Mazurscy w podróży. Recenzja książek dla dzieci
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Mazurscy w podróży. Recenzja książek dla dzieci

Mazurscy w podróży
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Agnieszka Stelmaszyk to autorka, którą uwielbiamy za Kroniki Archeo. Jeśli jesteście miłośnikami tej serii, to „Mazurscy w podróży” sprawią, że z niecierpliwością będziecie wypatrywać każdego kolejnego tomu. U nas w domu stała się prawdziwym hitem.

Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir to książka w formie pamiętnika. Wspomnienia z wakacji spisuje 11-letni Jędrek, który w podróż samochodową do Hiszpanii wybrał się z rodzicami, kuzynką i babcią (tytułową Bunią).

Forma pamiętnika to już strzał w dziesiątkę. Autorka świetnie wchodzi w skórę dorastającego chłopaka, który wciąż sprzecza się z kuzynką, ma swoje zwyczaje, których bardzo broni (jak jedzenie chleba z dżemem bez masła), niekoniecznie lubi zwiedzać i (mimo dobrych chęci) zdarza mu się wpadać w tarapaty.

Obraz rodziny przedstawiony w książce jest bardzo realistyczny, bliski każdemu współczesnemu dziecku, a do tego zabawny i pełen anegdotek.

Poza świetnym pamiętnikowym zapisem rodzinnego wyjazdu, książka jest też bogatym źródłem wiedzy. Bohaterowie zwiedzają prawdziwe miejsca, co inspiruje do podróży i głośnych komentarzy: „Mamo, my też tam byliśmy!”.

Przygody z każdego miejsca zakończone są zbiorem krótkich ciekawostek historycznych i geograficznych, a oprócz kolorowych ilustracji znajdziemy tu też sporo autentycznych zdjęć zwiedzanych miejsc. Co ciekawe, pochodzą one z prywatnego archiwum autorki.

Wiem, że świetne postacie i wplecione w fabułę fakty to coś, co spodoba się nie tylko fanom Kronik Archeo. Tę książkę naprawdę czyta się z ogromną przyjemnością. Jednak dla tych, którzy nie są przekonani do obyczajowych podróży po Europie dodam, że w książce pojawia się także wątek kryminalny, który powoli buduje napięcie. Jednak afera kryminalna z fakirem w roli głównej rozwikła się, jak w prawdziwym kryminale, na ostatnich kartach powieści.

Prawie zapomniałam o zaskakującym wątku romansowym! W książce naprawdę wiele się dzieje i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

My z niecierpliwością czekamy na drugi tom i liczymy, że będzie to jedna z wielu kolejnych przygód tej rodziny.

Ewelina Zielińska

Mazurscy w podróży
Agnieszka Stelmaszyk
Grupa wiekowa
: 10-12 lat

876 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent