Weleda
Weleda Baby

Opowiedz mi Babciu i Opowiedz mi Dziadku. Książki do przechowywania wspomnień. Recenzje

Opowiedz mi Babciu. Książka do przechowywania wspomnień
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Każdy z nas ma swoją historię rodzinną, swoje korzenie, przodków. I często niestety niewiele o nich wiemy, bowiem czas umyka, wydaje nam się, że jeszcze zdążymy spotkać się i porozmawiać… Jednak powinniśmy zadbać o to, by zachować wspomnienia o naszych bliskich – zostają przecież różne pamiątki, stare listy, zdjęcia, niekiedy pamiętniki.

Ale możemy również odbyć taką podróż w przeszłość za pomocą książek do przechowywania wspomnień. Zapytacie, o czym piszę? Mianowicie mam tu na myśli albumy – książki do przechowywania wspomnień Opowiedz mi Babciu i Opowiedz mi Dziadku.

Książki – prezenty dla ukochanych babć i dziadków

Szata graficzna okładek tych pozycji w pastelowych kolorach różu i niebieskiego oraz beżu  jest pięknym zaproszeniem, by od razu zajrzeć do środka. Twarda, staranna oprawa  gwarantuje, że książki  przetrwają lata na naszych półkach, a przy okazji bardzo ładnie się prezentują. W środku dominuje biel, przełamana delikatnymi, niewielkich rozmiarów  obrazkami. Przeglądając książki mamy wrażenie czystości, przejrzystości, ładu – nic tylko usiąść i zacząć zapełniać karty albumów wspomnieniami czy fotografiami.

I właśnie tutaj mamy doskonałą okazję, by usiąść z dziadkami i porozmawiać o przeszłości – o ich dzieciństwie, szkole, radościach, smutkach, kolegach i koleżankach, o rzeczach najważniejszych, ale i tych z pozoru mniej istotnych – ulubionych zabawach i zabawkach, potrawach czy modzie. Do tego zachęcają pytania zawarte w albumach z wyznaczonymi miejscami na odpowiedzi, snucie wątków. Pytania są proste, mają na celu pobudzenie pamięci, przywołanie zdarzeń i odczuć.

Rozpoczynamy drzewem genealogicznym, a następnie dziadkowie mogą wrócić do korzeni i opowiedzieć nam o swoich przodkach, wspomnieć skąd pochodzili ich rodzice, ile mieli braci i sióstr, jacy byli i w jaki sposób spędzali czas. Na kolejnych stronach sięgną pamięcią do własnego dzieciństwa i opiszą kolejno swoje domy, rodzeństwo, miejsca i rodzaje zabaw, noszone ubrania, czasy szkolne, ulubione rozrywki, wakacje, obowiązki domowe, pierwsze przyjaźnie. A potem wejdą już w wiek dorosły, opowiedzą o małżeństwie, pracy i zainteresowaniach.

Albumy  kończą się wpisami o wnukach i refleksjami podsumowującymi całe życie.

Książki – prezenty dla ukochanych babć i dziadków

Kolejność wypełniania stron jest zupełnie dowolna, może zależeć od nastroju, wolnego czasu i trwać dowolnie długo, a efektem będą osobiste księgi – skarby, która przecież mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Książki są wspaniałym pomysłem na prezent, zapewne dziadkowie z przyjemnością spiszą swoje wspomnienia. Jednak również do takiego wehikułu, który przeniesie nas w czasie możemy wsiąść razem  z Babcią i Dziadkiem, wspólnie zapełniając kolejne karty książek.

Tylko największą zagadką jest dla mnie odpowiedź na pytanie – dla kogo tak naprawdę jest ten prezent? Czy właśnie dla dziadków, którym dedykowane są te albumy, czy też dla wnuków, do rąk których z pewnością trafią już zapełnione? To wydaje mi się bardzo istotną ideą – to prezent dla wszystkich, którzy będą się nim cieszyć, wspólnie spędzając czas, zagłębiając się w rodzinne historie i zacieśniając więzy.

Więcej informacji o książkach na stronie moidziadkowie.pl.

798 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent