Jesper Juul – książki duńskiego autora, które zmieniają rodzicielstwo

Jesper Juul – książki duńskiego autora, które zmieniają rodzicielstwo
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Ponad wszystkimi wyzwaniami, z którymi od setek lat zmagają się wszyscy rodzice, wypiętrzają się współcześnie te, które narzuca społeczeństwo. Począwszy od debat dotyczących sposobu karmienia, przez kwestię placówek dla najmłodszych dzieci, aż po zarządzanie życiem samych rodziców, którzy najczęściej – zamiast całego worka nieproszonych rad – potrzebują po prostu wsparcia.

Wszystkie te wymagania, których często nie udaje się żadną mocą spełnić, sprawiają, że rodzicielstwo jest dziś bardziej skomplikowane niż kiedykolwiek wcześniej. Z pomocą przychodzą autorzy, którzy swoimi książkami wpływają na kształtowanie nowych podejść i spojrzeń na rodzicielstwo. Jednym z nich jest Jesper Juul – duński psychoterapeuta, pedagog i autor, którego prace od kilku dekad mają ogromny wpływ na sposób myślenia o rodzicielstwie i wychowaniu dzieci.

Dlaczego jeszcze tak bardzo je cenimy? Bo rewolucjonizują spojrzenie na relacje rodzinne, skupiając się na szacunku, otwartości i zrozumieniu. Nie ma w nich autora, który na każdym kroku kreuje się na eksperta – jest za to autor pomagający rodzicom uwierzyć w swoje kompetencje. Zdaniem Juula to właśnie oni są ekspertami!

Juul Jesper – terapeuta i autor, który odchodzi od wychowania autorytarnego

Jesper Juul podkreśla, że relacja, którą tworzą dzieci i rodzice, powinna stać na silnym fundamencie szacunku i równości. Oznacza to z jednej strony, że rodzice nie powinni kierować się wyłącznie potrzebami swoich dzieci – bo równie ważne są ich potrzeby – z drugiej wskazuje na to, że dzieci, niezależnie od wieku, mają prawo do wyrażania swoich uczuć i opinii. Ta swoboda wyrażania sprawia, że czasami czujemy się niepewnie – bo uważne słuchanie, akceptacja i pomoc w samoregulacji są dużo trudniejsze niż wysłanie płaczącego dziecka do kąta.

Właśnie o całej tej angażującej, ale niezwykle ważnej dla więzi sztuce, jest książka „Twoje kompetentne dziecko”. To niezwykły przewodnik, który przeprowadzi was przez rozumienie i wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka. Jesper Juul podkreśla, że nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami jest obowiązkiem rodziców, którzy powinni jednocześnie dawać najmłodszym przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i eksplorowania zainteresowań. Zachęca też do poznawania i adekwatnego komunikowania własnych granic zamiast kontrolowania innych członków rodziny.

Jesper Juul – książki, które udowadniają, że dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców

Każde dziecko jest kompetentne, każdemu możemy zaufać. I choć czasami odżywają w nas stare schematy, w których dzieci muszą być grzeczne i podporządkowane, wiemy doskonale, jak szkodliwe są te przekonania. Ale kompetentni są też rodzice – i naprawdę nie potrzebują nieproszonych rad i nieustannego zwracania uwagi. Problem jednak w tym, że wszystkie te „pomocne” sugestie sprawiają, że rodzice przestają czuć się pewnie. W trudniejszych chwilach przestają nawet wierzyć, że sprawdzają się w nowej roli – w końcu tak wiele osób stara się im udowodnić, że nie nadają się do niej zupełnie.

Jeśli czujecie, że czasami znajdujecie się w podobnym miejscu, to właśnie z myślą o was powstała książka „Twoja kompetentna rodzina”. Szybko okrzyknięto ją bestsellerem, otworzyła też nową erę myślenia o rodzicielstwie. Juul wyjaśnia, że dzieci nie są obiektami naszych działań czy wychowania, ale kompetentnymi jednostkami, które mają prawo do wyrażania swoich uczuć i myśli. Autor zachęca też rodziców do zastanowienia się nad ich własnymi potrzebami, niezaopiekowanymi emocjami i sposobem komunikacji z dziećmi. Skupia się więc nie tylko na kwestiach związanych z wychowaniem dzieci, ale patrzy na rodzinę jak na całość.

Jesper Juul – gdzie kupić „Twoje kompetentne dziecko” i inne poradniku udowadniające, że powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Ostatnia w tym zestawieniu książka Jespera Juula, ale zdecydowanie nieostatnia, z którą warto się zapoznać, to przewodnik „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem”. Tym razem Juul udowadnia, dlaczego, zamiast koncentrować się na kształtowaniu i kontrolowaniu zachowań dziecka, rodzice powinni skupić się na tworzeniu zdrowych relacji, opartych na wzajemnym zrozumieniu i równości. Jego zdaniem tradycyjny model wychowania, który opiera się na hierarchii, dyscyplinie i nakazach, często prowadzi do konfliktów, frustracji i utraty zaufania między rodzicami a dziećmi. Czy tego potrzebujemy? Nie. Potrzebujemy zrozumienia – niezależnie od wieku.

„Zamiast wychowania” to też kolejna książka, w której Jesper Juul zwraca uwagę na siłę otwartej komunikacji. To właśnie ona jest podstawą zdrowych relacji, co jest ważne nie tylko dla rodziców, ale też obecnych i przyszłych pedagogów. Otwarta komunikacja opiera się na dwustronnej wymianie myśli, uczuć, potrzeb i oczekiwań, bez ukrywania informacji czy tłumienia emocji. W takim modelu wychowania dzieci nie boją się więc mówić o różnych trudnych sytuacjach, bo wiedzą, że nie spotkają się przez to z krytyką czy nawet karaniem. Juul udowadnia, że otwarta komunikacja jest kluczowa dla zrozumienia, budowania zaufania i rozwiązywania problemów – z tą tezą spotkacie się zresztą we wszystkich jego książkach, które czekają na was w księgarni Natuli.

646 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent