Historie biblijne. Bohaterki dla dziewcząt. Recenzja

Historie biblijne. Bohaterki dla dziewcząt
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Książka od samego początku zachwyciła mnie swoją stroną wizualną. Jest w twardej oprawie, dzięki temu dłużej posłuży dziecku. Obrazek na okładce zdecydowanie przyciąga wzrok i skupia na sobie uwagę, sugerując jednak, że są to raczej opowiadania o księżniczkach niż o postaciach biblijnych.

Książka charakteryzuje się bogatymi ilustracjami, które są bardzo podobne, a nawet identyczne z tymi biblijnymi. Składa się z 8 oddzielnych opowiadań, które przybliżają czytelnikowi tamte czasy. Są krótkie, zwięzłe, bez przesadnej fabuły, dlatego też dość szybko się je czyta. Każde z nich zawiera historię kobiety, która potrafiła w tak trudnych czasach wykazać się dużą odwagą, czasem męstwem, ale przede wszystkim ogromną miłością i zaufaniem do Boga.

Bardzo podoba mi się kilkuzdaniowa, luźna „myśl” zaraz pod tematem danej historii, pełniąca rolę wstępu do tego co będziemy zaraz czytać.

Nie jestem tylko do końca przekonana czy młody czytelnik faktycznie można znaleźć w bohaterach wzór dla naśladowania. Uważam, że książka nie jest adresowana do każdej grupy wiekowej. Moja córka ma 6 lat i miała już styczność z religią w szkole, dlatego też niektóre opowiadania wydały się jej bliskie. Sądzę jednak, że dla młodszych dzieci opowiadanie będą jeszcze nieco trudne do zrozumienia. Owszem słownictwo nie jest skomplikowane, niestety morał końcowy nie jest tak oczywisty. Moja córka po każdej skończonej historii zasypywała mnie lawiną pytań. Książka bardzo jej się podobała.

W książce możemy znaleźć między innymi historię Miriam, która uratowała swojego braciszka przed złym faraonem, historię Marii i Marty oraz wskrzeszonego przez Jezusa Łazarza, a także historię roztropnych i nieroztropnych panien, które nie wpuszczono na przyjęcie.

Jedno tylko opowiadanie „Zwycięskie niewiasty” wydało mi się zbyt brutalne i nie potrafiłam w nim odnaleźć i wskazać dziecku żadnego przesłania.

Wewnętrzna okładka książki, zarówno na początku jak i na końcu, zawiera krótką historię wprowadzającą młodego czytelnika do tego co znajduje się na kolejnych kartkach. Od tego też powinniśmy zacząć czytanie każdego rozdziału. Znajdziemy tam również informację gdzie należy szukać danego opowiadania w Piśmie Świętym.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Katarzyna Jakuszko

Historie biblijne. Bohaterki dla dziewcząt
Christina Goodings; Zilustrowała: Simona Bursi
Stron: 48
Oprawa: twarda, kolorowe ilustracje, kredowy papier
Format: 208×260 mm
Rok wydania: 2015
Wiek czytelnika: 10-13 lat
Tłumaczenie: Karolina Tudruj-Wrożyna
Wydawnictwo Jedność

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent