Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Oto przygoda na miarę rodziców – spróbujmy sprawić, że Internet stanie się naszym sprzymierzeńcem. A może nawet skarbem?
Zapraszam do zabawy w poszukiwaczy skarbów – spróbujcie wciągnąć w nią Wasze dzieci; może posługując się tą metaforą, łatwiej przekonacie je do rozsądnego i bezpiecznego korzystania z sieci. Jeśli zaś Wasze dzieci są „za duże” – wykorzystajcie ją, by lepiej zapamiętać najważniejsze zasady.

Zabawa dla dzieci powyżej 2 roku życia
Pamiętaj, że przed tym momentem dziecko jest zbyt wrażliwe na bodźce, by korzystać z telewizji czy Internetu. Po ukończeniu 4 r.ż. warto zachować inną zasadę: dzieci nie spędzają przed monitorami więcej niż 1h dziennie. A często i chętnie – mniej.

film

Poszukiwanie ukrytych klejnotów w sieci z dziećmi w wieku 5 – 9 lat
Przede wszystkim, przyjmijmy pewne założenia: kto jest kapitanem statku? Ten zaszczytny tytuł należy do Rodziców. To oni znają niebezpieczne miejsca na mapie i wiedzą co zrobić, by statek nie wpadł na mieliznę, czyli internetowe zagrożenia (takie jak np. niechciane i nieodpowiednie treści, nękanie, łamanie prawa, straty finansowe, uzależnienie, cyberprzemoc), wiedzą też jak zareagować gdy podczas wyprawy zdarzy się coś niebezpiecznego. Drugie założenie odpowiada na pytanie, dokąd płyniemy czyli w co będziemy się bawić? Będziemy poszukiwaczami, szukającymi prawdziwych skarbów w Internecie. Bo sieć skrywa prawdziwe perły – to skrzynia pełna wiedzy, ciekawych informacji, rozrywki. Nie bójcie się powiedzieć o tym swoim dzieciom. Pamiętajcie jednak, że często perły leżą głęboko – żeby je znaleźć i wykorzystać, będzie trzeba pokonać szereg trudności.
Skarby są schowane w ukrytej skrzyni: komputerze. Dostęp do nich jest trudny, a czasem niemożliwy. Zadbaj o to, by komputer był w Waszym domu taką skrzynią –nieco ukryty, nie zajmował centralnego miejsca, ale jednocześnie stanowił wspólną własność poszukiwaczy skarbów, to znaczy nie znajdował się ani w głównym punkcie dziennego pokoju, ani tym bardziej w dziecięcym pokoju.

Kłódka na skrzyni
Nasze największe skarby staramy się dobrze chronić. To dlatego komputer ma hasło, a w sieci posługujemy się pseudonimami. Załóż dziecku osobne konto w komputerze i pokaż mu, jak z niego korzystać. Wymyślcie wspólnie swoje pseudonimy i pamiętajcie, by używać ich podczas wizyt w Internecie.

Kto płynie na naszym statku?
Poszukiwacze skarbów to nasze dzieci i my – rodzice. Dobry Kapitan wie, że pewnym momencie, jego dziecko zechce wybrać się w samodzielną podróż. Zadbajmy by pływając po Internecie prowadziło swój dziennik pokładowy Powiedz swojemu dziecku, że chciałabyś/chciałbyś, żeby po każdej podróży po Internecie opowiedziało Ci coś o swoich przygodach i nowych znajomych. Staraj się towarzyszyć swojemu dziecku w tych podróżach – w ten sposób nie tylko będziesz mógł je chronić, ale umożliwisz powstawanie między Wami relacji w dziedzinie, która jest częścią naszej codzienności.

Źli piraci
W sieci są także źli piraci – ostrzeż przed nimi swoje dziecko. Naucz je, że kiedy poczują niebezpieczeństwo, powinny zawiadomić całą załogę – przede wszystkim Ciebie.

Unikamy niebezpiecznych mielizn
W sieci niebezpieczni są nie tylko przestępcy. To także strony, które mogą szkodzić dzieciom. Powiedz im, że są takie miejsca, do których nie chcecie dopływać w poszukiwaniu skarbów. Możecie wspólnie stworzyć mapę, listę bezpiecznych i wartościowych stron, na których dzieci mogą swobodnie się poruszać.

Zabieram dzieci z sieci

Kurs dla rodziców cyfrowych dzieci

Nauka zdalna spowodowała, że twoje dziecko nie odchodzi od komputera nawet w wolnym czasie? Czujesz się bezsilny jako rodzic? Nie wiesz, gdzie wytyczyć granice i jak je egzekwować? Chciałbyś nawiązać z dzieckiem konstruktywny dialog na temat używania mediów elektronicznych?

Ten kurs jest właśnie dla ciebie!

Fałszywe perły
Czasem coś, co znajdziemy w Internecie wydaje nam się wielkim skarbem – na przykład ulubiona piosenka, albo potrzebna informacja. Jednak zdarza się, że z pozoru cenna wiedza jest fałszywa, a piosenka ukradziona. Naucz dziecko sprawdzać znalezione wiadomości w kilku źródłach. Powiedz mu również o nielegalnych plikach z muzyką czy filmami i zagrożeniach, jakie niesie ich ściąganie.

Gra już dawno się rozpoczęła. Zatem – powodzenia!

Tematyce bezpieczeństwa dzieci w sieci poświęcony jest projekt: „NetRodzina – przyszłość w naszych rękach” realizowany przez Fundację Ale heca!

Anna Kordecka-Myślińska, Agata Gemser-Wrębiak

Polecamy również Gry komputerowe – zagrożenie dla dziecka  oraz Mój przyjaciel telewizor

192 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent