Czym jest wioślarstwo – gdzie uprawia się tę dyscyplinę?
Nie trzeba chyba tłumaczyć, że wioślarstwo to dyscyplina uprawiana wyłącznie w wodzie. Zazwyczaj wyścigi odbywają się na rzekach zwłaszcza tych z wolnym nurtem. Czasami wioślarstwo trenuje się także na jeziorach. Warunkiem koniecznym do prawidłowego uprawiania wioślarstwa jest spokojna woda. Zbyt wzburzona woda może stanowić spory problem dla wioślarzy. W bardziej amatorskiej wersji często linią startu jest most lub molo, a kolejnym punktem orientacyjnym linia mety.
Czym jest wioślarstwo na igrzyskach olimpijskich?
Na największej imprezie sportowej na świecie wioślarstwo stoi na najwyższym poziomie. W związku z tym organizatorzy używają specjalnych boi oraz lin dzielących tory dla sportowców. Standardowy wyścig wioślarski ma długość 2000 metrów.
Zawody wioślarstwa na największych imprezach sportowych można typować u większości legalnych bukmacherów w Polsce. Jeśli chociaż trochę znasz się na tej dyscyplinie, warto szukać atrakcyjnych promocji, które dają możliwość grania za większe stawki lub zupełnie za darmo! Ta druga opcja jest chyba najbardziej kusząca, ponieważ za rejestrację konta otrzymujesz darmowy zakład do wykorzystania na dowolny zakład. Sprawdź zatem, który bukmacher bez depozytu ma taką ofertę powitalną i jaki serwis ma najlepsze warunki obrotu bonusami.
Wyścig wioślarski
Rywalizacja wioślarska na wodzie nie ma skomplikowanych zasad. Zespoły lub wioślarze indywidualni zaczynają wiosłować, gdy sędzia rozpocznie wyścig. Łódź, która jako pierwsza przekroczy linię mety, wygrywa.
Kto siedzi przodem w wioślarstwie – stanowiska i role
W pojedynczej lub podwójnej konkurencji pozycje są proste. Przemieszczasz się w łodzi sam lub z jedną osobą siedzącą przed lub za tobą. Do dyspozycji masz dwa wiosła, po jednym w każdej ręce, a sterujesz, wiosłując mocniej z jednej lub z drugiej strony łodzi. Kto siedzi przodem w wioślarstwie drużynowym? W zawodach wieloosobowych zwłaszcza tych z ośmioma zawodnikami niezwykle ważne stają się pozycje w łodzi.
- Sternik – siedzi z tyłu łodzi twarzą w kierunku pozostałych wioślarzy. Steruje łodzią i pomaga wioślarzom nadawać tempo, krzycząc im, kiedy przyspieszyć, zwolnić lub zmienić lekko kierunek poruszania się. Zwykle jest to osoba niskiego wzrostu i lekka, więc nie obciąża zbytnio łodzi,
- Pierwsze i drugie stanowisko (dziób) – zawodnicy znajdujący się na przodzie łodzi pomagają w utrzymaniu równowagi. Siedzą najdalej od sternika i przeważnie mało ważą,
- Miejsca 3-6 – są to stanowiska przeznaczone dla najsilniejszych wioślarzy. To oni w głównej mierze napędzają łódkę,
- Miejsca 7-8 – pozycje najbliżej sternika. Zwykle zawodnicy na tyle łodzi są najlepszymi w drużynie i nadają innym tempo, komunikując się ze sternikiem.
Zasady i przepisy wioślarstwa
W związku z tym, że wioślarstwo nie jest trudnym do zrozumienia sportem, zasady również nie są skomplikowane. Podczas wiosłowania należy pamiętać tylko o dwóch najważniejszych regułach:
- Zmiana toru – na igrzyskach olimpijskich i wyścigach na najwyższym poziomie każda łódź ma wyznaczony dla siebie tor. Mimo że zazwyczaj wszystkie łodzie pozostają na swoim torze, zmiana pasa jest całkowicie legalna. To samo dotyczy wioślarstwa amatorskiego. Podczas wiosłowania możesz skręcać w lewo lub prawo. Jedynym wyjątkiem jest celowe przeszkadzanie lub zderzenie się z inną łodzią. W takim przypadku ogłaszana jest automatyczna dyskwalifikacja,
- Falstarty – czyli start przed sygnałem sędziego jest dość częstym zjawiskiem na największych imprezach sportowych. Jeśli w wioślarstwie wystąpi falstart, wszystkie łodzie wracają na linię startu, aby rozpocząć rywalizację ponownie z linii startowej. Jeśli raz zaczniesz wiosłować za szybko, nie podlega to karze. Jeśli jednak zrobisz to dwukrotnie, wypadasz z wyścigu.
Jaki są rodzaje wyścigów w wioślarstwie?
Istnieje wiele rodzajów wyścigów wioślarskich, z których każdy ma nazwę określającą dystans, na którym zawodnicy rywalizują oraz liczbę zawodników w łodzi. Na przykład wyścig dwójek polega na tym, że używa się łodzi z dwoma miejscami. Rywalizacja ósemek to osiem zawodników, którymi dowodzi sternik. Rozróżnia się także konkurencje bez sternika. Liczba wioseł używanych przez wioślarza może się różnić w zależności od typu wyścigu. Najpopularniejsze konkurencje olimpijskie w wioślarstwie to:
- Jedynka mężczyzn,
- Dwójka podwójna mężczyzn,
- Czwórka podwójna mężczyzn,
- Dwójka bez sternika mężczyzn,
- Czwórka bez sternika mężczyzn,
- Ósemka mężczyzn,
- Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn
Te same konkurencje występują w wioślarstwie kobiecym.
Czy wioślarstwo jest trudne?
W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych, w wiosłowaniu nie ma czegoś takiego jak przerwy na odpoczynek lub wprowadzenie rezerwowych wioślarzy w trakcie wyścigu. Załoga łodzi musi wiosłować często pełne 2000 metrów, a zdarzają się konkurencje na większe dystanse. Wszystko bez przystanków i przerw! Napięcie, które odczuwa na swoim ciele każdy wioślarz, jest bardzo intensywne. Czym jest wioślarstwo i jak trudny jest to sport, doświadczają na co dzień profesjonalni sportowcy. Mogą oni zapewnić każdego czytelnika, że sport ten angażuje każdy główny mięsień ciała – ręce, nogi, brzuch, a nawet czubki palców!
Wioślarz musi pchać nogami, ciągnąć rękami i pozostać w stabilnej pozycji na pełnym dystansie wyścigu. Nawet nagłe przechylenie głowy ma wpływ na równowagę łodzi i powoduje jej zanurzenie na jedną lub drugą stronę. To niewybaczalny błąd, który często skutkuje utratą szybkości i jednocześnie miejsca w stawce. Miesiące ciężkich treningów – w pomieszczeniach na specjalnych maszynach oraz na zewnątrz w wodzie są niezbędne do odnoszenia sukcesów załogi. Wszyscy w wioślarstwie siedzą przodem, dzięki czemu mogą obserwować inne zespoły, jednak w zawodach drużynowych to sternik odpowiada za tempo, a pozostali wioślarze skupiają się tylko na swojej pracy.
Najczęstsze kontuzje wioślarzy
Nie ma wątpliwość, czym jest wioślarstwo, ponieważ teraz już wiesz, jak trudny jest to sport. U wielu wioślarzy często występują liczne kontuzje. Najpopularniejsze wśród zawodowców jest zapalenie nadgarstka. Wynika to z powtarzających się ruchów i intensywnego obciążenia nadgarstka i dłoni. W ścięgnach tych obszarów występuje silny stan zapalny. Ze względu na charakter tego sportu ból w dole pleców jest także normalną rzeczą. Pozycja zgarbiona przyczynia się głównie do bólu pleców w dolnej części lędźwiowej. Aby zapobiec tego typu kontuzjom, wioślarze muszą traktować priorytetowo trening gibkości i stabilizacji tułowia. Pozostałe bolesne kontuzje to: złamania żeber oraz bóle barków i kolan.
Materiał promocyjny