Lekarstwo na krowę i inne opowiadania. Recenzja

Jeśli znudziły się Wam opowiadania, które do tej pory ciągle czytaliście, to koniecznie sięgnijcie po „Lekarstwo na krowę…”. To świetne lekarstwo na ożywienie czytelniczego zainteresowania. Jak ono powstało? Z połączenia dużej dawki humoru, gier słownych, absurdalnych sytuacji i życiowej mądrości.

Książka Lekarstwo na krowę i inne opowiadania to tak naprawdę trzy opowiadania.

Pierwsze z nich dotyczy rzeczonej krowy. Ale to nie jest zwykła krowa. To Pola, nastolatka, starsza siostra Lusi. Lusia bardzo chciałaby bawić się z rodzeństwem, ale Pola ma własne życie i swoje sprawy, poważniejsze niż zabawa z przedszkolakiem. Co się stało, że Pola zamieniła się w muczące zwierzę? Pewnego ranka mama i tata musieli gdzieś wyjechać na kilka godzin i zostawili Lusię pod opieką Poli. Nastolatka nie kwapiła się jednak, by poświęcić czas i uwagę młodszej siostrze. Na nic się zdały prośby o wspólne budowanie zamku z klocków czy o zrobienie czegoś do jedzenia. W końcu Lusia nie wytrzymała i ze łzami w oczami powiedziała do Poli: „Ale z ciebie…krowa!”. I wtedy stało się coś zaskakującego. „Twarz nastolatki zaczęła się wydłużać, dziurki w nosie zrobiły się wielkie i różowe, a nogi cienkie i krzywe”. Co było dalej – tego nie zdradzę. Jedno mogę zagwarantować: Lusię i jej siostrę – krowę czekają różne perypetie i zabawne sytuacje. Warto więc wyruszyć z nimi w drogę i poszukać leku na …odkrowienie.

Dużą dozę absurdu i humoru znajdziemy także w kolejnych opowiadaniach: „Lena, Kalafior i straszy ogród” oraz „Plomba, Szczepan i smocze jajo”. To, co realistyczne przeplata się tutaj z elementami świata fantazji. Bohaterami są dzieci, np. Lena i Kalafior, ale w ich ogrodzie można także spotkać ducha w kwiatki, mówiącą dynię, która jest lampionem czy wampira, który boi się krwi. Niezwykłe wrażenia przynosi też opowiadanie o Agacie, zwanej Plombą, która spotyka diabełka o świętym imieniu Szczepan.

Fabuła wszystkich trzech opowiadań jest bardzo ciekawa i intrygująca.

Mały czytelnik już od pierwszych zdań chce podążać za nietypowymi bohaterami i śledzić ich niezwykle przygody. Dużo się przy tym śmieje. To zasługa nie tylko zabawnych sytuacji i postaci, ale też warstwy językowej. Pełno tutaj gier słownych i błyskotliwych dialogów. Co ważne, książka w humorystyczny sposób mówi o sprawach ważnych i poważnych. Bez dydaktycznego nadęcia, na przykładzie zachowań postaci i niezwykłych wydarzeń obrazuje istotne, uniwersalne kwestie.

Historie zostawiają wolną przestrzeń dla dziecięcych wyobrażeń, refleksji, spostrzeżeń.

Dziecko samo wyciąga wnioski i odkrywa morał. Za komizmem i absurdem ukryte są bowiem tak ważne sprawy, jak budowanie siostrzanej więzi, nauka wybaczania, samoakceptacji, przełamywania własnych barier, pokonywanie lęków oraz doceniania tego, co się ma.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Katarzyna Klimek-Michno

Lekarstwo na krowę i inne opowiadania
Agnieszka Gadzińska
Ilustrator: Artur Gulewicz
Kategoria wiekowa: 5-8 lat
Format: 200×270 mm
Objętość: 80 str.
Oprawa: twarda
Pierwsze wydanie: 2015
Wydawnictwo Skrzat

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie