Co zmienia się w Twoim ciele?
Zaczynają działać hormony odpowiedzialne za podtrzymywanie ciąży. Wczesnej ciąży często towarzyszą: nudności, a nawet wymioty. Występują one zazwyczaj rano. (dolegliwość ta powinna ustać między 14-16 tygodniem ciąży). Charakterystyczne jest także częstsze oddawanie moczu – związane z działaniem jednego z głównych hormonów, progesteronu, który powoduje rozszerzenie moczowodów. Może pojawić się nadwrażliwość na zapachy – może Ci bardzo przeszkadzać zapach gotującego się jedzenia (co wcześniej bardzo lubiłaś). Nie obce mogą stać się tzw. „zachcianki” oraz charakterystyczna dla ciąży zmiana smaku – możesz mieć teraz apetyt na różne dziwne rzeczy, często są to potrawy o kwaśnym smaku. Powinnaś też obserwować powiększenie się piersi (mężowie uwielbiają ten etap), czasem wzrost ich napięcia, a nawet niewielka bolesność – występuje często około 6. tygodnia ciąży. Twoje samopoczucie może być pogorszone. Stany osłabienia, szybsze męczenie się, senność – możesz czuć się tak, jak na początku infekcji: jesteś śpiąca, miewasz zawroty głowy przy próbie wstania z łóżka lub fotela, czasem uczucie duszności, braku powietrza. U wielu kobiet w tym okresie pojawia się huśtawka nastrojów (jeszcze większa niż normalnie – mężczyznom czasem ciężko wyobrazić sobie to zjawisko, dopóty go nie doświadcząJ). Masz prawo doświadczać różnych, zmiennych stanów emocjonalnych, wybuchać z byle powodu lub odczuwać nie wiadomo skąd się biorące uczucia euforii bądź przygnębienia.
O czym warto pomyśleć od początku ciąży?
Twoje zdrowie jest najważniejsze! Od tego bowiem zależy życie Twojego dziecka! Każdy dzień może zaważyć na stanie zdrowia Twojego potomka. Koniecznie więc zadbaj o odpowiednią ilość odpoczynku. Nie próbuj działać „na pełnych obrotach”, Twój nieco słabszy organizm podpowiada Ci zwolnienie tempa. Przemyśl sposób swojego odżywiania. Musisz dostarczać dużo witamin swemu organizmowi. Jedz częściej mniejsze porcje. Jest szansa, że unikniesz dokuczliwej zgagi. Jeśli palisz (jeszcze) papierosy- rzuć je! Każdy papieros krzywdzi Twoje maleństwoL Ale czasami raptowne działanie może wywołać nagłe pogorszenie samopoczucia. Obserwuj swój organizm i rzucaj z głową. Zdecydowanie unikaj przebywania w dymie papierosowym. Nie pij alkoholu. Nie bierz żadnych leków, także na choroby przewlekłe, bez konsultacji z lekarzem. W razie choroby stosuj leki bezpieczne dla kobiet w ciąży (np. na gorączkę paracetamol). Cenne są częste kontrole lekarskie. (najpóźniej do 10. tygodnia ciąży zaplanuj wizytę u lekarza ginekologa-położnika) Im więcej konsultacji, tym będziesz spokojniejsza, bo będziesz czuła iż ktoś –poza Tobą także ponosi odpowiedzialność za Twoje dziecko. Oczywiście nie można przesadzać. Stan Twojej psychiki jest bardzo ważny! Dbaj o swoje emocje i myśli. Nie oglądaj brutalnych filmów. Nie słuchaj przerażających opowieści sąsiadki o tym, jak chorowała jej kuzynka. Nie próbuj rozwiązać nagle wszystkich życiowych problemów. Czytaj, oglądaj to, co jest piękne i dobre. Spędzaj możliwie dużo czasu w ruchu, na łonie przyrody. Szczęśliwa mama – szczęśliwe dziecko!
Uwaga! Jeśli nagle zauważysz, poczujesz krwawienie z dróg rodnych, odczujesz niepokojący Cię ból brzucha w dole, męczące, uporczywe wymioty – bez paniki skontaktuj się z lekarzem! Nie warto ryzykować. Lepiej być u lekarza jeden raz za dużo niż za mało.