Mądre Bajki Sówki Balbiny, recenzja

recenzja Mądre Bajki Sówki Balbiny
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Mądre Bajki Sówki Balbiny. O dziecięcych strachach i lękach to książka, która z wyglądu bardziej przypomina gazetkę, zeszyt z zadaniami niż klasyczną książkę. W środku znajdziemy jednak opowiadania i to takie, których celem jest obłaskawienie różnorakich dziecięcych lęków.

Szansa na to, że sięgnęłabym po Mądre Bajki Sówki Balbiny (lub jakąkolwiek inną książkę z serii „Mądrę Bajki”) w księgarni czy bibliotece jest bardzo niewielka. Powodem tego jest kolorowa, pstrokata, przeładowana okładka i ilustracje, które całkowicie do mnie nie przemawiają. Zapoznałam się jednak z zawartymi w tym wydawnictwie opowiadaniami autorstwa Beaty Jacewicz, by móc podzielić się wrażeniami z lektury. Choć nie są one zaskakujące czy nowatorskie, to widać, że autorka ma i wykształcenie, i doświadczenie. Zdecydowanie wie, z jakimi problemami mierzą się codziennie jej mali czytelnicy.

Opowiadania czytałam na głos sześciolatkowi i widziałam jak żywo reaguje.

Wielokrotnie przerywał mi czytanie, by ocenić zachowania bohaterów lub opowiedzieć o własnych doświadczeniach. Nic dziwnego, gdyż historie dotyczą tematów bliskim dzieciom. Pierwszy dzień w szkole czy przedszkolu, nocne strachy, przechodzenie przez ulicę, lęk przed obcymi czy niechęć do zawierania nowych znajomości. Każda historia, choć dzieje się w świecie zwierząt, w realny sposób ukazuje czytelnikowi rozwiązanie problemu. Dodatkowo każde opowiadanie posiada na końcu komentarz Sówki Balbiny, w którym wyjaśnia morał historii, przybliża sedno problemu, dzieli się radami z rodzicami i dziećmi.

Choć książka wizualnie nie zachęcała mnie do lektury, to cieszę się, że po nią sięgnęłam. Wspólna lektura z synem była wartościowym czasem. Każde opowiadanie było wstępem do rozmowy, zachęcało mojego przedszkolaka do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Warto więc sięgnąć po tę lekturę, szczególnie, że jej gazetkowy format wiąże się też z atrakcyjną ceną, co sprawia, że jest to propozycja na każdą kieszeń.Mądre bajki sówki Balbiny opinie

Ewelina Zielińska

Mądre bajki sówki Balbiny
Autor tekstów: Beata Jacewicz
autor ilustracji: Dariusz Wanat
Format A4, 40 stron, oprawa miękka, cena detaliczna 14, 90 zł
Wydawnictwo Printex

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent