Dieta dla Babć. Dieta kobiety dojrzałej
UD

Dieta dla Babć. Dieta kobiety dojrzałej

Zdrowa dieta babci i dziadka
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Zanim zaczniecie odchudzanie:

• Powinnyście uporządkować swoją dietę i wzbogacić ją w składniki odżywcze. Głodówki czy monodiety skazują was na przegraną bo grozi wam wtedy jeszcze wyraźniejszy spadek tempa metabolizmu, a wraz nim większe ryzyko chorób z niedoborów pokarmowych, przyspieszających starość.

• Podczas odchudzania musicie uwzględnić fakt, że w starszym wieku organizm przestaje wydajnie i prawidłowo funkcjonować.Pojawiają się problemy z układem pokarmowym ( zmniejszenie wydzielania soków trawiennych, zahamowanie perystaltyki) będące powodem niestrawności, biegunek lub zaparć.

• Niekorzystne zmiany zachodzą również w układzie kostno-szkieletowym, w którym następują zaburzenia w gospodarce wapniowo- fosforowej, prowadzące do zrzeszotnienia kości, zwanego osteoporozą. Problemy nie omijają układu krążenia i dotyczy przede wszystkim kondycji tętnic, która może być zła w wyniku miażdżycy. Komponując menu, powinniście pamiętać, ze musi ono być bogate w składniki mineralne i witaminy, a ubogie w energię.

• Najważniejszym celem waszej diety odchudzającej jest zapobieganie niedoborom pokarmowym. Związane są one z niedokładnym rozdrabianiem pokarmów ( z powodu braku uzębienia), zmniejszeniem łaknienia wskutek osłabienia zmysłu powonienia i smaku, niechęć do przygotowania urozmaiconych posiłków tylko dla samych siebie.

• Szczególnie musicie zadbać o wapń. Wraz z wiekiem spada jego przyswajanie. Wynika to z zaburzeń metabolizmu witaminy D, konieczniej do prawidłowego wchłaniania wapnia, oraz brak estrogenów po menopauzie ( wtedy stopień przyswajania wapnia może się zmniejszyć o 10%).

• W diecie nie powinno brakować mleka j jego przetworów. Jeśli macie nietolerancję laktazy, powinniście stosować jej preparaty dostępne w aptekach. (Laktaza to enzym odpowiedzialny za trawienie cukru mlecznego – laktozy). Jego brak w przewodzie pokarmowym w straszymy wieku powoduje kłopoty z trawieniem mleka.

Najważniejsze minerały i witaminy

• Konieczne jest uwzględnieni porcji wapnia na poziomie 1200 mg ( jeśli się odchudzacie – 1500mg).Musicie też zadbać o to, aby w diecie nie zabrakło witaminy D. jej źródła w żywności to przede wszystkim tłuste ryby ( śledzie, maklera, tuńczyk) i tran. Powinnyście również pamiętać o odpowiedniej porcji warzyw i owoców, a wraz z nimi o witaminach antyoksydacyjnych: C, E i beta – karotenie. Ich niedobory sprzyjają infekcjom, zwiększają podatność na nowotwory, miażdżycę i zwyrodnienie plamki żółtej. Witaminy C i beta – karotenu szukajcie w warzywach i owocach, natomiast witaminy E w olejach roślinnych.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

• Zwracajcie uwagę na odpowiednią ilość potasu, żelaza i magnezu w codziennym jadłospisie, ich niedobory często występują w starszym wieku, z powodu lekceważenia diety. Włączcie do jadłospisu również pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce oraz chude mięsa i wędliny.

• Dbajcie o swoją wątrobę. Dzięki niej dobrze trawicie, oczyszczacie organizm i metabolizujecie leki.. unikajcie potraw ciężkostrawnych, a smażenie zastąpcie gotowaniem lub pieczeniem w folii. Wątroba nie lubi również alkoholu, kawy, nikotyny. Leki brane w różnych dolegliwościach i chorobach również szkodzą. Gorsza sprawność wątroby to również większe ryzyko zachorowania na Parkinsona i Alzheimera.

Pamiętajcie!
Kochane zawsze możecie powiedzieć starości „ STOP” i powstrzymać ją. Powinniście być aktywne i stosować dietę, która uwzględnia potrzeby waszego organizmu. Przejście w stan spoczynku zawodowego nie zwalnia Was z dbania o siebie 🙂

Aneta Strelau, dietetyk

www.strelau.pl

572 ocen
4.97
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Aneta Strelau

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent