Zapraszamy do Klockowni!
UD

Jak zrobić dziecku prezent, który będzie hitem?

Jak zrobić dziecku prezent, który będzie hitem?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wybór prezentu dla dziecka to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam nie tylko na atrakcyjności upominku, ale również na jego walorach rozwojowych i edukacyjnych. Co kupić na prezent dla 5latki lub 5-latka? Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje.

Dziecko vs. prezent – co warto widzieć?

Przed koniecznością zakupu prezentu dla dziecka stajemy co najmniej kilka razy w roku, bo okazji jest sporo – urodziny, Dzień Dziecka, mikołajki, gwiazdka, odwiedziny. Zanim przekroczymy próg sklepu z zabawkami, warto zadać sobie kilka pytań ułatwiających wybór.

Podstawą jest wiek dziecka – fakt, że kupujemy prezent dla 5-latki albo 7-latka ma ogromne znaczenie. Ważne są także preferencje malucha – jeśli wiemy, co lubi, łatwiej znajdziemy prezent, który będzie rozwijał jego pasje. Dobrym pomysłem jest postawienie na zabawkę, która odpowie na potrzeby rozwojowe dzieci w różnym przedziale wiekowym. O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli nie mamy pewności, czy dany prezent jest odpowiedni dla dziecka, warto wcześniej skonsultować to z rodzicem malucha – będzie nam wdzięczny, a my zminimalizujemy ryzyko prezentowej wpadki.

Hitowy prezent dla dziecka to niekoniecznie kosztowny, wyszukany gadżet. Dzieci zadowolą się drobiazgiem z wizerunkiem ulubionego bohatera kreskówki czy czytanej książki.

Między spełnieniem marzenia a przesadą

Szukając wyszukanego prezentu dla dziecka, a co za tym idzie – chcąc zdobyć jego sympatię – często wpadamy w przesadę. Swój udział mają w tym również same maluchy, których lista prezentowa niekiedy może być naprawdę imponująca. Dlatego warto wyznaczyć granicę pomiędzy realizacją materialnego marzenia dziecka a bezzasadnym spełnianiem jego zachcianek.

O jakich prezentach mowa? Przede wszystkim bardzo kosztownych, np. sprzęcie elektronicznym, ubraniach od projektantów czy też wyszukanych gadżetach. Przesadą może być również dawanie dzieciom – zwłaszcza małym – gotówki. Chociaż niekiedy byłaby to wygodna opcja, zdecydowanie lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

Jaki będzie najlepszy prezent dla 5-latki?

Prezent powinien być dostosowany do wieku dziecka – to oczywiste. Jak zatem wybrać idealny prezent dla 5-latki? Warto kierować się potrzebami rozwojowymi dziewczynki oraz charakterystyczną dla jej wieku ciekawością świata. Wśród prezentowych hitów znajdziemy m.in.:

  • gry planszowe, które dadzą pretekst do spędzania czasu wspólnie z rodziną bądź rówieśnikami;
  • materiały plastyczne, które świetnie rozwijają kreatywność i zdolności manualne;
  • zestawy DIY, np. zestawy do samodzielnego przygotowania biżuterii, zestawy „małego ogrodnika” czy też „małego chemika”;
  • akcesoria z ulubionym bohaterem;
  • akcesoria sportowe, np. rower, hulajnoga czy wrotki (koniecznie z ochraniaczami),;
  • zabawki muzyczne, które rozwijają słuch dziecka (warto je wcześniej skonsultować z rodzicami);
  • lalka – bobas wraz z akcesoriami: smoczkiem, wózkiem, ubrankami, nocnikiem etc.

Zły prezent – czy jest coś takiego?

Chcąc kupić dziecku wyszukany i nietuzinkowy prezent, możemy przez przypadek popełnić faux pas, a tym samym narazić się rodzicom obdarowanego malucha. Obok jakich upominków należy zatem przechodzić szerokim łukiem? Mowa tu przede wszystkim o kosztownym sprzęcie elektronicznym, który może wprawić rodziców dziecka w zakłopotanie. Mogą oni nie życzyć sobie tego, by ich pociecha korzystała np. ze smartfona czy tabletu. Jeśli mimo to nadal chcemy sprawdzić dziecku tego typu prezent, lepiej wcześniej skonsultować go z rodzicami.

Najgorszy prezent dla dziecka to zabawka przyczyniająca się do propagowania przemocy (np. gra komputerowa z elementami krwawych walk) czy imitacja broni. Na końcu warto wspomnieć również o zwierzętach, które mimo corocznych akcji uświadamiających, nadal wręczane są dzieciom w formie prezentu. Piesek czy kotek to nie rzecz i nigdy – nawet po konsultacji z rodzicami – nie należy tak ich traktować.

 

 

Materiał promocyjny

654 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent