Papiernik. Recenzja książki dla dzieci
UD

Papiernik. Recenzja książki dla dzieci

Papiernik książka dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wyzwalająca fantazję wizyta u Papiernika… Ciekawych historii lubimy posłuchać w każdym wieku, gdyż są jak pryzmat, przez który rzeczywistość nabiera wielu nowych znaczeń. Niewinne segmenty opowiadań zawierają mnóstwo furtek, dzięki czemu na pozór prosty schemat, poprzez słowa, język, narrację, kształtuje rzeczywistość pozwalającą zobaczyć to, co jest nam potrzebne. Nie inaczej jest w przypadku historii Rocha Urbaniaka, zawartych na stronach książki Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści – publikacji dopracowanej pod wieloma względami.

Roch Urbaniak to absolwent Akademii Sztuk Pięknych, krakowski malarz zafascynowany mitologią, podróżami i pop kulturą. Elementy ulubionych motywów zawarł w historiach zainspirowanych jego własnymi obrazami. Mimo że swoją książkę wydał w 2018 roku, pierwszą część Papiernika – komiks – narysował już 4 lata wcześniej, zdobywając Grand Prix na 25. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Papiernik pracuje w pustej wieży, gdzie opiekuje się historiami. Co dzień wypuszcza w świat swoje papierowe ptaki, a kiedy wracają, słucha ich opowieści i szuka tych oryginalnych, jedynych, nigdy nieopowiedzianych. Jeśli taką znajdzie, pielęgnuje ją, dokarmia i pozwala się rozwinąć, by później ją sprzedać… Zanim jednak wyjedzie na Targowisko Opowieści, dzieli się z czytelnikiem kilkoma swoimi najpilniej strzeżonymi opowieściami, w których pojawiają się Pasterze Chmur, smoki, sfinksy, metalowa złota rybka i wiele, wiele innych bohaterów, o których nikt do tej pory nie słyszał.

Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści to zbiór czternastu historii, stylizowanych na współczesne baśnie, które mogłyby wydarzyć się wszędzie i w każdym czasie.

Chociaż Roch Urbaniak nie jest pisarzem, jego opowiadania są przemyślane, język dopracowany, a styl spójny. Z każdą historią czytelnik zostaje wciągnięty nie tylko w lekturę, ale w inny świat, obiecujący nowe przygody. Książka niejednokrotnie udowadnia, że należy jej się miejsce w naszych biblioteczkach.

Po pierwsze – zawiera elementy fantastyczne, które interesują czytelników w każdym wieku, wprowadzają tajemnicę i element zaskoczenia, wyzwalające marzycielskość.

Po drugie – bohaterowie, którzy wzbudzają ciekawość od pierwszych zdań. Nie są idealni, wręcz przeciwnie, każdy z nich ma własny problem, z którym musi się zmierzyć, w wyniku czego działają na czytelnika zupełnie inaczej. Co innego mu dają, inaczej wzmacniają, niezauważalnie przemycają moralistykę, która nie przybiera kształtu dosłownych pouczeń.

I po trzecie – to różnorodne, zachwycające rysunki o dużych walorach estetycznych, których autorem również jest Roch Urbaniak. Ilustracje stanowią tu ważną część każdej historii – pozwalają uchwycić sens opowieści, wzbudzają ciekawość, pomagają znaleźć „czarodziejskość” w każdej z nich. Są niczym bajkowe, kolorowe sny.

Podsumowując, Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści to książka, która spodoba się każdemu dziecku, gdyż wspiera fantazję oraz marzenia i intensywnie wpływa na emocje odbiorcy, przez co historie chłonie się jedna po drugiej. Książkę polecam także dorosłym. Z pewnością zapewni kilka chwil wytchnienia.

Eliza Idczak

Papiernik czyli skąd się biorą opowieści
autor: Roch Urbaniak
Premiera 15 marca 2018 r.
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa TADAM.

202 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent