Weleda
Weleda Baby

Pan Leniwiec i pantofelek Kopciuszka

Pan Leniwiec piękne słuchowisko dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Można wskazać jednak takie słuchowiska, które wystarczy tylko włączyć, by mali odbiorcy mogli natychmiast docenić ich wartość. Kiedy pojawiają się ich pierwsze dźwięki, dziecko zaczyna mniej interesować się wykonywanymi dotąd czynnościami, siada, ucisza wszystkich wokół i słucha… Do takich nagrań należy Pan Leniwiec i pantofelek Kopciuszka z serii „Opowieści ze Starego Radyjka”.

Twórcy projektu Stare Radyjko wspominają, że najpierw, w roku 2011, powstała płyta zespołu Old Time Radio – „Stare radyjko gra dla dzieci. Pojawiły się na niej autorskie piosenki, co stało się inspiracją do tworzenia serii muzyczno-dźwiękowych warsztatów, które realizowano w różnych instytucjach kulturalnych. Część z osób angażujących się w ten projekt, zdecydowała się na kontynuowanie dzieła, co zaowocowało między innymi powstaniem słuchowiska „Pan Leniwiec i pantofelek Kopciuszka”.

Opowiada ono historię, w której pomieszane zostają światy z różnych, znanych dzieciom i możliwych do szybkiego zidentyfikowania baśni.Twórcy tej opowieści stworzyli alternatywną przestrzeń, która istnieje gdzieś obok świata rzeczywistego. Ela wraz z mamą przybyły do biblioteki, w której pracuje pan Leniwiec. Nagle dziewczynka wraz z bibliotekarzem przenieśli się do świata baśni, by tam rozwikłać zagadkę zaginionego pantofelka Kopciuszka. Przemierzali liczne krainy i spotkali wielu znanych dotąd z fikcyjnychprzestrzeni bohaterów. Ela miała okazję przekonać się, jacy są „naprawdę” i jak funkcjonuje ów baśniowy świat, kiedy nikt nie czyta książek dla dzieci. Pan Leniwiec i pantofelek Kopciuszka staje się zatem ciekawą opowieścią, która musi być wysłuchana do końca, bo do ostatniej minuty trzyma słuchacza w napięciu i nie pozwala na odkrycie rozwiązania zagadki.

Pan Leniwiec i pantofelek Kopciuszka to przede wszystkim wspaniałe słuchowisko. Przeplatane piosenkami kolejne fragmenty opowieści są intrygujące i wzruszające. Największą jego zaletą staje się to, że nie wszystko zostaje w nim powiedziane wprost. To pozostawia wiele niedopowiedzeń i wprowadza nastrój tajemniczości. To także uaktywnia dziecięcą wyobraźnię, która układa kolejne elementy historii w całość, nie pozwalając na oderwanie się od nagrania aż do samego końca. Dużą wagę przywiązuje się w nim również do emocji przeżywanych przez postacie, ich wad i zalet, wartości, zwłaszcza zaś dobra i zła. Mały odbiorca doskonale rozpoznaje, które pośród zachowań bohaterów są właściwe, a które są negatywne i należy je potępiać. Zyskuje również możliwość wskazania, która z postaci jest życzliwa dla innych. Dzięki temu słuchacz zostaje przekonany, iż nie należy oceniać ludzi poprzez pryzmat stereotypów i obiegowych opinii, ale poprzez ich czyny i słowa, które są przez niego zaobserwowane.

Pan Leniwiec i pantofelek Kopciuszka to baśniowa opowieść z elementami powieści detektywistycznej. Dzieci słuchając jej, przeżyją wraz z bohaterami niezwykłą przygodę, która pozwoli na odkrycie tajemniczej zagadki. Zaś po zakończeniu tego słuchowiska, jego mali odbiorcy będą przekonani, że zawsze, kiedy czytają baśń lub bajkę, gdzieś poza zasięgiem tekstu znajduje się świat, w którym żyją wspólnie wszystkie fantastyczne postacie. To sprawia, że każda z książek staje się bardziej tajemnicza i wprowadza w życie dziecka nastrój niezwykłości. Czyż nie jest to najlepsza zachętado sięgania po literaturę dziecięcą?

Magdalena Żerek, Autorka bloga http://czytamto.pl

Opowieści ze Starego Radyjka: Pan Leniwiec i pantofelek Kopciuszka
Tekst: Magda Szkudlarek
Muzyka: Tomasz Garstkowiak
Występują: Magdalena Żulińska, Jacek Majok, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Katarzyna Dałek, Jacek Labijak
Czas trwania: 51 minut
www.facebook.com/stareradyjko

 

468 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent