Legendy Warszawskie. Recenzja
UD

Legendy Warszawskie. Recenzja

Legendy warszawskie
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Dzisiaj mam dla Was coś niezwykłego! Legendy, które pobudzają wyobraźnię i przenoszą w bajkowy, fantastyczny świat. Legendy Warszawskie kojarzę jeszcze z dzieciństwa, to coś niezwykłego po wielu latach wrócić do nich i przypomnieć je sobie na nowo. Napisane są nieco dostępniejszym językiem niż pierwotnie. Zbiór zawiera legendy takie, jak: Wars i Sawa, Warszawska Syrenka, Złota Kaczka oraz Bazyliszek.

Rozmawialiście kiedyś z dziećmi, skąd wzięły się miasta i wsie? O początkach stolicy naszego kraju – Warszawy? Jak powstała i skąd wzięła się jej nazwa?

Wars i Sawa opowiedzą właśnie o tym. A symbol Warszawy? Warszawska Syrenka – dlaczego jest jej symbolem, co symbolizuje i skąd się wzięła? Tego wszystkiego dowiecie się z tej książki.

Kolejna legenda Złota Kaczka to opowieść o tym, czy pieniądze dają szczęście? Wyobraźcie sobie, że otrzymujecie do dyspozycji woreczek pełen złota i musicie wydać ten majątek w przeciągu kilku dni. Fajnie prawda? Jest tylko jeden warunek. Kosztowności muszą zostać przeznaczone tylko na własne potrzeby. Wydawałoby się, nic prostszego. Czy dla Marcina również był to dar niebios, czy jednak wygrał ubóstwo?

Bazyliszek to już ostatnia legenda z tego zbioru. Bazyliszek to stwór, który swoim wzrokiem zamienia każdego kto spojrzy w jego oczy w kamień.

Dawno, dawno temu w Warszawie pojawił się właśnie wspomniany Bazyliszek, który grabił zapasy mieszkańców i zamieniał śmiałków w kamienne rzeźby. Ludzie byli przestraszeni swoją bezradnością. Burmistrz miasta musiał wziąć sprawy w swoje ręce,  nie chciał jednak słuchać rad żony. Kobieta tłumaczyła mu, że zamiast broni powinien zabrać lustro i właśnie nim pokonać owego stwora. Burmistrz wyśmiał swą lubą, twierdząc, że lustro to babska rzecz, a nie broń do walki z potworem. Całej rozmowie przysłuchiwały się bliźniaczki, wnuczki burmistrza, które na słowa dziadka zdecydowały, że muszą uratować niemądrego mężczyznę.

Czy im się udało? Jak tego dokonały? To wszystko w książce Legendy Warszawskie.

Choć wydawałoby się, że opowiadane historie to tylko czyjaś bujna wyobraźnia, należy brać pod uwagę, że w każdej legendzie może kryć się ziarenko prawdy.

Opowiedziane historie przenoszą czytelnika w niezwykły świat baśniowości i legend. Dzieci pobudzają swoją wyobraźnię, a proste rysunki zawarte na stronach książki pozwalają łatwiej wyobrazić sobie opowiadane historie. Książkę polecam nieco starszym dzieciom ze względu na pojawiające się stwory i dziwne postacie.

Monika Widurska
www.mamamonia.blog.pl

Legendy warszawskie
Marta Dobrowolska-Kierył
Liczba stron: 96
Oprawa: twarda
Format: 240×225
Rok: 2016
Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa RM

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

834 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent