Kiedy obchodzimy Halloween?
Data Halloween to główny powód pretensji sceptyków tej zabawy. Halloween obchodzimy 31 października, a zatem tuż przed Dniem Wszystkich Świętych obchodzonym w Polsce 1 listopada. Symbolem Halloween na całym świecie stał się Jack-O-Lantern czyli wydrążona dynia, która pełni rolę lampionu. W halloweenowy wieczór można spotkać na ulicach dzieci poprzebierane w straszne kostiumy i zbierające po domach cukierki. Niektórzy przygotowują także imprezy kostiumowe dla dzieci, na których prym wiodą trochę straszne czarownice i inne fantastyczne postacie. Czy taka zabawa może w jakiś pozytywny sposób wpływać na dzieci?
Ujarzmiamy potwory mieszkające w dziecięcej wyobraźni.
Zabawa w Halloween to okazja do przebierania się, do zobaczenia wielu przyjaznych potworów. Do stworzenia własnego ducha, potwora, jednocześnie do okiełznania lęku przed bajkowymi straszydłami. Skoro nawet ja – mały chłopiec/mała dziewczynka mogę stać się potworem to może inne potwory to też tylko przebrania.
To możliwość bycia strasznym, a nie tylko straszonym.
Może pomóc nieśmiałym dzieciom na chwilkę wejść w rolę kogoś silnego, groźnego. A do przebrania wystarczy oczywiście stare prześcieradło na ducha. Bardziej ambitnym proponujemy wycinanie i kolorowanie papierowych masek. Po co pozbawiać się tej twórczej zabawy, mimo że w sklepach pełno gotowców? Wycięcie diablich rogów z czarnego brystolu nie jest trudne. Do tego czarne leginsy z ogonem z krepiny i gotowe.
Przebranie na Halloween – łatwe i szybkie do przygotowania
Do stworzenie prawdziwego potwora można wykorzystać tekturowe pudło, w którym wytniemy otwory na głowę i ręce. Resztę można obkleić, nawet brzydko pomazać – to przecież nie konkurs piękności, a najważniejsza jest radość tworzenia.
Zrelaksowana Mama
Warsztaty świadomego rodzicielstwa
Jak radzić sobie ze stresem i złością? Jak być mamą zadowoloną z życia i jednocześnie zapewnić dzieciom szczęśliwe dzieciństwo?
Naucz się porozumiewać z dzieckiem bez przemocy, wyznaczać granice, regenerować siły, świadomie przeżywać swoje macierzyństwo i cieszyć się nim.
Tak naprawdę to kostium wykonany przez dziecko nie musi mu towarzyszyć przez cały czas trwania imprezy. Ważniejsze jest aby zrobić coś samemu, z rodzicem, zrealizować jakiś śmieszny, szalony pomysł. Potem może się pogiąć, można strój zdjąć i bawić się tak aby było wygodnie. Pomóżmy maluchowi przebrać się za mumię z papieru toaletowego, dajmy mu do pocięcia starą koszulkę.
Halloween to okazja do zabawy dorosłych i dzieci razem
Halloween to okazja do zabawy z dorosłymi. Bo na takie święto skuszą się także tatusiowie i odważne mamy, jest to więc pretekst do zabawy dziecka z rodzicami. Inne święta obchodzone w ciągu roku, przed którymi mama najczęściej piecze i pichci, a tata ma kolejny dywan do wytrzepania nie sprzyjają wspólnym wygłupom. Do Halloween nie trzeba się długo przygotowywać. Wystarczy pójść na bal strachów.
Katarzyna Pabian, CMC Centrum Małego Człowieka