Czy zastanawialiście się kiedyś wspólnie z dziećmi co dzieje się z dzikimi zwierzętami zimą? Czy im jest ciepło? Czy mają co jeść? Warto prowadzić takie rozmowy, bo to dla dzieci lekcja empatii .ale też biologii – można porozmawiać o zwyczajach zwierząt czy wskazywać ptaki, które odlatują na południe.
Natura wyposażyła zwierzęta w mechanizmy, które pomagają im przetrwać zimno.
Ich futra / pióra zmieniają swoją strukturę (stają się cieplejsze), niektóre zwierzęta gromadzą zapasy jedzenia lub przygotowują się już jesienią zwiększając udział pokarmów tłustych aby „pogrubić” tkankę tłuszczową, bowiem ona chroni wnętrze ciała przed przenikaniem zimna. Mimo wszystko to trudny czas dla dzikich zwierząt. Możemy im trochę pomóc – poprzez mądre dokarmianie.
Najczęściej pojawiającymi się w towarzystwie człowieka zwierzętami w mieście są ptaki. Spotkamy je dosłownie wszędzie: w parku, na ulicy, na osiedlu, w krzakach obok poczty a nawet na Pałacu Kultury (tam mieszkają od lat sokoły wędrowne – nawet można je podglądać TUTAJ).
Jeśli chcesz dokarmiać ptaki, możesz to robić na własnym balkonie albo w parku. Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach.
6 zasad dokarmiania ptaków:
- Podajemy ZAWSZE świeże jedzenie – ptaki, podobnie jak ludzie, nie mogą jeść spleśniałego jedzenia.
- NIE KARMIMY chlebem NIGDY!
- Pokarm wykładamy w miejscach suchych, osłoniętych, bezpiecznych – tak, aby ptak miał w razie konieczności możliwość ucieczki.
- Jeśli decydujemy się na karmienie – robimy to regularnie przez całą zimę, ponieważ ptaki oswajają się; jeśli któregoś dnia nie przyjdziemy – będą głodne
- Nie zapominajmy o wodzie – szczególnie ważne w okresie mrozów
- Pokarm, jaki możemy podawać to:
– Nasiona i orzechy (niesolone): np.: słonecznik, kukurydza, proso, płatki owsiane, orzechy włoskie, laskowe i inne
– Gotowane warzywa niesolone, pokrojone w kostkę
– Słoninę
– Gotowe kule z tłuszczu i nasion (możemy tez przygotować je samodzielnie).
Jeśli lubicie chodzić do parku, możecie tam znaleźć automaty z gotowymi porcjami jedzenia. Możecie też postawić na balkonie karmnik i wysypywać ziarna – jaka to wspaniała telewizja! Czy wiecie, ile gatunków ptaków może Was odwiedzić? Niektóre są naprawdę bardzo kolorowe, jak kowalik, modraszka czy dzięcioły (najpiękniejsze są dzięcioły zielone).
Jeśli lubicie wycieczki do lasu, macie szansę zaobserwować inne formy dokarmiania zwierząt – głównie ssaków kopytnych.
W lasach wyznaczane są miejsca na tzw. paśniki, gdzie leśnicy wykładają zboża, siano, warzywa i owoce a także ustawiają stelaże z kostkami soli (lizawki), która pomaga wzmacniać odporność zwierząt w niekorzystnych warunkach. Dla niektórych zwierząt (jak np. jelenie czy daniele) soczyste buraki, marchew czy ziemniaki zaspokajają zapotrzebowanie na wodę zimą.
Pamiętajcie by do takich miejsc raczej się nie zbliżać, aby nie pozostawiać w nich niepokojących zapachów!