Dobre i złe sekrety. Recenzja

Dobre i złe sekrety GWP

Staramy się chronić nasze dzieci przed wszelkim złem, jakie może je spotkać. Niestety chronienie go w umiejętny sposób nie jest łatwe. Nie możemy być w tym nudni i uporczywi, nie chcemy też dziecka nastraszyć czy wybiegać poza jego możliwości poznawcze. Jeśli macie uczucie, że czasem brakuje wam słów, warto zajrzeć do serii „Bezpieczne dziecko” wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Choć nigdy nie miałam problemu z rozmawianiem z moim synem, to chętnie sięgam po książkowe pomoce. Dzięki nim można zwrócić uwagę na tematy, o których nie było okazji porozmawiać.

„Dobre i złe sekrety” to książka Elżbiety Zubrzyckiej, która sprowokowała nas do takich rozmów – weszliśmy wspólnie na nowe tematy oraz rozważyliśmy różne, mniej lub bardziej zmyślone scenariusze.

„Dobre i złe sekrety” to okazja do wyjaśnienia dzieciom, kiedy warto dochować tajemnicy oraz w jakich sytuacjach o sekrecie należy poinformować zaufanego dorosłego. Poruszono tu też problem strachu przed przyznaniem się do winy, obawy przed rozczarowaniem przyjaciół, skarżenia oraz zawierania internetowych znajomości.

Książka napisana jest prostym językiem, do każdego zagadnienia podane są przykłady – dzięki temu można ją czytać już dzieciom w wieku przedszkolnym. Z kolei starsze dzieci na pewno skorzystają z rozdziału o bezpieczeństwie w sieci. Autorka zwraca się często bezpośrednio do dzieci, radzi jak zachować się w konkretnych sytuacjach oraz proponuje angażujące zadania.

W trakcie lektury wyjątkowo pomocne okazały się dla nas fragmenty o zachowaniu w grupie, o reagowaniu, gdy koledzy i koleżanki robią coś co uważamy za złe, o przeciwstawieniu się większości, gdy dziecko czuje, że nie ma ochoty brać udziału w jakieś zabawie. Książka ta ma sens głównie wówczas, gdy czyta się ją wspólnie z dzieckiem, gdy możemy rozmawiać i budować zaufanie zarówno rodzica do dziecka, jak i dziecka do rodzica.

Na zakończenie książki dorosły czytelnik również znajdzie kilka rad dla siebie. Pomogą one zwrócić uwagę na pewne fragmenty pozycji i pozwolą zrozumieć, że nie jest to gotowa recepta na problemy otaczającego nas świata, a jedynie wstęp, pretekst do wspólnych rozmów.

Do tej pory nie korzystałam z książek Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Po lekturze „Dobrych i złych sekretów” uważam, że jest to seria, po którą powinni sięgać nauczyciele i rodzice, by pomagać sobie i dzieciom przygotować się na to, co może spotkać nas w codziennym życiu.

Ewelina Zielińska

Dobre i złe sekrety
Elżbieta Zubrzycka
Liczba stron: 48
Format: 205×165
KSIĄŻKA WYRÓŻNIONA W KONKURSIE MEN!
Od 5 lat
Seria: Bezpieczne Dziecko
Więcej informacji: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Dobre i złe sekrety. Recenzja