Jak się przygotować na wyjście w góry z dzieckiem? Poradnik

Jak się przygotować na wyjście z góry z dzieckiem
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Góry są piękne o każdej porze roku. Szczególnie w zimie. Wtedy dookoła znaleźć można ogromne ilości śniegu. Nie brakuje fanów zimowych aktywności, którzy chętnie szusują na nartach, na desce snowboardowej oraz na sankach. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Część osób wybiera się na szlak, aby móc zdobywać kolejne kilometry, podziwiać piękne widoki i dbać o aktywność fizyczną. Wybierając się z dziećmi w góry, należy się odpowiednio przygotować.

Na górskich szlakach

Góry to piękno, ale także niebezpieczeństwo. Tym bardziej że nigdy nie można być pewnym tego, kiedy dojdzie do załamania pogody.

Wybierając się zimą w góry, zawsze należy dbać o bezpieczeństwo swoje i dzieci. Jednym z podstawowych elementów są raki, które powinny znajdować się na butach zimowych. Bez obaw, jeżeli ktoś nie posiada własnych, nie musi ich specjalnie kupować. Wypożyczalnia raków i raczków jest miejscem, gdzie można znaleźć dla siebie odpowiednie wsparcie. Raki i raczki pomagają pokonać każdą trasę, która może być ośnieżona. Posiadają one specjalne zęby, dzięki czemu przejście przez lód nie będzie stanowić problemu. Wielu turystów ma problemy na górskich szlakach, ponieważ nie mają takich elementów na butach. Wynajem raków nie kosztuje wiele, a jest w stanie uratować zdrowie i życie.

Ciepłe ubrania

Wybierając się w góry, nie można zapomnieć o tym, aby mieć na sobie ciepłe ubrania. Podstawą jest bielizna termiczna, która powinna zostać założona w pierwszej kolejności. To ona pomaga zapewnić największe ilości ciepła. Potem podkoszulek, długi rękaw (najlepiej sweter) i kurtka zimowa razem ze spodniami. Na górskim szlaku muszą być to spodnie, które można wykorzystać także do jeżdżenia na nartach i sankach. Są one wykonane z dobrej jakości materiałów, więc nie ma obaw, że będą przeciekać. Taki komplet ubrań musi posiadać rodzic i jego dzieci. Liczy się także ciepła czapka i szalik. Na rękach powinny znajdować się rękawiczki. Buty zimowe z solidnymi podeszwami, które umożliwią założenie na nie w/w raczków.

Plecak na plecy

Wybierając się w góry, należy wziąć ze sobą niewielkich rozmiarów bagaż, który zmieści się w plecaku. W nim powinien znajdować się termos z ciepłym piciem, który wystarczy przynajmniej dla dwóch osób. Przekąski, które będzie można spożyć na trasie. Jakie? Wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb. Do tego naładowany telefon i powerbank.

Warto także wyposażyć się w tzw. zestaw ratowniczy, który polecany jest dla wszystkich osób wybierających się w góry. Zestawy te sprzedawane są w górach. Nigdy nie można mieć pewności czy nie będzie potrzeby skorzystania z elementów w nim się znajdujących. Oprócz tego wszystkim turystom przyda się apteczka. To na wypadek uszczerbków na zdrowiu. Latarka dla każdego uczestnika wyprawy to kolejny ważny element, którego nie może zabraknąć na trasie. Przyda się również kompas i mapa, aby mieć pewność, że uda się prawidłowo wyznaczyć trasę, kiedy mapy w smartfonie zawiodą.

Dopiero tak przygotowanym będzie można wyruszyć na trasę z dzieckiem w góry.

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:zima