Aneta Strelau, dietetyk:
Na pewno na początku powinna Pani umówić się na wizytę do lekarza, aby sprawdzić czy nie występują u Córki chorobowe przyczyny nadwagi. Jeżeli jednak nadmiar kilogramów wynika z niewłaściwej diety, dobrze byłoby, gdyby córka pozbywała się ich pod okiem specjalisty np. dietetyka.
Dietetyk ułoży dla Córki specjalny plan dietetyczny, wyliczy ilość kalorii, nauczy jakie produkty powinna spożywać, a jakie wykluczyć z diety. Zanim jednak umówi Pani córkę do dietetyka proszę zapoznać się z zasadami żywienia, które mogą pomóc z zapobieganiu i leczeniu nadwagi oraz powoli wprowadzać to w życie.
1. Poza zmniejszeniem ogólnej ilości kalorii bardzo istotna jest rezygnacja z potraw tłustych a także tłuszczu pozornie ukrytego w produktach np. w cieście francuskim.
2. Warzywa można jeść bez ograniczeń, najlepiej na surowo, wykorzystując te z niską zawartością węglowodanów przyswajalnych, tzn. pomidory, sałatę zieloną, paprykę, cebulę, kapustę, rzodkiewkę, ogórki lub po krótkim gotowaniu kalafior, szpinak, pory, brokuły, fasolkę szparagową.
3. Do każdego posiłku dodawać warzywa, szczególnie surowe, są wspaniałym wypełniaczem objętości.
4. Ważne jest, aby zwiększyć w diecie udział produktów mlecznych, takich jak: odtłuszczone mleko, kefir, jogurt, maślanka czy twarogi.
5. Wskazane jest wypijanie dziennie od 8 do 10 szklanek niesłodzonych napojów, z czego połowę powinna stanowić woda mineralna.
6. Z dodatków do pieczywa zaleca się chude twarogi, chude ryby (szczupak, dorsz, leszcz), białko jaja oraz chude wędliny drobiowe z małą zawartością sodu.
7. Z diety powinno się wyeliminować dania mocno przyprawione- pobudzają apetyt. Potrawy zaleca się przyprawiać kwaskiem cytrynowym, sokiem z cytryny, kminkiem, wanilią, cynamonem.
8. Należy zwiększyć spożycie błonnika pokarmowego, które zwalnia trawienie oraz przyspiesza perystaltykę jelit. Dobrym źródłem są warzywa, owoce, otręby i pieczywo razowe.
9. Posiłki powinny być spożywane regularnie cztery, pięć razy na dobę i powinny być urozmaicone.
10. Unikajmy słodyczy, słodkich napojów oraz modnych posiłków z fast foodów, które w małych objętościach zwierają duże ilości energii.
11. Unikajmy popijania podczas posiłku. Jedzenie na „sucho” szybciej syci.
12. Unikajmy stresów i podjadania między posiłkami.
13. Proszę szukać okazji do ruchu. Bardzo korzystny jest np. szybki marsz, pływanie, taniec, ćwiczenia na siłowni / fitness. Zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie. Pamiętaj, że bardzo ważne, aby ćwiczyć / być w ruchu systematycznie.
Dobre efekty w odchudzaniu przynosi pokonywanie swoich słabości w grupie. Dzięki temu, że nastolatkowie mają możliwość porozmawiania z innymi dziećmi na temat ich problemów z wagą, nie czują się osamotnione, wykluczone, rzadziej popadają w stany depresyjne. Wspólne ćwiczenia lub wysłanie dzieci na kolonie czy obóz odchudzający zazwyczaj przynosi bardzo dobre efekty.
Życzę Wam powodzenia!