– Mrówki żyją na Ziemi od ponad 100 milionów lat i można je spotkać prawie w każdym miejscu naszej planety. Najstarszą znaną nam mrówkę na świecie znaleziono zachowaną w bursztynie. Nazwano ją Sphecomyrma freyi.
– Według powszechnie przyjętej teorii, Homo sapiens (człowiek) wyewoluował około 30 000 do 50 000 lat temu.
Waga i siła mrówek
· Gdyby zsumować wagę wszystkich mrówek żyjących obecnie na świecie, byłaby ona większa niż suma wagi wszystkich żyjących obecnie na świecie ludzi.
· Mrówki są w stanie podnieść ciężar dwudziestokrotnie przekraczający wagę ich ciała.
– Przeciętny dziesięciolatek waży około 30 kilogramów, więc aby dorównać mrówce, musiałby być w stanie podnieść ciężar o wadze 630 kilogramów.
Odmiany mrówek
· Na świecie istnieje 35 000 odmian mrówek.
· Większość mrówek żyje w ciepłym klimacie.
· Dziś znanych jest około 9500 gatunków mrówek. Naukowcy są przekonani, że co najmniej dwa razy tyle gatunków mówek czeka na swoje odkrycie.
Mrówcza mądrość
· Mrówki mają największe mózgi spośród wszystkich owadów.
– Nasz wielki mózg, pełen niezliczonych myśli, nie jest największym mózgiem wśród ssaków. W rzeczywistości ludzki mózg jest na przykład sześć razy mniejszy od mózgu kaszalota.
· Średnia długość życia mrówki wynosi 45–60 dni.
– Oczywiście, o ile taka mrówka nie wejdzie w drogę Eksterminatorowi, takiemu jak Stan Beals z filmu PO ROZUM DO MRÓWEK.
· Mózg mrówki zawiera około 250 000 komórek mózgowych.
– W mózgu ludzkim, takim jak na przykład mózg Lucasa Nickle’a, znajduje się 10 miliardów komórek, co oznacza, że kolonia złożona z 40 000 mrówek miałaby razem takie same rozmiary mózgu jak człowiek.
Sen
· Niektóre mrówki sypiają po siedem godzin na dobę.
– Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę.
Budowa mrówki
· Zewnętrzna część organizmu mrówki składa się z twardej powłoki, zwanej też szkieletem zewnętrznym.
– Ludzie i niektóre inne zwierzęta mają twardy szkielet wewnątrz ciała.
· Największa mrówka ma dwa i pół centymetra długości.
– Księga Rekordów Guinnessa potwierdza, że pewien pasterz z Pekinu w Chinach, mający 232,86 cm wzrostu, jest najwyższym naturalnie urodzonym człowiekiem na świecie.
· Najmniejsza mrówka ma 1 milimetr długości.
– Lucas Nickle staje się najmniejszym człowiekiem na świecie, gdy zostaje nagle zmniejszony do rozmiarów mrówki i zabrany głęboko do mrowiska, aby stanąć przed sądem za zbrodnie przeciwko kolonii mrówek.
· W kolonii mrówek może mieszkać od kilkuset tysięcy do kilku milionów mrówek.
– Największa populacja ludzi mieszka w Chinach, a jej liczebność wynosi 1 306 313 812 osób.
· Czułki służą mrówkom nie tylko jako zmysł dotyku, ale także jako zmysł węchu.
· W brzuchu mrówki znajdują się dwa żołądki. W jednym żołądku mrówka przechowuje pożywienie dla siebie, a w drugim – pożywienie, którym dzieli się z innymi mrówkami.
· Mrówki nie mają płuc. Tlen pobierają poprzez mikroskopijne otwory w całym ciele, przez które także wydalają dwutlenek węgla.
· Podobnie jak wszystkie owady, mrówki mają sześć nóg.
· Mrówki mogą mieć różne odcienie zieleni, czerwieni, brązu, żółci, błękitu i fioletu.
· Ciało mrówki składa się z trzech głównych części: głowy, tułowia i odwłoka.
Organizacja kolonii
· Mrówki żyją w dużych skupiskach zwanych koloniami. Każda mrówka w kolonii wykonuje określone zadania.
– W filmie PO ROZUM DO MRÓWEK Lucas Nickle musi dowiedzieć się, jak funkcjonuje kolonia mrówek, i odnaleźć swój jeden szczególny dar, który ma wykorzystać do pomocy mrówkom.
· Zadaniem robotnic jest wynoszenie odpadów z siedliska na specjalne „wysypisko śmieci”.
· Robotnice są płci żeńskiej. Stanowią większość mieszkańców kolonii.
· Niewolnice napadają na siedliska innych mrówek i wykradają ich jajeczka. Mrówki, które wyklują się z takich jajeczek, pracują w kolonii jako niewolnice.
· Królowe rodzą się ze skrzydłami. Odlatują, by założyć nową kolonię, po czym tracą skrzydła.
· Królowa może dożyć nawet 15 lat i parzy się tylko jeden raz.
· W każdej kolonii mrówek jest co najmniej jedna Królowa, czasem więcej.
· Mieszkające w lasach mrówki rudnice są ważnymi drapieżnikami wśród owadów – duża kolonia jest w stanie zebrać wiele tysięcy owadów dziennie.
· Mrówka rudnica potrafi przestraszyć swego wroga otwartymi szczękami.
· W normalnych warunkach mrówki gmachówki budują siedliska i mieszkają w obumarłych drzewach, butwiejących kłodach i pniach. Mogą też jednak osiedlać się w domach, słupach telefonicznych i innych zbudowanych przez człowieka konstrukcjach drewnianych.
· Mrówki grzybiarki nie zbierają liści, gdy pada deszcz, a jeśli ulewa zastanie je poza mrowiskiem przy cięciu liści, wówczas porzucają je, zanim dojdą do mrowiska.
· Mrówki miodne wypracowały niezależnie w drodze ewolucji niezwykłe sposoby na przeżycie w czasie pory suchej. Podczas pory deszczowej mrówki te karmią swoje robotnice wodą i nektarem. Robotnice te przechowują dodatkowe pożywienie w części swojego układu trawiennego, zwanej wolem.
Wróg numer jeden
· Największym wrogiem mrówek jest człowiek. Niszczy ich siedliska i środowisko, zabija je środkami owadobójczymi, a czasem, w niektórych miejscach na świecie, nawet zjada.
– Dlatego właśnie mrówki z filmu PO ROZUM DO MRÓWEK nazywają Lucasa Nickela „Lucasem Niszczycielem”.