dostępne po założeniu konta.

Filmy pozwalające lepiej pojąć matematykę oraz plansze z podsumowaniem najważniejszych zasad. Wszystko można obejrzeć w serwisie albo pobrać na komputer. Pomoc zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy chcieliby sobie co nieco przypomnieć. Proste, intuicyjne wyszukiwanie poprzez słowa kluczowe. Brak konieczności rejestracji.

Program dla uczniów klas IV-VIII. Dla dzieci młodszych (5-9 lat) dostępna jest matlandiajunior.gwo.pl. Roczny abonament kosztuje 27 zł lub 16 zł – wersja junior. Zadania w serwisie są bardzo dobrze przygotowane merytorycznie i atrakcyjne wizualnie (to ważne dla dzieci!). Na stronach dostępne wersje demonstracyjne, gdzie można podejrzeć jak to wygląda.

Serwis, który może wspomóc edukację języka polskiego, przeznaczony dla dzieci z klas IV-VI. Działa podobnie jak matlandia. Roczny dostęp to także 27 zł. Kilka zadań można podejrzeć bez zakładania konta.

Kolejna platforma wydawcy matlandii i władcyslow. Ta związana jest z historią i zawiera 65 animowanych ćwiczeń dla uczniów szkoły podstawowej. Półroczny dostęp kosztuje 9 zł.

Tekstowe i graficzne testy z geografii, które pomogą w nauce kontynentów, państw ich stolic czy flag. Plusem jest dużo pracy z mapą. Rejestracja nie jest konieczna.

Kanał dla tych, którzy kochają chemię lub za nią nie przepadają, ale muszą zrozumieć. Nauczyciel Dawid Łasiński w przystępny sposób prezentuje lekcje wideo zgodne z podstawą programową z chemii.

Szkoła języka angielskiego specjalizująca się w nauczaniu dzieci od 4 lat. Program nauki jest świetnie dopasowany do najmłodszych uczniów, wykorzystuje najskuteczniejszą metodę komunikacyjną Cambridge połączoną z metodą TPR – reagowania całym ciałem. Lekcje odbywają się w specjalnie zaprojektowanej dla dzieci klasie interaktywnej, w której można kolorować, zakreślać, wyświetlać bajki i pomocne materiały; zajęcia polegają na nauce przez zabawę. Nauczyciele AllRight mają duże doświadczenie w pracy z dziećmi, prowadzą zajęcia po angielsku zanurzając dzieci w języku, przez co nauka jest bardzo skuteczna. Lekcja próbna jest darmowa.

Portal przydatny zwłaszcza gdy nie można pójść do biblioteki po szkolną lekturę. Książki w formie ebooków dostępne są bezpłatnie, bez konieczności rejestracji. Jest ich sporo, ale serwis stawia na klasykę. Książek Hobbit czy Felix, Net i Nika nie znaleźliśmy, a przecież są lekturami szkolnymi.

Kolejna strona z książkami w formie ebooków i audiobooków. Ale wśród ponad pięciu tysięcy tytułów znajdują się nie tylko lektury szkolne, więc jeśli w domu wszystko już przeczytane, także rodzice mogą z powodzeniem zaglądać do serwisu.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Może nie typowa edukacja, ale zabawa w formie quizów i zagadek z wielu dziedzin wiedzy. Jest tam podział na klasy. Dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej znajdą dla siebie po kilkadziesiąt quizów i zagadek. Można je wypełniać także bez rejestracji w serwisie.

Strona z krótkimi filmami edukacyjnymi z wielu dziedzin wiedzy zakończonymi ćwiczeniami sprawdzającymi wiadomości. Znajdą się także materiały dla najmłodszych dzieci dotyczące np. kształtów czy nauki liczenia. Można korzystać bez zakładania konta.

Serwis, z którego można korzystać na dwa sposoby: wyszukując quizy lub fiszki na podstawie słów kluczowych lub samodzielnie tworzyć quizy (do tego konieczna jest rejestracja). Największe zasoby stanowią chyba materiały do nauki języka angielskiego, ale inne przedmioty też mają sporo materiałów.

Sam serwis na pierwszy rzut oka wydaje się trochę przestarzały, ale zawiera całe mnóstwo ćwiczeń, zadań, zabaw edukacyjnych z wielu przedmiotów, które znajdziecie pod przyciskiem „przeglądaj aplikacje”. Po wybraniu przedmiotu pojawia się menu z ogromnym wyborem zagadnień i dopiero po wybraniu zagadnienia mamy listę ćwiczeń interaktywnych na konkretny temat. Trzeba trochę poklikać, ale warto. Rejestracja nie jest wymagana.

Serwis raczej dla starszaków i pasjonatów, którzy zamiast oglądać śmieszne filmiki z kotami na youtube, wolą poznawać tajniki chemii, biologii i fizyki. Do wyboru mamy artykuły, filmy oraz doświadczenia. Można z nich korzystać bez rejestracji.

Podobne klimaty czyli ciekawostki fizyki i chemii w naturze albo w… kuchni. Do tego garść informacji  biologii, trochę historii. Wszystko podane w sposób całkiem przyswajalny przez fizyka – Tomasza Rożka.

A jeśli już jesteśmy przy kanałach z pożytecznymi nagraniami, jako polonistka muszę wspomnieć o kanale „Mówiąc inaczej”, który może przekonać do stosowania poprawnej polszczyzny. Paulina Mikuła ma charakterystyczny sposób opowiadania o języku polskim i może właśnie dzięki temu umie nim zainteresować.

Dzieci, które lubią zmagania z ortografią, ale na wesoło, powinien zainteresować serwis z bezpłatnymi dyktandami. Oczywiście wszystko dzieje się w systemie a na koniec otrzymujemy informację na temat ilości poprawnych i błędnych odpowiedzi. Wchodzimy bez rejestracji.

Kolejny portal z dyktandami dla dzieci z klas I-III. Znajdziecie tam też podstawowe zasady poprawnej pisowni oraz zgadywanki ortograficzne. Odsłona serwisu dla dzieci z klas IV-VII znajduje się TUTAJ. Można korzystać bez rejestracji.

Coś innego, bo materiały do pobrania. Świetna akcja Wydawnictwa MAC, które wspierając edukację online w tym trudnym czasie, bezpłatnie udostępniło swoje zasoby. Akcja jest świeża, materiały będą dodawane sukcesywnie, ale to adres, który zdecydowanie warto odwiedzać.

Szkoła angielskiego online dla dzieci od 4 do 12 roku życia, działająca już kilka lat w kilkudziesięciu krajach.  Novakid umożliwia uczenie się języka  z nauczycielami z USA, Wielkiej Brytanii, Australii i innych krajów anglojęzycznych. Zajęcia odbywają się w wirtualnej klasie, a nauczyciele używają różnych metod, aby zaangażować ucznia w proces uczenia się – piosenki, gry, quizy. Dzieci mogą skorzystać także z zajęć konwersacji, gdzie  w praktyce maksymalnie wykorzystują już zdobyte umiejętności. Lekcje są indywidualne, rodzice mogą umawiać zajęcia od poniedziałku do niedzieli, w dogodnych dla siebie godzinach. Koszt uzależniony jest od częstotliwości i wykupionego okresu na lekcje.

Rządowy serwis, który ma wspomóc uczniów, nauczycieli i rodziców w temacie edukacji online podczas społecznej kwarantanny. Strona jest prosta, czytelna i nie wymaga rejestracji. Wybieramy klasę, potem przedmiot i temat z listy. Pozbierano tam materiały z epodręcznika, pistacja.tv i serwisu scholaris. Jeśli więc nie korzystacie z tych portali osobno, macie tutaj wszystko razem.

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe udostępnia i nauczycielom i uczniom materiały online do nauki zdalnej w domu z matematyki, języka polskiego, historii, fizyki i edukacji wczesnoszkolnej. Nie jest tego jakoś bardzo dużo, ale można znaleźć coś ciekawego, choćby propozycje prostych eksperymentów do przeprowadzenia w domu.

435 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Najlepsza kucharka i mama rezolutnego kilkulatka oraz kilkumiesięcznego urwisa. Kocha książki dla dzieci i uważa, że MiastoDzieci.pl powinno pisać głównie o nich. Pracuje też w liceum i trochę ukrywa przed uczniami swoją słabość do koncertów heavymetalowych. Szalona fanka grzybobrania – uważa, że jesień powinna trwać cały rok.

ania@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent