Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Kaczka w berecie i inne historie. Recenzja

Kaczka w berecie i inne historie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Każde opowiadanie porusza tematykę związaną ze zwierzętami, tam też poznajemy między innymi: myszkę i kota w historii pierwszej, papugę w drugiej oraz kaczkę w ostatniej. Mały czytelnik za pośrednictwem utworu nabiera świadomości, że zwierzętami należy się opiekować, być za nie odpowiedzialnym. Dodatkowo zwierzaczek może pomóc w znalezieniu przyjaciół bądź sam nim zostać.

Za sprawą całkiem dynamicznych opowiastek autorka nasuwa maluchom dość ciekawe pomysły rozwiązujące kwestię przygarniania zwierząt. Stanowią one idealną propozycję poruszającą ponadczasowy problem, kiedy to dziecko pragnie mieć własne zwierzę, a rodzic stanowczo oponuje.

W pierwszym opowiadaniu zetkniemy się z gadającym workiem żeglarskim, kryjącym w sobie tajemniczego gościa. Dzięki niemu dzieci poznają kota, a jednocześnie zrealizują swe marzenia. Druga historia ukazuje samotnego, choć czasem zrzędliwego starca oraz papugę, za sprawą której poznaje on wielu przyjaciół. Z kolei trzecie opowiadanie przedstawia kaczkę w eleganckim ubraniu i berecie, ciągle zostawiającą po sobie bałagan.

Krótkie opowiastki w zabawny sposób ukazują przygody bohaterów – zresztą autorka jest mistrzynią w tym, co robi.

Czytając książkę odnoszę wrażenie, że opowiadania przeznaczone są nie tylko dla dzieci, lecz skierowane mogą być także do wszystkich członków rodziny. Historyjki są niezwykle ciekawe przez co bardzo szybko i przyjemnie się je czyta, szczególnie dzieciom przed snem. Dodatkowym atutem jest niewielka objętość tekstowa pozwalająca maluchom uważnie czytać bądź słuchać utworu bez rozpraszania uwagi.

Każda z pozycji na drugim poziomie serii „Czytamy bez mamy” wydrukowana została dużą czcionką dla dzieci już samodzielnie stawiających kroki z książką.

Podobnie jak w poprzednich częściach, tak i tutaj na jednej ze stron jest miejsce na podpis posiadacza czytanki, zaś na końcu umieszczono zakładkę. Maluch czujący się niepewnie podczas lektury może zagłębić się w nią przy asyście dorosłego.

Ilustracje, utrzymane w nieco komicznej formie, doskonale oddają zamysł autorki, błyskawicznie skupiają na sobie uwagę małego odbiorcy. Czytelnik ze względu na niewielki rozmiar książki może zabrać ją ze sobą wszędzie.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Pozycję polecam wszystkim, także nauczycielom przedszkolnym, gdyż może ona stanowić cel niezwykłej podróży w świat dziecka, zwierząt i przyjaźni.  

Patrycja Gronowicz

Kaczka w berecie i inne historie
Autor: Agnieszka Frączek
Format: 140×205, op. miękka
Ilość stron: 66
Wydawnictwo: Debit, 2014

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent