UD

Idealny oczyszczacz powietrza do żłobka i przedszkola – Stor 2

Idealny oczyszczacz powietrza do żłobka i przedszkola – Stor 2
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

Oczyszczacz powietrza w sali, gdzie bawią się, śpią i uczą maluchy, musi skutecznie i dyskretnie chronić ich zdrowie. Do takiego zadania potrzebne jest inteligentne urządzenie o wysokiej wydajności oczyszczania i dobrych parametrach akustycznych. W listopadzie 2021 roku polska marka Klarta zaprezentowała drugą generację oczyszczacza powietrza Stor.

Według ekspertów z Ranking-oczyszczaczy.pl Klarta Stor 2 to idealny oczyszczacz powietrza do żłobka i przedszkola.

CADR – prosty sposób na wybór oczyszczacza do sali przedszkolnej

Najważniejszym parametrem określającym moc oczyszczacza jest współczynnik CADR. Jest to ilość czystego powietrza, jaką w godzinę może dostarczyć urządzenie. Wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h).

Według ogólnie przyjętej światowej normy AHAM przyjmuje się, że maksymalna moc CADR oczyszczacza powinna wynosić minimum trzykrotność kubatury pomieszczenia.
Dla przykładu sala o powierzchni 50 m2 i wysokości 3 m ma kubaturę 150 m3. Minimalna moc CADR oczyszczacza powinna zatem wynosić 150 x 3, czyli 450 m3/h.

Klarta Stor 2 posiada maksymalną moc CADR na poziomie 600 m3/h, więc spełnia wymagania sali o wysokości 3 metrów i powierzchni aż do 66,6 m2. Przy wysokości 2,5 metra powierzchnia maksymalna rośnie do 80 m2.

Warto wiedzieć, że czym większy stosunek CADR do kubatury, tym oczyszczacz może działać zarówno skuteczniej, jak i ciszej. Dlatego Stor 2 świetnie będzie realizował zadanie ochrony zdrowia także w mniejszych pomieszczeniach.

Skuteczne systemy oczyszczania powietrza

Główne problemy polskich sal przedszkolnych i żłobkowych to smog, kurz, alergeny, wirusy i bakterie. Wszystkie te problemy usuwa 4-stopniowy system filtracyjny oczyszczacza Stor 2.

Filtr wstępny

Kurz i większe zanieczyszczenia osiadają na filtrze wstępnym. Jest to drobna, wytrzymała siateczka, którą należy co kilka tygodni odkurzyć. W przypadku przedszkoli z wykładzinami lub dużą ilością dzieci warto usuwać kurz częściej. Jego duża ilość na filtrze wstępnym zmniejszy wydajność oczyszczania.

Filtr HEPA

Za wyłapywanie mniejszych drobinek niewidocznych gołym okiem odpowiada filtr HEPA. To on zatrzymuje pyły PM1, PM2.5, PM10, alergeny roślinne i zwierzęce, zarodniki pleśni i grzybów oraz większość drobnoustrojów.

Klarta Stor 2 posiada dużej powierzchni filtr HEPA H13 EF 99.97%. Skuteczność filtracji tego filtra dla mikrocząsteczek o wielkości 0,3 mikrona wynosi nie mniej niż 99,97%. Większe cząsteczki, jak np. alergeny, wyłapuje on z blisko 100% skutecznością.

Filtr węglowy

Sale żłobkowe i przedszkolne powinny być wyposażone w meble, które nie oddają do powietrza szkodliwych gazów. Podobnie z farbami użytymi do malowania ścian. Niestety często szczególnie nowe sale mają podwyższone stężenia benzenu czy formaldehydu. Za ich wyłapywanie odpowiada filtr węglowy.

Klarta Stor 2 oferuje filtr Węglowy+ o ogromnej powierzchni czynnej aktywnego węgla. Zapewni ona powietrze wolne od rakotwórczych gazów, ale również zredukuje brzydkie zapachy.

Jonizator powietrza

Jonom ujemnym przypisuje się wiele właściwości — redukują LZO (działanie podobne do filtrów węglowych), neutralizują wirusy, zmniejszają ilość kurzu w powietrzu, czy w końcu poprawiają ogólny stan organizmu.

Stor 2 został wyposażony w plazmowy generator jonów ION Plasma Air, który zapewnia tzw. jony ciężkie, które wyróżniają się dłuższą żywotnością i wyższą skutecznością. Liczba produkowanych jonów ujemnych przez oczyszczacz wynosi aż 45 milionów na cm/3. Generator posiada certyfikat TÜV, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Tak ważne, gdy wybieramy oczyszczacz powietrza do żłobka lub przedszkola.

Inteligentny oczyszczacz sam kontroluje i dba o jakość powietrza.

Jakość powietrza w sali przedszkolnej może się bardzo różnić w ciągu dnia. W zimowe dni, gdy za oknem jest smog, po wietrzeniu należy spodziewać się dużego stężenia PM2.5 i innych zanieczyszczeń smogowych.

oczyszczacz-powietrza-z-jonizacja-marki-klarta-stor
Pierwsza generacja oczyszczacza Klarta Stor w żłobku.

Oczyszczacz powietrza Stor 2 posiada czujnik IQ Sensor PM2.5, który nieprzerwanie analizuje stężenia zanieczyszczeń pyłowych. Gdy je wykrywa, reguluje tempem pracy, by jak najszybciej usunąć zagrożenie. Dodatkowo urządzenie posiada czujnik temperatury i wilgotności.

Stor 2 może, a nawet powinien pracować w trybie automatycznym, w którym sam dobiera prędkości oczyszczania do odczytów IQ Sensor PM2.5. Innowacją, jaką wprowadziła Klarta jest system 3 x AUTO Select Mode, który oferuje aż 3 tryby automatyczne – Auto Turbo, Auto Normal i Auto Silent. Różnią się one przede wszystkim mocą CADR i głośnością pracy. Najcichszy tryb automatyczny generuje hałas na poziomie 38 dB, więc całkowicie zlewa się z tłem akustycznym, stając się w zasadzie niesłyszalnym pomocnikiem. Dostępny jest też tryb nocny o bardzo niskim natężeniu dźwięku wynoszącym tylko 24 dB.

To co podkreślają też eksperci z Ranking-oczyszczaczy.pl — wszystkie tryby automatyczne Klarta Stor 2 są nastawione na maksymalną ochronę zdrowia. Marka tworząc je, inspirowała się zaleceniami WHO z roku 2021 dla stężeń pyłów smogowych. Oczyszczacz przyspiesza już przy stężeniu PM2.5 wynoszącym już 8 ug/m3.

Sterowanie smartfonem pozwala dyrekcji lub wyznaczonej osobie kontrolować pracę oczyszczacza i odczyty z czujników, ale także zautomatyzować jego pracę. Oczyszczacz może włączać i wyłączać się o określonej godzinie lub przełączać się w tryb cichszej pracy w porze snu. Ustawienie własnych reguł jest proste, a raz dostosowane do cyklu życia sali przedszkolnej lub żłobkowej urządzenie, nie będzie absorbowało uwagi opiekunów.

Przykładowe ustawienie reguł pracy Stor 2 w przedszkolu

  1. Godzina 6:00 – włącz oczyszczacz w trybie Auto Turbo. Powietrze w sali zostanie oczyszczone przed pojawieniem się dzieci w przedszkolu lub żłobku.
  2. Godzina 7:00 – zmień tryb automatyczny na Auto Normal, by w przypadku dużych zanieczyszczeń ograniczyć natężenie dźwięku.
  3. Godzina 12:00 – zmień tryb automatyczny na Auto Sleep, by nic nie zakłócało spokoju w trakcie leżakowania i snu.
  4. Godzina 13:00 – zmień tryb automatyczny na Auto Normal, by oczyszczacz szybciej działał przy aktywności maluchów.
  5. Godzina 18:00 – wyłącz urządzenie.

Ciekawski przedszkolak

Dzieci w wieku przedszkolnym są z natury ciekawskie. Stor 2 posiada system blokady rodzicielskiej, która chroni przed zmianą ustawień poprzez dezaktywację przycisków.

wskaznik-jakosci-powietrza-klarta-stor-2

Ciekawość dzieci może za to zaspokoić pierścień wskazujący jakość powietrza sygnalizujący ją za pomocą kolorów znanych z ruchu drogowego – zielony, to powietrze dobre, pomarańczowy, to średnie i czerwony to złe. Z pewnością analogia do sygnalizacji drogowej może stać się ciekawym elementem edukacyjnym.

Klarta Stor 2 – atrakcyjne koszty zakupu i eksploatacji

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 został wyceniony na 1599 zł. Jest to cena urządzenia wraz z kompletem filtrów na 2 lata. Po 2 latach należy wymienić filtry. Cena kompletu filtrów HEPA H13 EF 99.97% i Węglowy+ to 299 zł. Co ciekawe można zastąpić go tańszym kompletem filtrów z HEPA E11 w cenie 239 zł.

Minimalne zużycie mocy w trakcie pracy wynosi 5 watów. Średnie producent określa na 13 watów w ciągu godziny. Przy cenie 1 kWh wynoszącej 80 groszy dzienny koszt eksploatacji przy założeniu 12-godzinnej pracy wyniesie około 12 groszy. Miesięcznie będzie to około 3 złotych.

Zakładając pracę urządzenia przez 10 lat, miesięczny rachunek kosztów ochrony zdrowia dzieci w jednej sali wygląda następująco:

(1599 zł + 4 x 299 zł) / 120 miesięcy + 3 zł = 26,29 zł.

Zapewnienie czystego powietrza w przedszkolu lub żłobku przy Stor 2 wyniesie około 27 zł miesięcznie. Warto mieć na uwadze, że w bardzo dużych salach lepiej zastosować nawet 2 urządzenia. Wtedy koszty będą odpowiednio wyższe.

Gwarancja bezpieczeństwa i dobre opinie

Marka Klarta specjalizuje się w technice polepszania jakości powietrza i wszystko wskazuje na to, że robi to bardzo dobrze. Mniejszy model oczyszczacza tej marki sprawdzający się domowych sypialniach – Klarta Forste 3 to najczęściej oceniany oczyszczacz w Polsce w latach 2020 – 2021 w portalu Ceneo.pl. Poprzednik większego modelu – Klarta Stor również przoduje w rankingach popularności.

Poza przychylnymi opiniami klientów oczyszczacze powietrza Klarta dysponują certyfikatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH mówiącym o ich bezpieczeństwie.

klarta-stor-2-w-roznych-kolorach

 

Klarta Stor 2 dostępny jest aż w 4 kolorach – czarnym, białym, srebrnym i złotym, co sprawia, że łatwo dopasować go wnętrza.

Jego wymiary, jak na oferowaną moc są niewielkie – wysokość 74,5 cm, szerokość 50 cm i głębokość 30 cm. Dla zapewnienia dostępu brudnego powietrza oczyszczacz powinien być odsunięty od ściany lub mebli w odległości minimum 20 cm. Najlepiej, gdy będzie stał na podłodze, ale można go umieścić również na komodzie lub stoliku.

Więcej informacji o tym, jak wybrać oczyszczacze powietrza do żłobka i przedszkola zobowiązała się udzielić obsługa sklepu firmowego marki Klarta. Kontakt znajdziemy na stronie www.klarta.pl.

 

Artykuł powstał we współpracy z Klarta Poland

598 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent