Dziecko vs. prezent – co warto widzieć?
Przed koniecznością zakupu prezentu dla dziecka stajemy co najmniej kilka razy w roku, bo okazji jest sporo – urodziny, Dzień Dziecka, mikołajki, gwiazdka, odwiedziny. Zanim przekroczymy próg sklepu z zabawkami, warto zadać sobie kilka pytań ułatwiających wybór.
Podstawą jest wiek dziecka – fakt, że kupujemy prezent dla 5-latki albo 7-latka ma ogromne znaczenie. Ważne są także preferencje malucha – jeśli wiemy, co lubi, łatwiej znajdziemy prezent, który będzie rozwijał jego pasje. Dobrym pomysłem jest postawienie na zabawkę, która odpowie na potrzeby rozwojowe dzieci w różnym przedziale wiekowym. O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli nie mamy pewności, czy dany prezent jest odpowiedni dla dziecka, warto wcześniej skonsultować to z rodzicem malucha – będzie nam wdzięczny, a my zminimalizujemy ryzyko prezentowej wpadki.
Hitowy prezent dla dziecka to niekoniecznie kosztowny, wyszukany gadżet. Dzieci zadowolą się drobiazgiem z wizerunkiem ulubionego bohatera kreskówki czy czytanej książki.
Między spełnieniem marzenia a przesadą
Szukając wyszukanego prezentu dla dziecka, a co za tym idzie – chcąc zdobyć jego sympatię – często wpadamy w przesadę. Swój udział mają w tym również same maluchy, których lista prezentowa niekiedy może być naprawdę imponująca. Dlatego warto wyznaczyć granicę pomiędzy realizacją materialnego marzenia dziecka a bezzasadnym spełnianiem jego zachcianek.
O jakich prezentach mowa? Przede wszystkim bardzo kosztownych, np. sprzęcie elektronicznym, ubraniach od projektantów czy też wyszukanych gadżetach. Przesadą może być również dawanie dzieciom – zwłaszcza małym – gotówki. Chociaż niekiedy byłaby to wygodna opcja, zdecydowanie lepiej zrezygnować z tego pomysłu.
Jaki będzie najlepszy prezent dla 5-latki?
Prezent powinien być dostosowany do wieku dziecka – to oczywiste. Jak zatem wybrać idealny prezent dla 5-latki? Warto kierować się potrzebami rozwojowymi dziewczynki oraz charakterystyczną dla jej wieku ciekawością świata. Wśród prezentowych hitów znajdziemy m.in.:
- gry planszowe, które dadzą pretekst do spędzania czasu wspólnie z rodziną bądź rówieśnikami;
- materiały plastyczne, które świetnie rozwijają kreatywność i zdolności manualne;
- zestawy DIY, np. zestawy do samodzielnego przygotowania biżuterii, zestawy „małego ogrodnika” czy też „małego chemika”;
- akcesoria z ulubionym bohaterem;
- akcesoria sportowe, np. rower, hulajnoga czy wrotki (koniecznie z ochraniaczami),;
- zabawki muzyczne, które rozwijają słuch dziecka (warto je wcześniej skonsultować z rodzicami);
- lalka – bobas wraz z akcesoriami: smoczkiem, wózkiem, ubrankami, nocnikiem etc.
Zły prezent – czy jest coś takiego?
Chcąc kupić dziecku wyszukany i nietuzinkowy prezent, możemy przez przypadek popełnić faux pas, a tym samym narazić się rodzicom obdarowanego malucha. Obok jakich upominków należy zatem przechodzić szerokim łukiem? Mowa tu przede wszystkim o kosztownym sprzęcie elektronicznym, który może wprawić rodziców dziecka w zakłopotanie. Mogą oni nie życzyć sobie tego, by ich pociecha korzystała np. ze smartfona czy tabletu. Jeśli mimo to nadal chcemy sprawdzić dziecku tego typu prezent, lepiej wcześniej skonsultować go z rodzicami.
Najgorszy prezent dla dziecka to zabawka przyczyniająca się do propagowania przemocy (np. gra komputerowa z elementami krwawych walk) czy imitacja broni. Na końcu warto wspomnieć również o zwierzętach, które mimo corocznych akcji uświadamiających, nadal wręczane są dzieciom w formie prezentu. Piesek czy kotek to nie rzecz i nigdy – nawet po konsultacji z rodzicami – nie należy tak ich traktować.