Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 12 min. 🕑
Kiedy w kieszeni powiadomienia z aplikacji wygrywają melodię kuszącą niczym syreni śpiew, a z półki coraz śmielej wysuwa się pad od Playstation, to motywowanie dziecka do nauki jest ogromnym wyzwaniem. I już za same próby należy Ci się order. Czy istnieje jednak jakakolwiek szansa, aby akcja-motywacja zakończyła się sukcesem? I to nie tylko jednorazowo? Tak! Choć dzisiaj motywacja dziecka do nauki bywa dla rodziców trudnym zadaniem (i to jest całkowicie zrozumiałe), to wcale nie oznacza, że nie da się go zakończyć sukcesem. Bo da się! Tylko warto wiedzieć, jak to zrobić w sprytny sposób. Spokojnie, podpowiemy!

Na początek kwestia powszechnie wiadoma, ale przypomnimy ją na wszelki wypadek. Szczęśliwie metodę kija wszyscy zostawiliśmy na niechlubnych kartach historii, więc dzisiaj skupiamy się już tylko na metodzie marchewki. Ale współczesna marchewka musi być atrakcyjna – eko, bio i 100% organic. Aby motywowanie dziecka do nauki zakończyło się sukcesem, dodatkowo zaserwuj mu z tej marchewki wyborne Crudités.

1.  Motywacja dziecka do nauki a układ nagrody, czyli nowy iPhone za piątkę z angielskiego…? Niekoniecznie!

Układ nagrody to nie tyle układ między Tobą a dzieckiem, co zbiór struktur w mózgu człowieka. To właśnie przez niego przechodzą sygnały dopaminy, pełniącej bardzo ważną rolę w procesie motywacji. Poziom dopaminy rośnie podczas czynności dających przyjemność, ma na niego wpływ również styl życia (m.in. dieta i aktywność fizyczna). Oznacza to, że motywacja dziecka do nauki powinna być związana z doświadczaniem przyjemności. Stąd nauka poprzez zabawę lub praktyczne i angażujące zadania powiązane z zainteresowaniami malucha najczęściej dają lepsze efekty niż godziny spędzone ze szkolnym podręcznikiem. Pozytywna motywacja dziecka często wiąże się również z obecnością drugiej osoby, która wspiera, ale nie wyręcza, wyjaśnia, ale nie wywiera presji wiedzy i przede wszystkim – inspiruje. Zadbaj więc o obecność autorytetów w życiu swojej pociechy.

Jak podkreśla ekspert Novakid, mózg do działania napędzają przyjemności. Dlatego, aby zmotywować dziecko do działania, warto w pierwszej kolejności zrozumieć, jak działa mózg kilkulatka i dać dziecku przestrzeń do swobodnego odkrywania różnych rzeczy. Czas na obowiązki zawsze powinien być wynagrodzony czasem wolnym poświęconym na doświadczanie zabawnych rzeczy. To jest dla mózgu bardzo zdrowe i stanowi fundament dobrego samopoczucia i prawdziwej motywacji.

2.  Motywowanie dziecka do nauki poprzez wskazanie celu, którym wcale nie musi być celujący na świadectwie

Motywowanie dziecka powinno być powiązane z jasno określonym celem, ale atrakcyjnym z jego młodej perspektywy. Kuszenie dobrą pracą już za kilkanaście lat nie zawsze sprawdza się z maluchami, które jeszcze nie wiedzą, że za mieszkanie trzeba płacić. Aby więc wyznaczyć rozsądny cel, musisz wiedzieć, co jest ważne dla Twojej pociechy. Na początek wejdź głębiej w jej zainteresowania i zobacz, gdzie można w nich osadzić praktyczne wykorzystanie wiedzy.

Ekspert Novakid radzi – jeżeli dziecko ma ulubioną bajkę lub film, to pokaż, że historia przedstawiona w książce jest znacznie ciekawsza i dzięki niej odkryje więcej sekretów swoich ulubionych postaci. Zachęć tym samym do przeczytania utworu w przekładzie lub oryginale. Zadaj pytanie związane z tematem i powiedz, że potrzebujesz znaleźć na nie odpowiedź z jego pomocą, a motywacja dziecka do nauki wzrośnie jeszcze bardziej. I kiedy już uda mu się zrealizować to zadanie, zorganizujcie sobie w nagrodę wspólny wieczór tematyczny w klimacie tego ulubionego filmu czy bajki. To właśnie Crudités.

Pamiętaj – dopamina!

Zapisz się do newslettera Novakid i poznaj tajniki rodzicielstwa:

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!
Zgody:

3.  A motywacja dziecka w wieku przedszkolnym?

Motywacja dziecka w wieku przedszkolnym jest mocno związana z Twoimi reakcjami. Dlatego chwal nawet najmniejsze sukcesy, najdrobniejsze osiągnięcia. Uśmiechaj się, pozwalaj sobie na wybuch radości, przytulaj i klaszcz – zachwyć się samodzielnie zapiętymi butami czy odłożoną na miejsce zabawką. Spraw, by Twoje dziecko czuło się docenione najbardziej na świecie. Pamiętaj też, by wspierać je całym sercem, kiedy coś mu się nie powiedzie.

Ekspert Novakid tłumaczy, że warto nauczyć dziecko od jak najmłodszego wieku, że odpowiedzialność i bycie zmotywowanym do określonego działania (nawet, jeżeli są to obowiązki domowe) wcale nie musi być czymś nudnym i przytłaczającym. Jeżeli dziecko będzie wiedziało, że jest dobre w tym, co robi, zostanie pochwalone przez rodzica i zobaczy pozytywny rezultat swoich działań – jego motywacja wzrośnie.

4.  Motywowanie dziecka w codziennych obowiązkach szkolnych

Jedno to motywacja dziecka do nauki angielskiego poprzez podsunięcie ulubionej książki w tym języku. Drugie to z założenia mniej przyjemna część, czyli prace domowe i sprawdziany. Twoje wsparcie będzie tutaj ponownie niezbędne. Ale przyda się również zabawa i praktyka w domu. Język polski? Zacznijcie wspólnie pisać książkę w formie zabawy i wplatajcie tam postaci z lektur jako bohaterów drugoplanowych – daj swojemu maluchowi tworzyć własny świat ze słów. Matematyka? Powiedz, że wymarzona zabawka, która kosztuje X jest teraz przeceniona o 20% i zapytaj się dziecka, ile mu brakuje do tej kwoty z jego oszczędności.

Tłumacz, jak wykorzystać wiedzę w praktyce. Jak mówi ekspert Novakid, aby skutecznie motywować do nauki, musisz wiedzieć, jak komunikować się z dzieckiem w odpowiedni sposób. Pokaż mu, ile dobrej zabawy i korzyści może czerpać z własnej wiedzy. I o ile prostszy staje się dzięki niej świat.

Ekspert Novakid przypomina także, że nie możemy być we wszystkim dobrzy. Nie powinniśmy więc oczekiwać, od dzieci, że będą dobre we wszystkim, a ze wszystkich przedmiotów będą przynosiły same piątki. Bycie świadomym rodzicem wymaga zdrowej obserwacji dziecka. Zarówno wspierania talentów dziecka, ale także motywowania w trudnych sytuacjach, zamiast karania za złe oceny.

PS Jeśli jeśli interesuje Cię angielski online dla dzieci, wychowanie w kontakcie z językiem obcym lub po prostu motywacja dziecka do nauki, to zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego bloga Novakid. Znajdziesz na nim wiele ciekawych porad, artykułów eksperckich oraz inspiracji. A jeżeli szukasz wsparcia w rozwoju zdolności językowych swojego malucha, to razem z naszymi native speakerami jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

Novakid

254 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent