Fantastyczna encyklopedia małych stworów. Recenzja książki dla dzieci

encyklopedia małych stworów
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Gdzie się podziała prawa rękawiczka? Byłam pewna, że przygotowałam już skarpetki do ubrania! Czy ktoś w tym domu wie, gdzie jest mój portfel ? Dlaczego ta pasta do zębów tak szybko się kończy ?

Kto z nas nie zadaje codziennie podobnych pytań ? Czy istnieje na świecie perfekcyjnie uporządkowany dom z idealnie zorganizowaną rodziną (mówiąc rodzina mam na myśli dzieci)?

Jako matka 2 synów mam wrażenie, że wiecznie: szukam, sprzątam, układam, segreguję, poprawiam… syzyfowej pracy nie ma końca.

Dlaczego tak jest? Do tej pory zrzucałam to na karb mojego rozkojarzenia, zmęczenia, nieuwagi. Tymczasem prawda okazała się zupełnie inna.

Przeczytałam „Fantastyczną encyklopedię małych stworów” i już wiem, że moim domem rządzą wróżki, elfy, gnomy, duszki, czarodziejki i tym podobne trolle, które potrafią porządnie uprzykrzyć życie. Malutkie stwory są dosłownie wszędzie: w szafie, w łazience, w pralce, w spiżarni, w łóżku.

Na początku próbowałam z nimi walczyć, ale szybko się poddałam. Jest to bezsensowne, bo oni są niezniszczalni. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko zaakceptować ich obecność. W końcu są w każdym domu i nie mamy na nie żadnego wpływu.

Książka A. Casanova dzięki swoim ilustracjom przypomina mi baśń – pobudza wyobraźnię i kreatywność. Tekst nie ma mądrego przesłania, nie porusza trudnych tematów, nie podpowiada jak rozwiązać problemy.

Zamiast tego przenosi czytelnika do magicznej krainy, w której każdy – bez względu na wiek – szuka wokół siebie zaczarowanych stworzeń.

Encyklopedia jest napisana zabawnym, lekko ironicznym językiem. Wywołuje uśmiech i pozwala złapać dystans do codziennych obowiązków i sytuacji.

Kinga Lenartowicz

Fantastyczna encyklopedia małych stworów