A Maciuś mówi, że Batman za mały, Zorro zgubił gdzieś maskę…
– I co teraz?
– Tylko bez paniki! Coś się wymyślimy – mówi tatuś.
– OK. To wymyślaj!
I wiecie, że wymyślił! Oczywiście, jak to mężczyzna poszedł na skróty i to z dobrym efektem. Niczego nie uszył oczywiście. Maski sam nie malował i czapki nie wycinał z kartonu. Zamówił strój przez Internet. Na dokładkę jeszcze balony, talerzyki, kubeczki i serpentyny itp. No! Zobaczymy, jakie wymyśli zabawy…
Maciek pyta czy w karnawale robi się kawały.
– Karnawał, kawał – rymuje dziecko.
– Nie zupełnie, ale też jest wesoło.
– A co to jest karnawał? – pyta Pan Pytalski.
– Bale, przebieranki, tańce i dużo radości.
– A dlaczego?
– Yyy… Poszukajmy w Internecie.
„Karnawał, zapusty, mięsopust, kuse dni, kusaki, dni zapuśne, ostatki, podkoziołek…”
– Ile ludzi tyle nazw.
„Nadrzędną zasadą karnawału było najeść się, wytańczyć, wykrzyczeć, wybawić, wyśmiać i wyflirtować do syta, aby móc w spokoju i refleksji przeżyć nadchodzący wielki post.”
– To miłe… Prawda?
„Karnawał to okres pomiędzy Nowym Rokiem, a wtorkiem poprzedzającym środę popielcową.”
„W dawnych czasach przez miasta przetaczały się kolorowe korowody wesoło pląsających i płatających figle przebierańców (przebieranie się, zakładanie masek lub chociażby zwykłe czernienie twarzy było w okresie ostatków normą).”
– Szkoda, że w Polsce nie ma już tego zwyczaju… (zdaje się, że funkcjonuje jeszcze w Niemczech). Dzieciaki uwielbiają parady. Choć te małe okropnie boją się nieruchomych masek i wyolbrzymionych twarzy.
Nawet my dorośli lubimy szaleć na balach przebierańców.
Przebieranki… Tak jakoś to już z nami jest, że każdy chce być kimś innym niż jest w rzeczywistości. Chociażby przez jeden wieczór! Ten chwilowy stan daje nam poczucie wolności i wszechmocy. Możemy być, kim tylko zechcemy i robić to, na co mamy ochotę. Naprawdę miło jest oderwać się od codziennego „muszę” i „musisz”…
Tylko, co z tym przebraniem?
Jeśli nie macie pomysłu, może wykorzystacie nasze podpowiedzi. MASKI I INNE OZDOBY KARNAWAŁOWE
Przykładowe przebrania do samodzielnego wykonania:
SZEJK ARABSKI wersja pierwsza – na twarzy malujemy dziecku czarne wąsiki zakręcane w górę, zakładamy ciemne okulary przeciwsłoneczne na oczy, a na głowę wkładamy czapkę (np. w bordowym kolorze zrobioną z pojemnika po zupce instant, zalewanej wrzątkiem), na koniec zakładamy dziecku garnitur.
SZEJK ARABSKI wersja druga – na głowę pielucha tetrowa lub prześcieradło, puszczone swobodnie i czarny sznur obwiązany nad czołem dookoła głowy, czarne okulary, garnitur lub długa, biała opończa (kawałek prześcieradła z wyciętą na środku dziurą na głowę).
DIABLICA. Buzię pomalować czarną farbką, usta i brwi na biało, założyć czarną perukę. Ubrać dziecko w czarną bluzkę, czerwone getry lub spodnie, czarne buty, a na głowę czerwone różki z papieru na opasce. Ogon – na drut nawinąć papier pomalowany na czarno, a na końcu ogona spiąć razem czarne i czerwone włóczki.
KOSMITA. Ubieramy dziecko na zielono. Strój przyozdabiamy kulkami z folii aluminiowej. Twarz malujemy na zielono, a na głowę zakładamy czułka/antenki (kulki aluminiowe na drucikach, przymocowane do opaski)
ZABAWY:
ŚWIATEŁKO DO NIEBA w doniczkę wbijamy sztuczne ognie. Dzieci siadają dookoła i śpiewają jakąś piosenkę, a my zapalamy sztuczne ognie.
Bal prowadzony przez Alladyna, który przybywa na latającym dywanie. Jego cudowna lampa wyczarowuje coraz to weselsze zabawy.
Taneczne węże, skaczące pajacyki, żabki i ciężko kroczące ogromne słonie w rym bębna z ganka.
Skakanie w workach kto pierwszy na mecie. Rzucanie piłeczkami z gąbki do pudełka po butach. Losowanie zadań do wykonania typu. Zaśpiewaj piosenkę, powiedz wierszyk, podskocz trzy razy na prawej nodze (w nagrodę cukierek) itp.
I koniecznie zróbcie wspólnie zaproszenia na bal, to podobnie jak przygotowywanie strojów i omawianie poczęstunku buduje pozytywne napięcie i radość oczekiwania na bal.
Czas karnawału…
to czas szaleństw i wesołych zabaw. A więc: BAWMY SIĘ !!!
Polecamy również Karnawałowy czas – do zabaw zaprasza nas oraz Rodzinny Bal Kostiumowy