Charakterki i humorki. Recenzja książki

Charakterki i humorki - opowiadania stworzone dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Tak, my rodzice świetnie znamy charakterki i humorki naszych dzieci. Ale czy znają je same dzieci? Maluchy często mają problemy z nazywaniem emocji i opisywaniem tego, co czują. Charaktery i humorki to dowcipna i przyjemna lektura, która może wesprzeć czytelnika w radzeniu sobie z własnymi słabościami.

Charaktery i humorki to książka, na którą składają się trzy opowiadania, a ich autorką jest Anna Potyra.

Moje pierwsze wrażenia nie były zbyt pozytywne, a to z powodów estetycznych. Kolorowe strony, dymki i ilustracje są krzykliwe i banalne. Choć dzieciom taka estetyka może odpowiadać, to moim zdaniem inne wydanie tej książki mogłoby lepiej wpłynąć na jej odbiór.

Nieco zniechęcona stroną wizualną zasiadłam do lektury i ta pozytywnie mnie zaskoczyła. Opowiadania czyta się przyjemnie, mają prostą zrozumiałą fabułę, a jednocześnie w każdym występuje zaskakujący fantastyczny bohater. Zazdrosnego Krzysia odwiedza zabawny bełbądź, awanturująca się Stefcia zaprzyjaźni się z maleńkim chochlikiem, a samolubny Tymek otrzyma w prezencie piłkę, która ożyje.

Każdy z dziecięcych bohaterów ma pewne wady, których początkowo nie dostrzega. Dzięki fantastycznym przyjaciołom zauważają swoje zachowanie i starają się je zmieniać. Dużą zaletą opowiadań jest ich ciepły ton pełen zrozumienia oraz mnóstwo humoru. Moją uwagę zwróciły również opisy zachowań dzieci, które nie zostały przez autorkę wyolbrzymione na potrzeby opowiadania. Zarówno zazdrość Krzysia, złość Stefci, jak i niechęć do dzielenia się Tymka, to wady, które objawiają się zachowaniami znanymi każdemu dziecku.

Opowiadania zawarte w Charakterach i humorkach to przyjemna i wesoła lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Choć nie jest to książka najwyższych lotów, to warto po nią sięgnąć, by poruszyć z dzieckiem temat wad, różnych zachowań i uczuć swoich oraz innych osób. Myślę, że po lekturze tej książki niejedna mała złośnica, zrozumie,  że warto czasem zapanować nad swoimi emocjami, a niejeden samolub odważy się odkryć radość ze wspólnej zabawy (także swoimi zabawkami).

Ewelina Zielińska

Anna Potyra,
Charakterki i humorki
Format: 240×210 mm
Objętość: 112 str.
Oprawa: twarda
Wydawnictwo Skrzat 2018

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent