Maja i jej świat. Uczucia. Recenzja
UD

Maja i jej świat. Uczucia. Recenzja

Maja i jej świat. Uczucia
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Maja i jej świat. Uczucia to jedna z czterech pozycji z serii „Maja i jej świat”. Oprócz niej znajdziemy: Ciekawość, Wspomnienia oraz Wyobraźnia. Tym razem mamy do czynienia z uczuciami.

Maja wybiera się na wyprawę, podczas której przeżywa cały wachlarz emocji i uczuć. Od radości i zadowolenia, poprzez podekscytowanie i uczucie błogości po niepokój i strach.

Podczas jednej wyprawy przez pola pełne żółtych słoneczników, przerażający las czy stwarzający wyzwanie szczyt górski Maja doznała całej palety uczuć, przeżyć i emocji.

Podczas wąchania słoneczników była oczarowana i podekscytowana, poczuła euforię. Gdy odpoczywała pod drzewem odczuwała spokój i błogość, a kiedy zgubiła się w lesie była przerażona. Zdobywając szczyt czuła radość, że dokonała czegoś tak niezwykłego.

Książka pozwala dziecku zrozumieć, czym są uczucia, co odczuwamy podczas sytuacji zagrożenia, a jakie uczucie towarzyszy nam, kiedy nic nam nie grozi.

Czytając adnotacje dla rodziców na końcu książki możemy dowiedzieć się jak duże znaczenie ma świadomość uczuć i emocji, jak ważną rolę to odgrywa w budowaniu swojej tożsamości.

Książka zawiera również ćwiczenia, które pozwolą dziecku lepiej poczuć emocje – malowanie podczas słuchania muzyki może być całkiem ciekawym odkryciem.

Inny rysunek powstanie i inne barwy zostaną użyte, gdy muzyka będzie spokojna, a całkiem odmienny kiedy muzyka nabierze tempa i stanie się bardziej ostra i rytmiczna.

Kolejnym fajnym ćwiczeniem jest doświadczanie różnych struktur przy zasłoniętych oczach. Dotykane przedmioty mogą sprawić dziecku przyjemność lub przeciwnie – być dla niego nieprzyjemne. Tym razem kolorem przewodnim jest żółty, stąd pole pełne słoneczników, obraz słońca czy cytrynowa lemoniada.

Książka ciekawa i godna zainteresowania, pozwala dziecku zwrócić uwagę na doświadczane uczucia, może być doskonałym początkiem do rozmów na temat tego, co i kiedy odczuwamy. Kiedy jesteśmy źli, kiedy przestraszeni, a kiedy jest nam przyjemnie. Poznanie uczuć i emocji pozwoli dziecku łatwiej zrozumieć zachowania swoje i innych.

Monika Widurska

Maja i jej świat. Uczucia
Napisała:  Anna Obiols

Zilustrował: Joan Subirana
Stron:   36
Oprawa:  twarda
Dla kogo? Dla dzieci w wieku 5+
Serie: Maja i jej świat
Wydawnictwo Adamada

786 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent