Karmienie non stop
Wydaje ci się, że twój malec za mało zjadł na śniadanie? Biegasz więc za nim po całym pokoju, podsuwając jeszcze łyżeczkę kaszki albo kawałek banana. Wreszcie sadzasz malca przed telewizorem. Zajęty oglądaniem bajki lub reklam, przestaje protestować i daje się nakarmić. W ten sposób jednak zaburzasz dobrze u niego funkcjonujące mechanizmy głodu i sytości. Maluszek nie nauczy się kojarzyć posiłku ze stołem i konkretną porą, a raczej z oglądaniem telewizji. Przyzwyczai się do ciągłego podjadania. A to jedna z przyczyn powstania otyłości.
Podawanie dwóch obiadków
Choć dziecko już w przedszkolu zjada obiad, często po powrocie do domu dostaje drugi. Większość dorosłych je dopiero po powrocie z pracy, do stołu zostają więc zaproszone także maluchy. W ten sposób mały żołądek szybko się przyzwyczaja do większej ilości głównych posiłków. A późnym wieczorem przychodzi czas na kolację, na którą maluch zjada kanapkę, serek.
Nagradzanie słodyczami
Maluch stłukł sobie kolanko, a ty na pocieszenie kupujesz mu batonika. W przedszkolu miał niezbyt udany dzień – dostaje lizaczka. Na spacerze prosi cię o cukrową watę i lody, a ty nie potrafisz mu odmówić. Ciocie na urodziny przynoszą w prezencie czekoladkę i cukierki. Tymczasem smakołyki nie powinny być nagrodą, zadośćuczynieniem lub prezentem, bo maluch wtedy nabiera przekonania, że są czymś wyjątkowym i atrakcyjnym. Pamiętaj, że słodycze są bardzo kaloryczne. Batonik typu LION to ponad 200 kalorii.
Kolacja o zbyt późnej porze
Jedząc kolacje nawet o 20.00, masz jeszcze czas na jej strawienie. Ale twój maluch kładzie się do łóżeczka wcześniej, więc zasypia z wypełnionym żołądkiem. To powoduje, ze w jego organizmie szybciej odkłada się tkanka tłuszczowa. Podawaj dziecku kolację najpóźniej o 19.00. Jeśli potem jest głodne, daj mu owoc lub naturalny Jogurt.
Za dużo smażonych potraw
Dzieci bardzo lubią smażone kotleciki czy rybkę, ale z ich podawaniem musisz być ostrożna. Potrawy smażone są bowiem bardziej ciężkostrawne od gotowanych i mają nawet dwa razy więcej kalorii. Tłuszcz, na którym się smażą, wsiąka bowiem w potrawę. Warto więc podawać malcowi dania bardziej lekkostrawne i mniej kaloryczne, np. gotowane pulpeciki zamiast kotleta mielonego czy schabowego, pieczoną rybę zamiast takiej z patelni.
Za mało warzyw i owoców
Są mało kaloryczne, dlatego maluszek może je jeść praktycznie do woli. Szczególnie warzywa, z owocami trzeba uważać, ponieważ zawierają sporo cukru. Warzywa i owoce wspomagają trawienie, wypełniają żołądek, zawierają dużo pożytecznego błonnika oraz mnóstwo wartościowych witamin i minerałów. Malec powinien zjeść każdego dnia 3- 4 porcji warzyw i 2-3 owoców. Owoce mogą być wspaniały deserem.
Brak ruchu
Dziecko naturalną potrzebę, by biegać, wspinać się na drabinki, jeździć na rowerku. Ale bardzo lubi też… oglądać telewizję i siedzieć przy komputerze. Problem pojawia się wtedy, gdy w ten sposób spędza kilka godzin dziennie, zamiast grać w piłkę czy biegać po podwórku. Energia z pokarmów nie zostanie wówczas w pełni wykorzystana i odłoży się w postaci tłuszczu. Dlatego koniecznie zadbaj, by maluszek dużo się ruszał. Chodźcie na spacer, na rower, hulajnogę, rolki. I pamiętaj, ze dla malca najbardziej atrakcyjny jest sport, który może uprawić z rodzicami.
Przykładowe menu dla dzieci wieku 3- 4 lata
Śniadanie – ok. 363 kcal
Zupa mleczna:
Mleko 2 % 350 g (1 ¾ szklanki)
Musli z owocami suszonymi 30g
Pieczywo pełnoziarniste 30g
Masło 5g
Pomidor 100g ( 1 mały)
Herbata bez cukru 250g
II śniadanie – ok. 231 kcal
Kanapka z piersią indyka i ogórkiem:
Pieczywo razowe 60 g ( 2 kromki)
Masło 10g
Szynka z piersi drobiowa 15g
Ogórek 100g
Jabłko 150g
Woda 250g
Obiad – ok. 450 kcal
Ryż gotowany na sypko 60g
Porcja chudego mięsa bez panierki 100g
(indyk w potrawce)
Brokuły gotowane:
Brokuły 150g
Masło 7g
Sałata :
Sałata 40g (ok. 10 listków)
Olej rzepakowy 7g
Kefir 2% 200g
Podwieczorek – ok. 100 kcal
Jogurt naturalny 1,5 % z truskawkami 150g ( 1 opakowanie)
Kolacja – ok. 250 kcal
Kanapka z serem białym:
Chleb żytni 30 g ( 1 kromka)
Masło 5g
Ser twarogowy chudy 30 g ( 1 plaster)
Fasola mung 30 g
Kiełki 10g
Marchewka – starta 50 g ( 1 mała )
Por 20g
Kukurydza konserwowa 30g
Oliwa z oliwek 7g
Herbata bez cukru 250g