Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Co zrobi Frania? Zaufanie. Recenzja

recenzja Co zrobi Frania? Zaufanie
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Zaufanie to trudna sztuka, szczególnie, kiedy jest się dzieckiem i dopiero uczy się cennych umiejętności społecznych, niekiedy bardzo skomplikowanych. Komu ufać, a komu nie? Jak przekonać innych, że jesteśmy uczciwi i godni zaufania? Czy sekrety zawsze są dobre? Na te i inne pytania odpowiada rezolutna ulubienica dzieci – Frania – w nowej książce Barbary Supeł Co zrobi Frania? Zaufanie.

Przedszkolne życie bywa trudne.

Szczególnie kiedy koleżanki z grupy mają przybory, jakich można im pozazdrościć i w dodatku nie chcą się podzielić! Frania wpada jednak na pomysł jak sprytnie z nich skorzystać, tak by nikt się nie zorientował. W weekend natomiast wybiera się na urodziny do przedszkolnego przyjaciela. Urodzinowe smakołyki to najlepsze słodycze pod słońcem, dlatego Frania chciałaby zachować kilka cukierków na później. Trudno się jednak bawić z wypchanymi kieszeniami. Komu zaufać, by po zabawie móc odzyskać wszystkie słodkości? Innym razem Frania dziwnie się czuje. Całe jej ciało włącza ostrzegawczy alarm. Czy tajemnice mogą powodować złe samopoczucie? Kuzynka powierzyła jej sekret, który w ogóle jej się nie spodobał. Ale przecież uścisnęła dłoń Matyldy na znak solidarności…

Dobrze, że Frania zawsze ma przy sobie rodziców i nauczycielkę, którzy wpierają ją w pokonywaniu nowych problemów i cierpliwie uczą wszystkich zasad społecznych. Dzięki nim pięciolatce łatwiej zaakceptować i naprawić swoje błędy. Zerknijcie do książki, żeby przekonać się, jakie lekcje otrzymała od dorosłych tym razem i jak na nie zareagowała.

Barbara Supeł kolejny raz zachwyca czytelników swoją wyobraźnią i znajomością dziecięcego świata, zapraszając do lektury książki. Mimo że Co zrobi Frania? Zaufanie to siódma część serii, autorka nie traci wiatru w żaglach. Publikacja jest równie ciekawa i wartościowa, jak poprzednie książki, a nowe historie wciąż trzymają wysoki poziom i inspirują najmłodszych do zmiany zachowania.

Książka podzielona jest na trzy krótkie historie, z których każda dotyczy innej sytuacji nawiązującej do tematyki tomu.

Dzieci dowiedzą się czym jest zaufanie i komu można, a komu nie należy ufać, będzie o dobrych i złych sekretach, a także o budowaniu i niszczeniu zaufania. Po lekturze przyjdzie też czas na rozmowę. Na końcu książki znajduje się bowiem „poradnik Frani”, w którym zawarto nieco teorii (pigułkę wiedzy dla dorosłych, którzy potrzebują wsparcia podczas rozmów z dziećmi) oraz kilka zadań i pytań dla najmłodszych, by rozwinąć temat poruszony przez Franię.

Prosta fabuła, którą zrozumieją już dzieci przedszkolne, zawiera wiele żartów i zabawnych absurdów, ale i skłania do refleksji. Urozmaicona zabawnymi ilustracjami Agaty Dobkowskiej, w których doskonale oddaje emocje bohaterów, zainteresuje i dzieci i dorosłych.

Barbarze Supeł ufam od pierwszego tomu, w którym poznałam Franię.

Ufam, że wie, jak pisać dla najmłodszych i jak wspierać rodziców w ich wychowaniu. Wy też możecie dać jej kredyt zaufania i sięgnąć po najnowszą część przygód Frani. Dziewczynka bezboleśnie wspomoże we wprowadzeniu dzieci w życie społeczne.

Eliza Idczak 

Co zrobi Frania? Zaufanie. Tom 7
Autor: Barbara Supeł
Ilustrator: Agata Dobkowska
Format: 200×250 mm
Liczba stron: 48
Wiek: 3-5 lat
Data premiery: 2024 r.
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Świetlik

 

212 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent