Tymczasem, raz jeszcze, rzeczywistość okazała się śmielsza od fikcji.
Tak! Nasze Jaskółki każdego roku ruszają w straszną i zarazem fascynującą podróż do Afryki.
Około 12 tysięcy km w jedną stronę! Po późnoletnich i wczesnojesiennych sejmikach, wszystkie nutki któregoś dnia poderwą się z linii i polecą… Najpierw nad całą Europą. Oby tylko udało im się umknąć złym ludziom, którzy łowią je we Włoszech, na Cyprze, na Krecie… Potem jeszcze cała Sahara. Z roku na rok coraz szersza, suchsza, trudniejsza. Klimat się zmienia! Afryka pustynnieje. Dalej Lasy Deszczowe dorzecza Kongo. Potem sawanny Południowej Afryki. Z góry będą oglądały stada zebr i antylop. Słonie, żyrafy, lwy… Założę się, że też chcielibyśmy je oglądać!
Jest listopad, może grudzień. Za trzy miesiące będą zbierały się w drogę powrotną. Tak samo niebezpieczną.
Jak co roku, nasze dzielne i odważne Jaskółki, przyfruną nam wiosnę.
Razem z nią radość i nadzieję. Najlepszy dowód na to, że Ziemia jeszcze pracuje.
W zamian poproszą o mieszkanie obok nas.
W naszych stodołach, oborach i tam, gdzie tylko znajdą odpowiednie miejsce. Zbudują swoje pracowite, błotne gniazda – a może tylko wyremontują stare. Wychowają kolejne pokolenia Posłańców Dobrej Nowiny. Do tego będą zajadały się muchami, gzami, bąkami, meszkami. Dobrze się składa, bo my ich nie lubimy – a one je lubią bardzo. Cały ten czas wypełnią ciężką pracą, czułością, miłością, awanturami i romansami. Będą przy tym śpiewać i świergotać – najradośniej na świecie! Tak jak tylko one potrafią! Takie jest życie naszych sąsiadów – Jaskółek.
Tylko trochę żal, że przed Dymówkami zamykamy okna i zaślepiamy wloty do naszych obór i stodół.
I trochę wstyd, że przed Oknówkami zabezpieczamy okapy naszych dachów.
Czy myśleliście już o podpórce pod jaskółcze gniazdo?
Dla odmiany… Dla Dymówki. Dla Oknówki.
Bądźmy na pTAK! Zanim zostaniemy sami…
Przeczytaj o zwyczajach innych polskich ptaków!
Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl
Autor zdjęcia: Marcin Nawrocki
Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!
Zachęcamy także do przyłączenia się do akcji przeciwko polowaniom na ptaki Niech Żyją!