Weleda
Weleda Baby

Jukato Magdaleny Kiermaszek. Recenzja książki

Jukato - książka o szpitalnej przyjaźni
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Kiedy dziecko mierzy się z nową sytuacją, z bezradności i strachu ucieka do najgorszych zachowań. To samo dzieje się z Kacprem – bohaterem książki Magdaleny Kiermaszek pt. Jukato.

Główny bohater jest przeciętnym uczniem szkoły podstawowej. Lubi piłkę nożna, jeżdżenie na rowerze, gry komputerowe i swojego szczeniaka Bruna, za którym pewnego dnia skoczył do wody. Niestety przypłacił to poważnym urazem nogi, a co za tym idzie, pobytem w szpitalu i prawdopodobnym kalectwem. Oszukany i zraniony, Kacper odpycha od siebie innych, czując się kimś gorszym. Wszystko zmienia się po szczerej rozmowie z kolegą z klasy, Tomkiem, u którego zdiagnozowano ADHD i który również czuje się inny w szkolnej rzeczywistości, chociaż w ogóle się tym nie zraża, a także Julką, pacjentką szpitala podobną do małego elfa. By przetrwać trudny czas, trójka przyjaciół wymyśla Jukato – przepiękną, choć trochę niebezpieczną krainę, która dodaje im codziennej siły do walki z chorobą i przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia. Okazuje się jednak, że ich przygody nie kończą się z chwilą opuszczenia szpitala. One dopiero się rozpoczynają…

Książka Magdaleny Kiermaszek to niezwykle ciekawa opowieść dla ucznia szkoły podstawowej – bardzo dobrze napisana i z pewnością przemyślana, poruszająca trudne, choć ważne tematy.

Bohaterowie to wiarygodne postaci, przeżywające całą gamę uczuć, od smutku i egoizmu, wywołanymi chorobą, po radość i zafascynowanie magiczną krainą i powrotem do zdrowia.

Jukato to opowieść z pogranicza magii i rzeczywistości, w której znalazło się miejsce na tajemnicę, miłość, przyjaźń, przygodę, bezradność i odpowiedzialność. Jest tak absorbująca, że naprawdę trudno odłożyć ją chociażby na chwilę. Język, jakim została napisana, jest lekki i przystępny. Młodzi odbiorcy nie będę mieli problemu ze zrozumieniem nawet tych najtrudniejszych kwestii. Na pewno nie raz rozważą zachowania głównych bohaterów, gdyż autorka bezpośrednio do tego namawia.

Atutem są również utrzymane w pełnej kolorystyce ilustracje Kamili Kozłowskiej, atrakcyjnie oddające atmosferę przygód bohaterów, a także różnicę między smutnym szpitalem, a dziecięcą krainą Jukato.

Jeśli miałabym polecić młodemu czytelnikowi jakąś książkę, byłoby to właśnie Jukato Magdaleny Kiermaszek. To historia nie tylko dla tych, którzy zachorowali. To lektura dla wszystkich, którzy mierzą się właśnie z jakimś problemem, lubią marzyć czy przeżywać przygody. Bez naciągania uczy i oswaja z tym co czasem przytłacza i dzieci i dorosłych. Dostępna jest również jako e-book.

Eliza Idczak

Jukato 
Rok wydania 2018
Wymiary 127 x 198
Oprawa miękka
Liczba stron 112
Autorzy Magdalena Kiermaszek
Wydawnictwo Adamada

836 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent