Maja z Księżyca. Recenzja

Maja z Księżyca
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Zawsze czytam streszczenie książki jaka wpadnie mi w ręce, tym razem moja córeczka mi na to nie pozwoliła. Muszę szczerze przyznać, że byłam bardzo zaskoczona samą tematyką. Po raz pierwszy ktoś otwarcie, a przy tym tak niezwykle delikatnie oraz subtelnie porusza sprawy trudne i bolesne. Cieszę się, że powoli, małymi kroczkami pojawiają się książki o prawdziwym życiu.

Nie tylko o zwierzątkach, księżniczkach czy innych wymyślonych postaciach. Wiadomo, że nasze życie pisze różne scenariusze, nigdy nie jest do końca różowo, a małe dziecko niestety nie jest tego świadome. To na nas, rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność, aby wprowadzić maluszka w ten, czasem zbyt okrutny, świat.

Książka opowiada o 6-letniej Alicji, której siostra zaledwie o rok starsza jest bardzo chora i przebywa w szpitalu. Ala przepięknie tłumaczy sobie tę całą sytuację. Dlaczego siostra się z nią nie bawi? Dlaczego otaczają ją ludzie w białych fartuchach? Czy wreszcie dlaczego jest podłączona do respiratora? Wzruszająca jest ta wiara małej dziewczynki i tłumaczenie, że siostra jest tak naprawdę księżniczką z Księżyca. Książka niesamowicie chwyta i ściska za serce. Zostawia otwartą furtkę do myślenia, możemy sobie jeszcze wiele dopowiedzieć. Skłania ona do poważnej rozmowy z naszym dzieckiem o bolesnych sprawach. Zmusza zarówno dzieci jak i dorosłych do refleksji, do zastanowienia się nad tym co mamy, a czego tak naprawdę nie doceniamy.

Książka jest cudnie wydana. Jest kwadratowa, w twardej oprawie, zaś przygaszona kolorystyka sprawia wrażenie nieco tajemniczej.

Prześliczne, pastelowe obrazki, które wypełniają maksymalnie każdą jedną stronę książki są bardziej wymowne niż tekst, którego tak naprawdę jest niewiele. Uruchamiają one wyobraźnie dziecka i sprawiają, że książka wydaje się nieco bardziej optymistyczna. Bardzo mi się podoba, że tekst jest napisany drukowanymi literami, bo to on nadaje ton powagi.

Zdecydowanie polecam tę pozycję. Czytając podobne książki swoim dzieciom mamy pewność, że wyrosną one na wrażliwych i wartościowych ludzi.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Katarzyna Jakuszko

Maja z Księżyca
Tekst i ilustracje: Katarzyna Babis
Wymiary: 20 x 20 cm
Liczba stron: 48
Rodzaj: książka dla dzieci i dorosłych
Oprawa twarda
Wiek: 6+
Wydawnictwo Widnokrąg

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent