Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Miluś może się bać. Miluś idzie do przedszkola. Recenzja książek

Miluś i Emcia recenzja
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Przed małym dzieckiem staje dużo wyzwań, a te z kolei budzą emocje. Czasem na tyle silne, że maluch nie potrafi sobie z nimi poradzić. Książki z serii Miluś i Emcia pozwalają trudne emocje oswoić, a przede wszystkim je zrozumieć.

Ferie i dyżur w przedszkolu, to idealna okazja na to, by przekonać się, jak opowiadania zostaną przyjęte w kilku grupach wiekowych. Okazało się, że zarówno trzylatki, jak i sześciolatki słuchały z uwagą. Część z nich utożsamiała się z bohaterami, część opowiadała o tym, co czuła w przeszłości i dzieliła się swoimi sposobami na pokonanie trudności.

Miluś idzie do przedszkola
Miluś idzie do przedszkola recenzja

Pierwszy dzień w przedszkolu napawa Milusia lękiem, na tyle silnym, że w ogóle nie chce do niego iść. Takie stresujące sytuacje przytrafiają się wszystkim dzieciom. Na szczęście rodzice są przekonani, że w nowym miejscu bardzo mu się spodoba, tylko musi sam sprawdzić, jak może być tam fajnie. Autorka prowadzi bohaterów przez proces adaptacji, od placu zabaw, przez ciepłą i życzliwą osobę nauczyciela, poprzez nowych kolegów i oczywiście zabawę. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, którego dziecko obawia się pójścia do przedszkola, do wspólnego czytania i rozwiewania wątpliwości. Postawa rodziców króliczka to wzór do naśladowania – spokojni, wyjaśniający a co najważniejsze, nieprzenoszący swoich lęków i obaw na dzieci.

Miluś może się bać

Miluś może się bać recenzja

Kiedy zapytałam dzieci, czy zdarzyło im się kiedyś na chwilę zgubić, tylko kilka osób nie podniosło ręki. Dla każdego z nich było to trudne doświadczenie, choć w większości przypadków rodzice wiedzieli, gdzie znajdują się ich pociechy. Tak też było z Milusiem, który na chwilę stracił z oczu mamę i siostrę. Miluś często się boi i nie lubi tego uczucia, ale gdy jego siostrzyczka się boi, pomaga jej pokonać lęk.

W trakcie lektury mali słuchacze poznają uczucie strachu, nazywają go i sami widzą, że często jest on nieuzasadniony. Jednak przekonują się, że ten sam lęk, potrafi chronić przed niebezpieczeństwem, a nawet same przytaczają sytuacje, w których lęk jest pomocny.

Polecam do biblioteczki w domu i w przedszkolu.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Miluś może się bać. Miluś idzie do przedszkola

Ilustracje: Agnieszka Matz
Autor: Paulina Chmurska
Seria: Miluś i Emcia
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda, gąbkowa
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Bookolika

 

270 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent