Książeczki dla najmłodszych. Jak pierwsze słowa i kontrastowe obrazki wpływają na zmysły dziecka?

Książeczki dla najmłodszych. Jak pierwsze słowa i kontrastowe obrazki wpływają na zmysły dziecka?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Czy wiedzieliście, że po pierwsze książeczki dla najmłodszych możecie sięgnąć już w pierwszych tygodniach życia dziecka? Nie musicie czekać, aż mały czytelnik zacznie sam przewracać strony i wybierać kolejne pozycje do swojej biblioteczki. Możecie zrobić to już teraz! A my wam w tym pomożemy.

Wystarczy, że odwiedzicie dział dziecięcy w najbliższej księgarni, a przekonacie się, jak wiele książek dla najmłodszych dzieci jest w stanie pomieścić. Ale czy to oznacza, że wszystkie są wartościowe i odpowiednie dla małego czytelnika? Niestety nie. W części książeczek, nawet tych zaliczanych do klasyki literatury dziecięcej, znajdziemy rytmiczne, z pozoru bardzo wesołe wierszyki z przemocą w tle (pamiętacie koziołeczka, który dostaje od ojca lanie, bo przestraszył się chustki?). Takie pułapki, mniejsze i większe, czekają na was w różnych częściach księgarnianego regału. Co możecie zrobić, by ich uniknąć? Odwiedzić dział dziecięcy, wziąć do ręki książeczki dla najmłodszych dzieci, a później czytać, czytać, czytać albo… zdać się na nas. My już trochę poczytaliśmy i wiemy, co w trawie piszczy.

Najlepsze książki kontrastowe dla małych dzieci – Zupa, Pranie, Spacer

Książeczki kontrastowe mają mnóstwo zalet. Czarno-białe kształty o wyraźnie zarysowanych konturach doskonale stymulują słaby wzrok niemowlęcia, a także zachęcają do przemieszczania się – jeśli tylko położymy książkę tuż przed głową leżącego na brzuchu dziecka. Taka książka obrazkowa z pewnością zainteresuje najmłodszych czytelników, ale dla nieco starszych dzieci może być już… nudna. Wraz z rozwojem wzroku i coraz większą ciekawością świata małe dziecko oczekuje już od swoich książeczek czegoś więcej – a to „więcej” mogą zapewnić mu książeczki kontrastowe Aleksandry Brambor-Rutkowskiej i Pawła Mildnera. Czekają na was trzy książeczki dla niemowląt„Pranie”, „Zupa” i „Spacer” – które magicznie odczarowują wszystkie codzienne czynności. A to nie wszystko. Stąd dowiecie się, jaki dźwięk towarzyszy wsypywaniu przypraw do zupy i wpadaniu kamienia do wody. Choć czerni i bieli tu nie brakuje, we wszystkich wspomnianych tytułach królują kolory. Dużo kolorów! I dużo pierwszych słów, i wyrazów dźwiękonaśladowczych! Sprawdźcie koniecznie.

Pierwsze książki edukacyjne z serii Akademia Mądrego Dziecka

Kolejna seria książek, o której chcemy wam opowiedzieć, tak bardzo rozbudowała się w ostatnich latach, że aż trudno jest nadążyć za kolejnymi premierami. Ale spokojnie – trzymamy rękę na pulsie i podpowiadamy, że potężna, wydawana przez HarperKids seria Akademia Mądrego Dziecka, została ostatnio powiększona o nowe tytuły tworzące dwie podserie: „Wieczorynkę” oraz „Czytaj i baw się”. Pierwsza z nich to opowieści o zasypiających zwierzętach, które nie boją się mrocznej nocy – w końcu nad nimi świeci księżyc, gwiazdy (jak w „Książeczki dla najmłodszych. Jak pierwsze słowa i kontrastowe obrazki wpływają na zmysły dziecka) albo tęcza. Świeci naprawdę! Wszystko za sprawą małych, kolorowych diod, które nadają książeczkom niezwykłej mocy. Kolejna podseria zaprasza na wycieczkę m.in. do miasta czy na farmę. Podróż stanie się jeszcze bardziej realna, gdy umieścicie głównego bohatera książeczki w wyznaczonych nacięciach i tym samym dodacie całej historii przestrzeni (w przypadku książki „Dzień na farmie” Fhiony Galloway jest to traktor). To książeczki edukacyjne, które doskonale łączą zabawę z nauką. Bardzo polecamy!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent