Ograniczanie dzieciom cukru w kilku krokach

Ograniczanie dzieciom cukru w kilku krokach

Dziecko i słodycze
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Spożywanie dużej ilości słodyczy może zaszkodzić wszystkim: od małych dzieci po dorosłych. Przyzwyczajanie do słodkiego smaku od najmłodszych lat może doprowadzić późniejszym wieku nie tylko do rozwoju próchnicy czy nadwagi, lecz przede wszystkim do otyłości i chorób z nią związanych (nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2, chorób kości i stawów, zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworów, alergii i wielu innych). Mamy kilka porad, jak ograniczyć cukier w diecie dzieci.
  • Unikajcie napojów gazowanych

Kolorowe, gazowane napoje zawierają duże ilości cukrów prostych, barwników oraz konserwantów. Spróbujcie całkowicie je wyeliminować diety swoich dzieci. Zamiast tego, próbujcie przyzwyczaić dzieci do picia zwykłej wody może być z dodatkiem cytryny czy miodu. Dużo zdrowszym sposobem będzie sporządzenie soku samodzielnie w domu ze świeżych lub mrożonych owoców. Możecie je miksować z dodatkiem jogurtu, mleka ryżowego. Odrobina miodu sprawić, że dzieci będą przepadały za takim koktajlami.

  • Nie kupujcie ciastek, cukierków oraz niezdrowych przekąsek

Spróbujcie nie zaopatrywać się w sklepach w słodyczy. Jeżeli produkty te nie będą znajdowały się w waszych domach, Wasze dzieci będą miało ograniczony dostęp do nich.

KURSY ONLINE:
Kurs online Zrelaksowana MamaZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc online
w wychowaniu dzieci. Sprawdź!

  • Ograniczajcie zabieranie dzieci do sklepów

Sklepy często nie ułatwiają wam Kochani rodzicie sprawy i w najbardziej widocznym miejscu umieszczają słodycze, bardzo często  na poziomie wzroku dziecka. Starajcie się robić zakupy w spokoju, bez obecności dzieci.

  • Nie nagradzajcie dzieci słodyczami

Jeśli oferujecie słodycze jako nagrodę, np. za dobre zachowanie dzieci zaczynają myśleć, że słodycze są bardziej wartościowe niż inne posiłki. Takie postępowanie to jedna z przyczyn otyłości. Starajcie się nagradzać swoje dzieci dobrym słowem, przytuleniem lub np. małą zabaweczką. Róbcie to tak, aby czuły się wyjątkowe. Nie stawiajcie słodyczy na pierwszym miejscu w hierarchii pokarmów.

  • Na deser oferujcie owoce

Próbujcie podawać pieczone jabłka, gruszki lub owocowe sałatki. Zdrowszą propozycją, zamiast wysokokalorycznych słodyczy, będą sok owocowy 100%, zamrożony podany w formie lizaka.

  • Pamiętaj, że jedzenie może być zabawne

Reklamy słodyczy są skierowane do najmłodszych i kojarzą się ze świetną zabawą i rozrywką. Sprawcie, aby wasze posiłki były zawsze kolorowe i pełne składników odżywczych. Zachęcajcie dzieci do wspólnego gotowania i przyrządzania „fajnych potraw”. Spróbujcie razem stworzyć uśmiechniętą buźkę: plastry banana jako oczy, rodzynki jako nos oraz pomarańcza jako usta. Możecie również zakupić foremki i stworzyć niesamowite owocowe kształty.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online
  • Zaangażujcie dzieci do tworzenia własnych smaków

Pozwólcie dzieciom na odrobinę samodzielności, rozwijajcie ich kreatywność kulinarną. Przygotujcie różne rodzaje nasion, suszone i  świeże owoce, orzechy. Pozwólcie, aby stworzyły swoje własne danie. Produkty, które razem przygotujecie będą pełnowartościowe i z pewnością dostarczą Waszym dzieciom mnóstwa niezbędnych składników mineralnych i witam, a dzieci będą dumne, że skomponowały posiłek.

  • Nigdy nie zastępujcie niezjedzonego posiłku słodyczami

W sytuacji, gdy dzieci nie chcą zjeść obiadu, nigdy nie dawajcie im w zamian słodyczy. Cukierki lub ciastka nie mogą być zamiennikiem niespożytego na czas obiadu.

 

Autor tekstu : Aneta Strelau, dietetyk

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie