Origami – sztuka przyjazna dziecku

Origami dla dzieci w Łodzi
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Origami – kilka podstawowych faktów

Origami to sztuka polegająca na składaniu papieru. Kolebką origami są Chiny, gdzie wiele wieków temu złożone modele wykorzystywano między innymi do obrzędów kulturowych i religijnych. Z czasem składanie papieru zawędrowało do Japonii, gdzie rozwinęło się w nadzwyczajnym tempie. Współcześnie origami znane jest już na całym świecie.

Dlaczego warto wprowadzać dziecko w tajniki origami?

W Japonii każde dziecko już od najmłodszych lat poznaje tajniki składania papieru. Ważne jest, aby zrozumieć dlaczego tak jest i jaka jest wartość tej sztuki. Otóż origami to niezwykle istotny element w rozwoju dziecka. Angażuje on zdolności manualne malucha, a także jego wrażliwość oraz chęć nieustannego poznawania otaczającego świata. Origami wymaga od dziecka zaangażowania obydwóch rąk, a więc jednocześnie aktywizuje obie półkule mózgowe. Jest to więc doskonałe przygotowanie do pisania, czytania i liczenia. Origami wymaga od dziecka wielkiego skupienia, koncentracji i dokładności, logicznego analizowania kolejnych kroków, a także precyzji w operowaniu papierem.Origami - sztuka składania papieru dla dzieci

Origami – tak niewiele trzeba, a tyle korzyści

Origami to bardzo potężne narzędzie w rękach rodziców, nauczycieli i terapeutów. Może wspomagać i uzupełniać proces dydaktyczny i terapeutyczny. Nie wymaga dodatkowych narzędzi. Wystarczy kwadratowa kartka papieru i dwie dłonie, które z czasem stają się coraz sprawniejsze. Składanie papieru pobudza układ nerwowy, przyspiesza rozwój, uzupełnia deficyty, usprawnia motorykę, wyostrza spostrzegawczość, myślenie logiczne i przestrzenne. Uczy także cierpliwości, a nawet potrafi uspokoić i wyciszyć.

Bazy i modele, czyli czym to się je

W origami wyróżnia się kilka podstwowych form tzw. baz, które są podstawą do tworzenia danej figurki w kolejnych krokach. Dostępne w książkach lub w internecie diagramy prowadzą nas krok po kroku, pokazując jak złożyć papier, aby uzyskać zamierzony efekt. Symbole używane w diagramach są stosowane w ten sam sposób na całym świecie. W origami spotkamy się z modelami płaskimi oraz z modelami przestrzennymi. Jedne będą wykonane z pojedynczej kartki, a inne zaliczymy do tzw. origami modułowego, w którym łączy się ze sobą papierowe elementy.

Origami - sztuka składania papieru dla dzieci 3

Najlepiej zacząć od podstaw

Przygodę z origami warto rozpocząć od łatwiejszych modeli, aby nie zniechęcić się zbyt szybko. Potem stopniowo można przejść do figurek nieco bardziej skomplikowanych. W origami przede wszystkim istotny jest sam proces składania, więc nie należy się przejmować brakiem specjalnego, wyjątkowego papieru. Wystarczy zwykła, jednokolorowa kartka papieru przycięta do odpowiedniego rozmiaru. W większości modeli wykorzystuje się kartkę kwadratową, ale można też znaleźć modele, do których potrzebny jest np. prostokąt.

Gorąco zachęcam Państwa do wypróbowania swoich sił w origami wraz z dziećmi. Oprócz wcześniej wymienionych walorów edukacyjnych, wspólne składanie to również wspaniała okazja do spędzenia razem czasu i do wspólnej zabawy.

Poniżej przedstawiam dwa modele tradycyjne, które mam nadzieję przypadną Państwu i Państwa dzieciom do gustu.

Życzę wspaniałej i owocnej zabawy!

Blanka Pentela
Instruktor Polskiego Towarzystwa Origami

465 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Blanka Pentela

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent