Ciało człowieka. Przewodnik dla dzieci, które chcą poznać swoje ciało. Recenzja

Ciało człowieka recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Ciało człowieka to fascynujący temat, który w publikacjach dla dzieci przewija się na każdym etapie ich rozwoju. Można powiedzieć, że temat dawno już został wyczerpany. Jednak na rynku pojawiło się coś nowego, co zachwyciło nas od pierwszej chwili.

Ciało człowieka. Przewodnik dla dzieci, które chcą poznać swoje ciało to książka o anatomii człowieka wydana przed wydawnictwo Czarna Owca, pod nazwą Totamto (jest to imprint wydawnictwa dedykowany dzieciom). Książka skierowana jest do czytelników w wieku 6-8 lat. Wymaga ona umiejętności czytania i pisania, jednak przy troskliwym towarzystwie dorosłego skorzystają z niej także dzieci nieposiadające jeszcze tych umiejętności. Ja rozwiązywałam zadania z synem, który stawia dopiero pierwsze litery i świetnie się bawiliśmy. Często odpowiadał na pytania bez zapisywania odpowiedzi, a książkę czytałam mu na głos.

Zagadnienia opisane w książce są przystosowane do wieku.

Nie brakuje tu mnóstwa ciekawostek, a skomplikowane procesy biologiczne są odpowiednio uproszczone. Całość składa się z krótkich działów, a każdy z nich zbudowany jest w analogiczny sposób: tekst wprowadzający do tematu, 5 superciekawostek, ilustracja obrazująca temat z opisem oraz zadania. Warto zwrócić uwagę, że książka ma atrakcyjny wygląd, ilustracje są czytelne, fonty odpowiednio dobrane do możliwości młodszych czytelników, a układ przejrzysty. Jednak ciekawostki ciekawostkami, ale najciekawsze są zadania. To one sprawiają, że przeczytany wcześniej tekst nabiera sensu i dziecko może od razu poczuć się ekspertem od anatomii.

Zadania nie są monotonne i naprawdę angażują.

Kolorowanie grup kości różnymi kolorami, rysowanie sytuacji, w której korzystamy z danego mięśnia, krzyżówki i labirynty. Książka jest tak skonstruowana, że z powodzeniem może być szkolnym podręcznikiem. Poza zadaniami w każdym dziale jest rubryka „Spróbuj w domu”, w którym autorka proponuje dodatkowe aktywności wykraczające poza wypełnianie ćwiczeń. Te poruszają z kolei często tematy zdrowego stylu życia, tworzenia modeli czy przeprowadzania pierwszych eksperymentów.

Ciało człowieka… to książka, stworzona w przemyślany sposób. Jest idealnie dostosowana do podanego przez twórców wieku, dzięki czemu dziecko dowiaduje się z niej wielu nowych rzeczy, które utrwala wykonując zadania, a dodatkowo ma okazję ćwiczyć wiele innych, niezbędnych w tym wieku umiejętności.

Ewelina Zielińska

Ciało człowieka. Przewodnik dla dzieci, które chcą poznać swoje ciało
Katie Stokes
tłumaczenie: Berenika Janczarska
data wydania: 26.01.2022
liczba stron: 80
format: 203 mm x 254 mm
Więcej informacji na stronie totamto.com.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent