Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

"Oddając pierwszy numer IMO w Wasze ręce – jak piszą młodzi dziennikarze we wstępie pierwszego numeru IMO – mamy już za sobą pierwsze dziennikarskie doświadczenia – i te przyjemne (rozmowy z Jurkiem Owsiakiem, z Ewelina Flintą) i te trudniejsze (ludzie, ile się trzeba napracować!!!) i te, dzięki którym teksty, które ostatecznie znalazły się w naszym piśmie to nie wydumane nierzetelne brukowe śmieci. Pracując nad materiałem o stanie dróg na własnej skórze odczuliśmy, że istnieje przepaść pomiędzy dziennikarstwem a pisaniną, że dziennikarz to przede wszystkim człowiek, który najpierw wie, a dopiero potem pisze i za to, co publikuje bierze odpowiedzialność. Nawet jeśli ma 13 czy 16 lat…

Przed nami jeszcze dużo pracy, mamy nadzieję, że na pierwszym numerze się nie skończy i że każdy kolejny numer IMO będzie lepszy od poprzedniego. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się do nas przyłączyć.

Piszcie: wioska_dziennikarska@gazeta.pl

Równać Szanse 2006
Wioska dziennikarska to projekt powstały w ramach programu Równać Szanse 2006 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Podczas pierwszego etapu pracy młodzież z terenu Lesznowoli brała udział w zajęciach warsztatowych i wykładów z zakresu specyfiki pracy redakcyjnej, dziennikarstwa informacyjnego, budowania informacji i redakcji tekstów, gatunków dziennikarskich, kompletowania materiałów, PR, prasy lokalnej, składu DTP, specyfiki regionu itp.

Zajęcia prowadzili: Agata Pawlak – dziennikarz BBC, TVP, Kamila Waleszkiewicz – red. naczelny Portalu Miasto Dzieci, Kamil Staniszek – red. naczelny Kuriera Południowego, Justyna Józefowicz – wydawca, Dorota Gnat – specjalista DTP oraz Krzysztof Mastalerz – poligraf.

Przyszli dziennikarze
Przyszli dziennikarze pisali teksty, oglądali materiały filmowe, spotykali się z reporterami prasy lokalnej, by w marcu rozpocząć prace nad tekstami do pierwszego numeru kwartalnika.

Dużym wyzwaniem okazało się wytyczenie i dopracowanie charakteru pisma oraz – rzecz jasna – ustalenie jego tytułu. Ostatecznie spośród wielu propozycji, typowanych w atmosferze porównywalnej z najlepszymi tradycjami wrestlingu, wybrano IMO. Punkt widzenia.

Uczestnicy projektu opracowali wstępny layout pisma i – w oparciu o własne zainteresowania – podzielili się na zespoły tematyczne. Nie lada wyzwaniem okazało się wytypowanie redaktora naczelnego. Trzech kandydatów: Ania Piechocińska, Wiktor Borowski i Tigran Grigoryan zaprezentowali swoje wizje pracy nad kwartalnikiem. W demokratycznym głosowaniu na czele zespołu stanął Tigran.

I tu rozpoczęła się praca nad pierwszym numerem IMO.
Spotykania, e-maile, wywiady, poszukiwania…
Praca nad pismem nie należy do najprostszych. Wrogiem jest czas i… – jakby to delikatnie ująć – zróżnicowane podejście do kwestii odpowiedzialności za własne zobowiązania. Na szczęście trzon redakcji IMO to osoby nie tylko pracowite, ale i rzetelne. Mamy nadzieję, że te cechy okażą się zaraźliwe, a kolejne numery IMO będą regularnie dostarczać wszystkim pracy, doświadczeń, wiedzy, rozrywki i satysfakcji.

Pomogli nam
Dziękujemy Pani Wójt Lesznowoli Jolancie Batyckiej-Wąsik oraz Pani Anecie Zielińskiej i innym pracownikom Urzędu Gminy za przychylność, Panu Jackowi Bulakowi, Dyrektorowi Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Łazach za pomoc w realizacji projektu, Dyrekcji Zespołu Szkół w Nowej Iwicznej za cierpliwość, udostępnienie sal i sprzętu, a Podziękowania specjalne dla pana Jacka Zalewskiego, pani Hani Mościckiej i nieocenionego Stowarzyszenia Dobra Wola – dzięki ich pomocy mogliśmy przystąpić do realizacji Projektu.

 

746 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent