Miłość czy chciwość. Recenzja

Miłość czy chciwość

Książeczka „Miłość czy chciwość” jest kolejną z publikacji autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej i bierze udział w kampanii społecznej „Ja czytam”. Wcześniejsze utwory znalazły się na listach lektur wybieranych przez nauczycieli, kilka również w pierwszej dziesiątce konkursu MEN. Warto wspomnieć, że Autorka jest założycielką Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

Opowiadanie podpowiada, jakie wartości są w życiu najważniejsze, a jakie mogą nas unieszczęśliwić.

O czym jest książka?

Utwór w zabawny sposób ukazuje losy bliźniaków, Adasia i Grzesia. Obaj chłopcy codziennie przeżywają niezwykłe przygody, pragną się usamodzielnić. Kiedy byli mali wszystko robili wspólnie: siadali na kolanie mamy, wyjadali psią karmę, co gorsza, w ciszy bawili prądem. Jak podrośli, każdy z osobna zaczął kierować się własnymi potrzebami. Samodzielne odkrywanie świata może wzbudzić lęk i ciekawość. Czy chłopcy zrozumieją, że ważniejsza od chęci posiadania jest miłość? Raz szukają poczucia bezpieczeństwa w ramionach mamy, raz pocieszenie odnajdują w kolekcjonowanych błyskotkach. Między jakimi wartościami szukać będą szczęścia i wsparcia, czy będzie to miłość rodziców, a może ogromne pożądanie drogocennych skarbów? Książka niesie bardzo ważny przekaz ujęty słowami: „Kto czuje się kochany, ten CZUJE SIĘ bezpieczny i bierze od świata tyle, ile potrzebuje. Nie buduje murów z drogich przedmiotów, bo jego bezpieczeństwo pochodzi „ze środka”. Jest szczęśliwy i radosny. Komu brak miłości, ten NIE CZUJE SIĘ bezpieczny, więc ciągle chce czegoś w zamian.”

Pełne ciepła, piękne ilustracje doskonale komponują się z treścią utworu rozbudzając zainteresowanie młodego czytelnika.

Tekst pisany czcionką średniej wielkości, jak najbardziej przeznaczony dla dzieci rozpoczynających edukację wczesnoszkolną. Jednak będzie on bardziej zrozumiały, jeśli dorosły dotrzyma towarzystwa młodemu adeptowi.  Na końcu książki umieszczone zostały porady dla rodziców, o tym jak wychować kochane i bezpiecznie czujące się dziecko. Autorka zaznacza, jakie zagrożenia kryją się w poszukiwaniu szczęścia w dobrach zewnętrznych i jak ważne jest okazywanie dziecku miłości, by szukało wsparcia w tym, co naprawdę ważne.

Dopełnienie zamysłu autorki stanowią moim zdaniem słowa Jean Paula  „Dzieciństwo pełne miłości pozwala przeżyć połowę życia w tym zimnym świecie.” 

Nie jest to zwykła książka – w czasach, gdy upadają wartości, a my posiadamy więcej i więcej, jak najbardziej książka ta służyć nam będzie pomocą ,warto aby sięgały po nią nie tylko dzieci, ale również rodzice i wychowawcy pragnący zaszczepić w dziecku miłość.

Patrycja Gronowicz

MIŁOŚĆ CZY CHCIWOŚĆ
Elżbieta Zubrzycka
200×200 mm
op. twarda
48 s.
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne , 2015

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Miłość czy chciwość. Recenzja