Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Ciąża to zawsze zmiana. Duża zmiana. Jeśli para nie stara się o dziecko, łatwo nie zauważyć pierwszych dni po zapłodnieniu. A są one ogromnie ważne dla dziecka. To pierwsze trzy dni mają najistotniejszy wpływ na zdrowie maleństwa. Jeśli mama paliła papierosy, piła alkohol, dużo się denerwowała, jadła bardzo niezdrowe rzeczy – może już na początku zaszkodzić dziecku. Warto obserwować organizm kobiety, pilnować cyklu miesięcznego, dbać o zdrowie i aktywność fizyczną. Dobrze też poznać wszelkie objawy zajścia w ciążę. Właśnie! A jakie one są? Odpowiedzi udzielają młode – przyszłe Mamy:

film

Magda, młoda kobieta spodziewająca się bliźniąt o swoich pierwszych przeczuciach ciążowych opowiadała tak:

„Mi było już niedobrze zanim się dowiedziałam, że to ciąża. Gdy mdłości się zaczynały coraz częściej pojawiać, mąż zawiózł mnie na badanie krwi (na test HCG). Ja chciałam zrobić zwykły test kropelkowy, z apteki, ale Seweryn uznał, że pewniejszy będzie w przychodni. Oczywiście wyszło, że jesteśmy w ciąży! Wtedy zaczęłam analizować moje samopoczucie w ostatnich dniach… Początkowo nie mogłam nic jeść! Chęć na wymioty pojawiała się, gdy tylko mąż otwierał lodówkę. Bardzo drażniły mnie zapachy! Jednak wymioty nie występowały. W rezultacie bardzo schudłam, aż trudno było uwierzyć, że jestem w ciąży! Na szczęście ten objaw szybko ustąpił. Znów mogłam wszystko jeść, tylko coraz częściej męczyła mnie zgaga (tego uczucia wcześniej nie znałam!). Wiem, że niektóre kobiety mogą na początku skarżyć się na bolące dziąsła lub zęby. Mi teraz (po pięciu miesiącach ciąży) trochę to dokucza, ale podobno bardzo łagodnie przechodzę wszelkie dolegliwości i etapy ciąży.”

Asia pierwsze chwile ciąży wspomina tak:

„Od początku miałam przeczucie! Choć nie robiłam jeszcze testu – na 90% wiedziałam! Kobieta to po prostu czuje! Coś się zmienia w psychice, myśli zaczynają krążyć wokół tematu dziecka, zmian w życiu. Wyobrażałam sobie mały embrion rozwijający się w moim brzuszku. Szukałam spokoju, ciszy… Nie podobne to do mnie, mąż myślał, że jestem chora. Po kilku dniach zaczęłam mieć napady gorąca i zimna, potem doszły zawroty głowy. I wtedy właśnie zdecydowaliśmy się na zrobienie testu. I…ciąża”.

A jak to było u Ani?

„Od wielu tygodni staraliśmy się o dziecko! Bardzo czekałam na ciążę… Wypatrywałam wszelkich objawów: nudności, zawrotów głowy, zmian nastroju, bólów mięśni, podwyższonej temperatury ciała, zmienności temperatury ciała… Braku apetytu, nadmiernego apetytu. Ważyłam się codziennie! Wszystko…co było nieco odbiegające od normy – dawało nam nadzieję. Jednak okazywało się, że to były stresy i psychiczne, trochę hipochondryczne symptomy. Kiedy wreszcie stało się NAJLEPSZE – czułam to! Miesiączka spóźniała mi się zaledwie 2-3 dni, ale już to przeczuwałam! Po kilku dniach mąż zakupił dwa testy (po drugi biegł w środku nocy!) i nie było już wątpliwości. Chwilę później zaczęły nasilać się wszelkie, dobrze znane mi z poradników dolegliwości: mdłości, senność (mogę spać po 15 godzin dziennie!), moja stała temperatura ciała to 37stopni! Całe dnie spędzam pod kocem, nie mogę jeść (schudłam ok.10 kg!!!) i drażnią mnie zapachy. Ale jestem szczęśliwa!”.

Organizm kobiety w czasie ciąży, już od pierwszego jej dnia, to kalejdoskop dolegliwości, uczuć, myśli, nastrojów, zachcianek, potrzeb i przywilejów! Każda kobieta może doświadczać innych objawów ciąży.

Do podstawowych objawów ciąży należą:

– Brak miesiączki (amenorrhea)

– nudności/ mdłości

– częste oddawanie moczu

– nadmierne łaknienie

– skrajny brak apetytu

– zawroty głowy –

zaparcia

– u kobiet palących – niechęć do palenia

– powiększenie, mrowienie i przeczulica w piersiach

– rozpulchnienie macicy i szyjki

– bezbolesne skurcze, podobne do skurczów jelit

– wzdęcia brzucha

– nadmierna senność

– zgaga

– ślinotok

– przebarwienia skórne

– podwyższona temperatura ciała (ok. 37’)

Dobrze pamiętać, że objawy te mogą wskazywać na ciążę, ale nie muszą! Nierzadko zdarza się także, że kobieta może być w ciąży, a krwawienia mogą występować.

Zdarza się nawet, że około 11 – 12 dnia od zapłodnienia dochodzi do drobnego krwawienia z dróg rodnych (sugerującego krwawienie miesiączkowe), które może być mylące dla określenia terminu porodu. Niektóre kobiety miewają po zapłodnieniu trzy, nawet cztery krwawienia w terminach przypadających na okres menstruacji.

Przyszłe Mamy, życzymy mało stresów, mnóstwo radości i sumiennych obserwacji swojego ciała.      

Irmina Szadkowska- Filipowicz

235 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent