Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie. Recenzja książki dla dzieci

Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Jeśli jesteście miłośnikami świątecznych opowiastek, to na pewno pochylicie się nad srebrzystym napisem i uroczymi zwierzakami spoglądającymi z okładki „Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie”. Co kryje w sobie ten zbiór opowiadań?

Jak to często ze zbiorami opowiadań bywa – jedne opowiadania podobają nam się bardziej, a inne mniej. Zacznę jednak od niezaprzeczalnych zalet tej książeczki. Po pierwsze, atrakcyjna cena i przyjemny temat przewodni. W każdym opowiadaniu pojawia się zwierzęcy bohater, a akcja toczy się w czasie świąt.

Można powiedzieć, że to świetny pomysł na drobny świąteczny podarek dla dziecka.

Same opowiadania budzą jednak we mnie mieszane uczucia. Są dość krótkie i proste, duża czcionka pozwala na samodzielną lekturę, a historia nadaje się też do wspólnego czytania z mniejszymi dziećmi. Warto jednak wiedzieć, że w książce wielokrotnie pojawia się postać Mikołaja, a rodzice występują tu jako osoby mu pomagające. W opowiadaniu „Mały Osiołek” bohater jest obecny przy narodzinach Jezusa, o którym autorka pisze „Syn Boży”. Książka więc posiada treści, które warto znać nim podaruje się ją dziecku.

Nasza ulubiona historia to opowieść o kotku, autorstwa znanej z serii „Zaopiekuj się mną” Holly Webb, która w sympatyczny i wesoły sposób opisuje zmagania małego kociaka z bożonarodzeniową choinką.

Dziwi mnie jednak obecność ostatniego opowiadania „Gadający Indyk”. W historyjce tej jeden z indyków na farmie ma zdolność mówienia ludzkim głosem i próbuje uchronić swych towarzyszy przed śmiercią w rzeźni. To dość trudny temat, który przedstawiono w sposób, który może być niezrozumiały dla młodszego czytelnika i budzić negatywne emocje. Dodatkowo nie ma tu żadnego sensownego zakończenia.

Nie rozumiem, co wspólnego ma gospodarz chcący zastrzelić gadającego indyka z magią świąt. Ostatnie opowiadanie zdecydowanie burzy przyjemny, magiczny klimat całości.

Książkę wzbogacają proste i nienachalne ilustracje. Ogólnie mam mieszane uczucia, co do tej publikacji. Uważam, że warto, by rodzice w pierwszej kolejności zerknęli do tej książki nim podarują ją do samodzielnej lektury dzieciom.

Ewelina Zielińska

Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie