Ostatnie drzewo w mieście. Recenzja

Ostatnie drzewo w mieście
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Codziennie podąża w tym kierunku swoim małym rowerkiem, aby wśród szumu liści i zieleni móc odpocząć.

Pewnego dnia z przerażeniem odkrywa, że drzewo nagle zniknęło, a została po nim jedynie malutka, ale jeszcze zielona gałązka. Co z nią zrobi Edward?

Czy może znajdzie inne miejsce do zabaw? Czy szare i ponure miasto będzie takie nadal?  „I wydarzyło się coś wspaniałego” – tak przeczytamy na przedostatniej stronie tej książki, a co będzie na kolejnej? Nie tylko ciekawskim polecam tę pozycję.

Twarda okładka, głęboki przekaz, prosty i zrozumiały tekst to główne zalety tej bajki. Ja osobiście jestem nią zachwycona i zauroczona. Uwielbiam książki, nad którymi można się zastanowić, które wnoszą w nasze życie coś więcej niż dziecinną historyjkę.

Na dużą uwagę zasługują przepiękne i wyjątkowe ilustracje, które zajmują znaczną część całej książki. Dają one tak wiele, że czasami tekst – chociaż i tak jest on oszczędny – wydaje się zbędny. Na podstawie samych tylko obrazków młody czytelnik śmiało może zbudować sobie całą fabułę.

I to jest piękne, że książka pobudza dziecięcą wyobraźnię. Wiadomo, że maluszek całkiem inaczej odbiera świat i pozwólmy mu na to, nie narzucajmy swego punktu widzenia.

Jak widać, autor jest daleki od takiego rozwiązania i dlatego brawa dla niego. Czytając książkę odnoszę wrażenie, że to nie ilustracje stanowią uzupełnienie tekstu, ale jest dokładnie na odwrót. Ta książka to naprawdę mocna pozycja, gdyż uświadamia każdemu z nas co nas czeka, gdy nie będziemy dbali o przyrodę. Nie jest przerysowana, wymyślona, jest po prostu prawdziwa.

Czy i jak motywować dzieci

Katarzyna Jakuszko

Ostatnie drzewo w mieście
Autor: Peter Carnavas
Ilustracje: Peter Carnavas
Stron: 32
Dla dzieci w wieku 4+
Serie: Szkółka Dobrych Manier
Wydawnictwo Adamada

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci!