9 pomysłów na zabawę na plaży
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

9 pomysłów na zabawę na plaży

zabawy na plaży dzieckiem
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

              1. Wieże z kamieni

Zbierz kilkanaście kamieni o różnej wielkości i kształcie, i spróbuj ułożyć z nich jak najwyższą wieżę. Wieża powinna być stabilna i nie przewracać się. Nie jest to takie łatwe. Ta zabawa jest bardzo wciągająca dzięki temu poprawia koncentracje, rozwija precyzję ruchów i myślenie konstrukcyjne. Oczywiście powinien to być konkurs, kto ułoży wieżę z największej ilości kamieni (liczymy każdy kamień w wieży).
wieze a kamyków zabawy na plaży

          2. Rysowanie obiema rękami

Znajdujemy 2 podobne patyki do rysowania po piasku, rysujemy pionową kreskę i teraz oburącz (synchronicznie lewą i prawą ręką) próbujemy po obu stronach pionowej osi rysować ten sam wzór.  Nie chodzi tu o kopiowanie wzoru z jednej strony na drugą (choć to również może być wariant tej zabawy), a o jednoczesne rysowanie obiema rękami. Synchroniczne rysowanie oburącz kształci koordynacje i świetnie integruje motorykę rąk.

Rysowanie zabawy na plaży

        3. Chodzenie wzdłuż narysowanej linii

Rysujemy na piasku za pomocą patyka dość długą nieregularną, a nawet fantazyjną linię. W wariancie pierwszym tej zabawy należy iść wzdłuż linii możliwie równo po obu jej stronach. Trudniejszy wariant to przejście dokładnie po narysowanej linii, tak aby ślady stóp znalazły się na linii. Ciekawym urozmaiceniem mogą być różne faktury (na przykład suchy i mokry piasek) oraz przeszkody (na przykład kamienie). Ta zabawa dostarcza wrażeń sensorycznych oraz ćwiczy koordynacje ruchów i równowagę.

pomysły na zabawę na plaży z dzieckiem

        4. Wzory grafomotoryczne

Na mokrym piasku wspaniale się rysuje! Zabawa polega na rysowaniu patykiem różnorodnych szlaczków. Mogą to być również litery lub całe zdania. Zabawa ćwiczy umiejętności grafomotoryczne i orientacje przestrzenną.

wzory grafomotoryczne zabawy na plaży

        5. Budowanie z piasku

Budowanie z mokrego piasku to klasyka zabaw na plaży. Oczywiście najbardziej popularne są zamki i babki, my zaś proponujmy zwierzęta. Rzeźbienie w mokrym piasku rozwija nie tylko umiejętności manualne, ale i wyobraźnię oraz dostarcza ciekawych wrażeń sensorycznych. Nasze propozycje to: żółw, krokodyl, wąż, smok, delfin, foka i wszystkie stwory i potwory jakie przyjdą nam do głowy.

zabawy dzieckiem na plaży

       6. Zabawmy się w archeologów!

Tym razem należy wykopać niewielki dołek, ustawić w nim wymyśloną figurę z kamieni, patyków i muszelek, a następnie starannie ją zasypać suchym piaskiem. Najważniejsza część zadania przypada archeologowi, który musi odkopać figurę spod piasku nie uszkadzając jej konstrukcji. Do odkopywanie można używać rąk, piórek, łopatek, patyków a nawet dmuchać. Najważniejsza jest precyzja, pomysłowość i koncentracja uwagi na zadaniu. Tą zabawę najlepiej jest przeprowadzić w dwie osoby, jedna zakopuje – druga odkopuje.

zabawa na plaży w archeologa

     7. Zabawy w detektywa

Dzieci uwielbiają chodzić po śladach i odkrywać wszelkie tropy. Zabawa doskonale sprawdza się, gdy dziecko jest już zmęczone długim spacerem plażą, a do kresu podróży jeszcze kawałek. Dorosły idzie pierwszy i zostawia ślady. Idzie brzegiem wody tak, że morze od czasu do czasy zmywa te „tropy”. Dla zmyłki co jakiś czas podskakuje na jednej nodze, robi kółeczko na plaży, albo idzie tyłem. Dziecko ma nie zgubić śladu, a najlepiej gdyby trafiało w odcisk stopy rodzica. Mnóstwo radości gwarantowane!

Odcisk stopy na plaży

            8. Zawody w zbieraniu muszelek/kamyków

Ćwiczą spostrzegawczość i są świetnym sposobem na urozmaicenie długich spacerów brzegiem morza. Jest o co walczyć, bo zwycięzca wygrywa gofra lub lody! Po takiej wyprawie wystarczy policzyć muszelki lub wspólnie wybrać największą muszelkę czy najpiękniejszy kamyk. Po zawodach można wspólnie ułożyć wybrany kształt lub napis. Jeśli chcecie te skarby zabrać do domu, pamiętajcie o dokładnym wyszorowaniu. Dzięki temu unikniecie przykrych niespodzianek zapachowych. A pomysł na to, co zrobić z wakacyjnych skarbów znajdziecie TUTAJ lub TUTAJ.

Serce z kamyków zabawy na plaży

9. Malowanie plażowych kamyków

Zobaczcie jak niewiele trzeba, by plażowa zabawa była wesoła i twórcza. Wystarczą jasne kamyki oraz zwykłe mazaki. A efekt robi wrażenie!
Malowanie kamieni na plaży zabawy dla dzieci

Za pomoc w realizacji artykułu dziękujemy NEOLOGOPEDIA Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łodzi

331 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent