Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Co robić, gdy dziecko chce zostać YouTuberem? Jak pomóc ofierze hejtu w sieci? Czym jest uzależnienie od komputera i jak z nim walczyć? Między innymi takie pytania zadają rodzice uczniów podstawówek podczas spotkań na temat cyberbezpieczeństwa. To oznacza, że wciąż trzeba głośno i wyraźnie mówić nie tylko o możliwościach, ale i o zagrożeniach Internetu.

Przyzwyczailiśmy się, że Internet po prostu jest. Pełnymi garściami korzystamy z jego potencjału. Odnajdujemy dawnych znajomych rozsianych po całym świecie, uczymy się języków, pracujemy zdalnie, zabijamy nudę, oglądając seriale i słuchając muzyki. Globalna sieć ma jednak także swoją mroczną stronę. Na zagrożenia z niej wynikające narażone są głównie dzieci i młodzież. Z jednej strony są oni mniej świadomi, z drugiej zaś świetnie obeznani w cyfrowych nowikach.

film

O cyberbezpieczeństwie najmłodszych napisano i powiedziano już chyba wszystko. Dzisiaj problemami nie są już mała liczba publikacji, niedostępność ekspertów czy nieznajomość tematu. Realnym kłopotem jest raczej skuteczne dotarcie z cennymi, wyselekcjonowanymi informacjami na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci tam, gdzie są one najbardziej potrzebne – do rodziców i opiekunów. Tych z kolei najłatwiej spotkać w szkołach.

Z tego tropu skorzystali specjaliści z firmy home.pl, która jest największym dostawcą usług internetowych w Polsce. Wychodząc poza biznesowe ramy, specjaliści ze Szczecina (tam mieści się siedziba home.pl) zaczęli organizować spotkania z rodzicami w tamtejszych podstawówkach. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

My po prostu wsłuchaliśmy się w potrzeby, które sygnalizowali nam rodzice i nauczyciele – mówi Anna Grzelak, head of marketing w home.pl. – Odpowiedzieliśmy na nie, oferując czas i wiedzę naszych ekspertów, którzy podczas spotkań z rodzicami wyjaśniają, tłumaczą i odpowiadają na pytania. Cieszymy się, że możemy pomóc i choć trochę przyczynić się do zwiększenia świadomości opiekunów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Pracownicy firmy do tej pory odwiedzili kilka szczecińskich szkół. Wśród nich była m.in. SP59, której nauczyciele sami wyszli z inicjatywą organizacji spotkania poświęconego bezpieczeństwu w Internecie. Efektem była wysoka frekwencja rodziców, którzy byli żywo zainteresowani proponowaną tematyką.

Spotkanie odbyło się w miłej, otwartej atmosferze, a prowadzący nawiązali dobre relacje z słuchaczami – mówi Krzysztofa Zagórska, nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej nr 59 w Szczecinie. – W prezentacji zostały poruszone ważne kwestie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Rodzice zadawali dużo pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Co istotne, przekaz opierał się na najważniejszej kwestii w procesie wychowania, a mianowicie budowaniu prawidłowych relacji rodzica z dzieckiem, co dla nas pedagogów jest podstawą.

Zabieram dzieci z sieci

Kurs dla rodziców cyfrowych dzieci

Nauka zdalna spowodowała, że twoje dziecko nie odchodzi od komputera nawet w wolnym czasie? Czujesz się bezsilny jako rodzic? Nie wiesz, gdzie wytyczyć granice i jak je egzekwować? Chciałbyś nawiązać z dzieckiem konstruktywny dialog na temat używania mediów elektronicznych?

Ten kurs jest właśnie dla ciebie!

Wnioski po spotkaniach wydają się oczywiste. Rodzice oczekują konkretnych informacji i propozycji rozwiązań realnych problemów. Pytają: „Czy pozwolić synowi zostać youtuberem?”, a nie „Ile czasu statystyczny nastolatek spędza online?”. Dlatego też ważne są spotkania, podczas których bez skrępowania można zadać pytanie i wysłuchać wyczerpującej odpowiedzi. Jest to możliwe podczas spotkań z ekspertami (np. w szkołach), na infoliniach (np. 800 100 100 – telefon zaufania dla rodziców i nauczycieli) czy podczas webinarów (np. webinary.home.pl).

 

 

Artykuł sponsorowany

730 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent