Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Brak apetytu to poważny problem, zarówno dla zdrowia, rozwoju, jak i samopoczucia malucha. Może mieć poważne konsekwencje w późniejszym życiu. Z badań wynika, że niejadki częściej niż dzieci jedzące w późniejszym wieku chorują na anoreksję i bulimię.

Co może powodować niechęć do jedzenia u 1-3- latków i jakie mogą być tego skutki?

Małe dziecko nie chce jeść – przyczyny

Przyczyn braku apetytu może być wiele.

film

Główną z nich jest przejedzenie.

Wielu rodziców i opiekunów dziecka uważa, że ma niejadka, a swoją opinię opiera na niechęci do spożywania głównych posiłków. Niezauważalne natomiast pozostaje dokarmianie malucha między posiłkami i dopajanie sokami oraz innymi słodkimi napojami. Pamiętając, że żołądek dziecka jest wielkości jego piąstki, należy zwrócić uwagę na to, ile rzeczywiście dziecko zjada w ciągu całego dnia i czy przyczyną niechęci do obiadu czy kolacji nie są działania opiekunów.

Jeśli dziecko rzeczywiście nie chce jeść to przyczyn należy szukać między innymi w monotonnej, nieatrakcyjnej w wyglądzie lub konsystencji diecie, przewlekłych stanach zapalnych przewodu pokarmowego, chorobach zakaźnych lub infekcjach, zaburzeniach hormonalnych, nietolerancjach pokarmowych lub niedoborach pokarmowych (cynku, żelaza).

Ważne są także czynniki psychiczne i emocjonalne.

Możliwe, że dziecko jest zmuszane do jedzenia, dokarmiane na siłę, znudzone długim czekaniem na posiłek, a spożywaniu posiłków towarzyszą negatywne uczucia (kłótnie, nerwy), więc dziecko próbuje ich unikać.

Bardzo częstym powodem niechęci do jedzenia u dzieci, które wcześniej jadały bez problemu jest neofobia żywieniowa, czyli zaburzenie określane wybiórczym jedzeniem.

Jest to zachowanie klasyfikowane jako naturalny etap rozwojowy, który chroni młody organizm przed spożywaniem nowych, potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia pokarmów. Jego największe nasilenie jest zauważalne u dzieci w wieku 2-5 lat. Jest to zachowanie przejściowe, ale ze względu na występowanie w wieku silnie rozwojowym, szczególnie istotne dla stanu zdrowia.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Dziecko nie chce jeść – skutki niejedzenia

Skutki braku apetytu u małych dzieci mają wpływ na całokształt zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Regulacja łaknienia i uczucie sytości związane są z wieloma złożonymi procesami zachodzącymi w układzie pokarmowym, hormonalnym i nerwowym.

Niedobór składników pokarmowych wpływa na spowolnienie rozwoju fizycznego (wzrost, rozwój narządów wewnętrznych i mózgu).

Osłabienie organizmu obniża napięcie mięśniowe, co skutkuje zmniejszoną aktywnością i rozwojem ruchowym. Jeśli posiłkom towarzyszą kłótnie i negatywne emocje to może rozwinąć się niechęć do pokarmu, która może powodować w przyszłości zaburzenia postrzegania żywności i skutkować anoreksją, bulimią lub ortoreksją.

230 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
Aneta Strelau

Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent