Huśtawka ogrodowa dla dzieci czy dorosłych – od czego zacząć wybór?
Aby wybrać odpowiednią huśtawkę ogrodową, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, kto będzie z niej korzystał. W sprzedaży dostępne są zarówno huśtawki na stelażu, jak i modele w kształcie kokonu czy hamaka. Te pierwsze przypominają wyglądem ławkę. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie – mogą z niego korzystać starsze dzieci oraz dorośli. Pod nadzorem mogą na niej huśtać się też młodsi podopieczni. Bujana ławka pomieści kilka osób i może stanowić elegancki element ogrodu.
Jeśli jednak z huśtawki ogrodowej mają korzystać najmłodsze dzieci tj. do drugiego roku życia, warto rozważyć zakup samego stelażu. Można do niego zamontować dowolną huśtawkę – od modeli z pojedynczym siedziskiem zamykanym z przodu i oparciem z tyłu, po wieloosobową ławkę.
Huśtawki, które przypominają kokon i hamak, są ciekawą opcją, ale to jednoosobowe modele. Ich dodatkowym ograniczeniem jest brak możliwości mocniejszego rozhuśtania. Służą one raczej do delikatnego kołysania się. To jednak dobra opcja, gdy w ogrodzie nie ma wiele miejsca. Ponadto są wyjątkowo wygodne. Miękkie siedzisko zachęca do relaksu, a całość prezentuje się niezwykle elegancko.
Kwestia dostępnej przestrzeni na huśtawkę ogrodową jest dość istotna. Warto na samym początku zmierzyć dokładnie wolne miejsce, mając na uwadze również możliwość swobodnego rozbujania.
Jakie materiały są najlepsze dla huśtawek ogrodowych?
Materiał, z jakiego wykonana jest huśtawka, ma kluczowe znaczenie dla jej trwałości i estetyki. Najpopularniejsze materiały to drewno, technorattan oraz metal.
- Huśtawki ogrodowe drewniane – modele wykonane z tego surowca są naturalne i prezentują się wyjątkowo elegancko, ale wymagają regularnej konserwacji. Z czasem drewno może ulec uszkodzeniom, jeśli nie będzie odpowiednio zabezpieczone. Modele drewniane doskonale komponują się z ogrodami w stylu tradycyjnym, rustykalnym czy boho.
- Huśtawki ogrodowe technorattanowe – materiał ten jest odporny na deszcz, promienie UV i jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości. Jednak może być mniej odporny na mechaniczne uszkodzenia. To jednak doskonały wybór do nowoczesnych przestrzeni.
- Huśtawki ogrodowe metalowe – są trwałe, ale wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed rdzewieniem. Modele wykonane z metalu cechuje solidność, chociaż mogą być cięższe, co warto wziąć pod uwagę jeśli zamierza się zmieniać miejsce docelowe huśtawki. Są natomiast świetną opcją do surowych ogrodów minimalistycznych.
Zastanawiając się nad materiałem huśtawki ogrodowej, warto zwrócić także uwagę na samo siedzisko. Powinno być wykonane z materiału odpornego na warunki atmosferyczne np. poliestru. Jego zaletą jest odporność na wilgoć oraz szybkie schnięcie i łatwość czyszczenia.
Huśtawki ogrodowe dla dzieci i dorosłych – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Jeśli z huśtawki ogrodowej mają korzystać dzieci, warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo tego elementu. Oprócz doboru odpowiedniego siedziska do wieku dziecka należy również sprawdzić, jakie maksymalne obciążenie oferuje dany model. Przed wpuszczeniem na huśtawkę kilku dzieci, warto upewnić się, że nie zostanie ona przeciążona.
Co równie istotne, huśtawka ogrodowa powinna zostać umieszczona na płaskiej i wypoziomowanej powierzchni. Zapewni to stabilność i bezpieczeństwo – zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Dodatkowo warto dbać o regularną konserwację huśtawki. Drewno może próchnieć, dlatego należy co jakiś czas sprawdzać, w jakim stanie jest konstrukcja. Natomiast łączenia i śruby w modelach z tworzyw sztucznych, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane, mogą po czasie się poluzować.
Jeśli z huśtawki korzystają dzieci, nie należy nigdy pozostawiać ich samych – najlepiej przez cały czas kontrolować zabawę. Mimo że modele stelażowe można rozhuśtać mocniej niż kokon czy wersje hamakowe, to nadal nie są one przeznaczone do bardzo intensywnego bujania. Warto o tym pamiętać.
Porady zakupowe – jak dopasować huśtawkę do przestrzeni ogrodowej?
Wybierając idealną huśtawkę ogrodową dla dzieci i dorosłych, warto mieć na uwadze także dodatkowe funkcjonalności. Istnieją modele z moskitierami, które będą doskonałym wyborem, jeśli rodzina lubi spędzać wolne chwile na świeżym powietrzu, nawet do późnego wieczora. To świetna ochrona przed uporczywymi owadami. Można też zdecydować się na warianty z zadaszeniem. Ochrona przed słońcem jest szczególnie ważna, gdy na huśtawce bawią się dzieci.
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest siedzisko. Wpływa ono bowiem na komfort korzystania z huśtawki ogrodowej. Modele drewniane prezentują się wyjątkowo, ale są twarde. Warto więc dokupić poduchy z gumkami, albo zdecydować się na model z siedziskiem na sprężynach. Wiele z nich ma już w zestawie dopasowane poduszki. Elementy te podnoszą komfort korzystania i wpływają na estetykę.
Warto również zwrócić uwagę na sam kolor huśtawki ogrodowej. Modele są dostępne w różnych odcieniach – od naturalnych po nowoczesne, wyraziste barwy. Dlatego dobrze jest zastanowić się, jakie kolory najlepiej wpasują się w dany ogród.
Artykuł sponsorowany