Jak zrobić dziecku prezent, który będzie hitem?

Jak zrobić dziecku prezent, który będzie hitem?

Wybór prezentu dla dziecka to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam nie tylko na atrakcyjności upominku, ale również na jego walorach rozwojowych i edukacyjnych. Co kupić na prezent dla 5latki lub 5-latka? Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje.

Dziecko vs. prezent – co warto widzieć?

Przed koniecznością zakupu prezentu dla dziecka stajemy co najmniej kilka razy w roku, bo okazji jest sporo – urodziny, Dzień Dziecka, mikołajki, gwiazdka, odwiedziny. Zanim przekroczymy próg sklepu z zabawkami, warto zadać sobie kilka pytań ułatwiających wybór.

Podstawą jest wiek dziecka – fakt, że kupujemy prezent dla 5-latki albo 7-latka ma ogromne znaczenie. Ważne są także preferencje malucha – jeśli wiemy, co lubi, łatwiej znajdziemy prezent, który będzie rozwijał jego pasje. Dobrym pomysłem jest postawienie na zabawkę, która odpowie na potrzeby rozwojowe dzieci w różnym przedziale wiekowym. O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli nie mamy pewności, czy dany prezent jest odpowiedni dla dziecka, warto wcześniej skonsultować to z rodzicem malucha – będzie nam wdzięczny, a my zminimalizujemy ryzyko prezentowej wpadki.

Hitowy prezent dla dziecka to niekoniecznie kosztowny, wyszukany gadżet. Dzieci zadowolą się drobiazgiem z wizerunkiem ulubionego bohatera kreskówki czy czytanej książki.

Między spełnieniem marzenia a przesadą

Szukając wyszukanego prezentu dla dziecka, a co za tym idzie – chcąc zdobyć jego sympatię – często wpadamy w przesadę. Swój udział mają w tym również same maluchy, których lista prezentowa niekiedy może być naprawdę imponująca. Dlatego warto wyznaczyć granicę pomiędzy realizacją materialnego marzenia dziecka a bezzasadnym spełnianiem jego zachcianek.

O jakich prezentach mowa? Przede wszystkim bardzo kosztownych, np. sprzęcie elektronicznym, ubraniach od projektantów czy też wyszukanych gadżetach. Przesadą może być również dawanie dzieciom – zwłaszcza małym – gotówki. Chociaż niekiedy byłaby to wygodna opcja, zdecydowanie lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

Jaki będzie najlepszy prezent dla 5-latki?

Prezent powinien być dostosowany do wieku dziecka – to oczywiste. Jak zatem wybrać idealny prezent dla 5-latki? Warto kierować się potrzebami rozwojowymi dziewczynki oraz charakterystyczną dla jej wieku ciekawością świata. Wśród prezentowych hitów znajdziemy m.in.:

  • gry planszowe, które dadzą pretekst do spędzania czasu wspólnie z rodziną bądź rówieśnikami;
  • materiały plastyczne, które świetnie rozwijają kreatywność i zdolności manualne;
  • zestawy DIY, np. zestawy do samodzielnego przygotowania biżuterii, zestawy „małego ogrodnika” czy też „małego chemika”;
  • akcesoria z ulubionym bohaterem;
  • akcesoria sportowe, np. rower, hulajnoga czy wrotki (koniecznie z ochraniaczami),;
  • zabawki muzyczne, które rozwijają słuch dziecka (warto je wcześniej skonsultować z rodzicami);
  • lalka – bobas wraz z akcesoriami: smoczkiem, wózkiem, ubrankami, nocnikiem etc.

Zły prezent – czy jest coś takiego?

Chcąc kupić dziecku wyszukany i nietuzinkowy prezent, możemy przez przypadek popełnić faux pas, a tym samym narazić się rodzicom obdarowanego malucha. Obok jakich upominków należy zatem przechodzić szerokim łukiem? Mowa tu przede wszystkim o kosztownym sprzęcie elektronicznym, który może wprawić rodziców dziecka w zakłopotanie. Mogą oni nie życzyć sobie tego, by ich pociecha korzystała np. ze smartfona czy tabletu. Jeśli mimo to nadal chcemy sprawdzić dziecku tego typu prezent, lepiej wcześniej skonsultować go z rodzicami.

Najgorszy prezent dla dziecka to zabawka przyczyniająca się do propagowania przemocy (np. gra komputerowa z elementami krwawych walk) czy imitacja broni. Na końcu warto wspomnieć również o zwierzętach, które mimo corocznych akcji uświadamiających, nadal wręczane są dzieciom w formie prezentu. Piesek czy kotek to nie rzecz i nigdy – nawet po konsultacji z rodzicami – nie należy tak ich traktować.

 

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:poradyprezenty